Gå til innhold
Hundesonen.no

Idèer til hund nummer to


Tabris
 Share

Recommended Posts

Vi skal ikke ha hund nummer to enda, da pelsen her er bare seks måneder gammel. Men det kan være vi skaffer oss en hund til om et par år, og siden jeg liker å drømme så er jeg interessert i tips fra dere sonere. Her er hva jeg ser etter:

Primære preferanser:

- Sunn og frisk rase

- Robust nok til å tåle tur og trening i det forblåste og regnfylte vestlandsværet. Dvs trenger ikke tåle ekstremtemperaturer, men må takle å være ute i vind og regn.

- Lettlært og arbeidsvillig. Ikke helt bestemt hva jeg vil bruke hund nummer to til, men ser for meg lydighet, agility eller kanskje sportrening eller bruks. Det kommer an på rasen jeg velger og hva jeg har lyst til å gjøre om noen år. Ikke jakt eller sledekjøring

- Ikke ekstremt krevende, dvs er fornøyd med 1-2 timers tur/trening daglig.

- Kan gå løs (med trening, selvsagt)

Sekundære preferanser:

- Mellomstor hund (35-55 cm mankehøyde)

- Typisk energisk "gladhund"

- Ikke for mye pelsstell

- Er svak for spisshunder og gjeterhundtyper

- Ikke spesielt interessert i jakthunder (toller er et unntak), terriere eller andre "bartehunder"

Primære preferanser er et must for meg, og er ikke noe jeg vil avvike fra. Sekundære preferanser kan jeg legge til side hvis jeg finner en rase som passer for meg og som passer de andre kriteriene.

Noen som har noen tips basert på dette? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

Har tenkt på belger lenge, de frister litt. Men har hørt de kan være litt nervøse?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

Har tenkt på belger lenge, de frister litt. Men har hørt de kan være litt nervøse?

Kommer an på hvor du kjøper hen det. Sjekk resultater og mentaltester osv, så er du godt på vei. Ellers er det flere belgerfolk her inne som sikkert kan anbefale deg oppdrettere/kombinasjoner dersom du går for belger. Spesielt på terv er det flere oppdrettere som tenker litt forbi at de bare skal være pene. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

De er vel ikke akkurat veldig kortpelsede? :) De jeg har møtt har hatt tett og fin pels som virker veldig værbestandig, i alle fall :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er vel ikke akkurat veldig kortpelsede? :) De jeg har møtt har hatt tett og fin pels som virker veldig værbestandig, i alle fall :)

Derfor de frister her i gården. Liker hunder jeg slipper å kle på, og som trives med å være utendørs i mange timer uansett vær.

I tillegg til at jeg synes de både er fine, har praktisk størrelse og kan være med på det meste en Siberian gjør, men allikevel være noe annet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Limo her inne har en buhund og har erfaring med rasen utover det også, så vidt jeg vet :) Snakk med henne!

Koda til Limo er i alle fall ikke det jeg vil kalle tynnpelset. Han er forøvrig supersøt :D Chessea synes han er riktig så kjekk.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lenge hatt lyst på sheltie, og jeg sto egentlig mellom dem og japaner når vi skulle ha valp nå. Men samboer er ikke så begeistret for dem, så det blir nok ikke så aktuelt.

Angående lapphund, så er jeg solgt når det gjelder svensk lapphund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...