Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg anbefaler også å ha forsikringen på foreldrene dine. Jeg kjøpte en bil til rundt 20 000 og hvis jeg skulle hatt ansvarsforsikringen i mitt navn ville det kostet meg 12 000 i året om jeg ikke husker feil! Når jeg hadde den på foreldrene mine ble det vel rundt 4000 i året?? (helt ærlig husker jeg ikke. Sånne regninger betaler jeg og glemmer så fort jeg kan).

Jeg reparerte en del - sikkert for 20 000 iløpet av et par år, men det blir jo likevel ikke så værst å ha en velfungerende bil til 40 000. Jeg felte noen tårer til å begynne med, men man blir vant til det.

I snitt bruker jeg kanskje 3-4000 pr måned på bil, ink alt av årlige utgifter, reperasjoner o.l. Vet ikke sikkert da jeg er en sånn som har dårlig oversikt over økonomien (men alltid kontroll) ;)

Jeg bruker en stor del av inntekten min på bil og synes det er verdt det. Det åpner en ny verdens av treningsmuligheter med hund! Spesielt når det koster over 50 kr HVER VEI for å kjøre 6 min med buss fra meg (uten hund) til ski sentrum.

  • Svar 61
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

BUSTED! Jeg eier aksjemajoriteten i NAF, og har startet en hellig krig for å få vervet alle soniser inn. Godt du fikk avslørt strategien der.

Bruker man 1000,- på bilen i mnd så er det hvertfall for meg LETT verdt de ekstra "ca" 500,- for buss/tog, mtp at jeg ikke er avhengig av rutetider og jeg syns det er kjedelig å vente rundt og/eller b

Her er jeg veldig uenig. Ettersom TS skal ha en billig bil kommer hun seg unna med ca 4-6000 på forsikring i året alt etter som hvor langt hun kjører, type bil etc. Og siden bilen garantert vil ha, i

Skrevet
Så du bruker knappe 850 pr mnd på bilen, alt inkludert? For jeg regner med at du har brukt månedskortprisen på buss, og ikke enkeltbilletter?
Ja sånn ca! (så fremt jeg ikke regner heeelt feil her) jeg bruker vel omtrent 950-1000;) Nå har jeg som nevnt kun ansvarsforsikring, og bilen blir ikke brukt så himla mye:p full tank koster ca 600kr, og varer lett i to mnd:o i tillegg har jeg egen parkeringsplass, så null utgifter der:)

Altså månedskortet koster jo 1075kr i mnd.. Og med tanke på at jeg bor midt i byn, det varierte veeeldig hvor mye buss jeg tok, sant at jeg må betale for hunden på bussen når han er med, så ble det billigere med bil:) i tillegg er eneste måten å komme seg til hjembyen i ferier; bil! Og det kosta like mye å leie bil tre/fire ganger i året, som det koster å eie en:p

Så alt i alt, for min del var det økonomisk å kjøpe bil! (helt frem til jeg moste bilen i en betongvegg for å unngå å drepe nabokatta).

Skrevet

Husk at en bil koster jo selvom du ikke bruker den. Så da er Spmet om taxi i ny og ne er bedre enn å betale masse og ikke bruke fordi det koster enda mer.

Skrevet
Ja sånn ca! (så fremt jeg ikke regner heeelt feil her) jeg bruker vel omtrent 950-1000;) Nå har jeg som nevnt kun ansvarsforsikring, og bilen blir ikke brukt så himla mye:p full tank koster ca 600kr, og varer lett i to mnd:o i tillegg har jeg egen parkeringsplass, så null utgifter der:)

Altså månedskortet koster jo 1075kr i mnd.. Og med tanke på at jeg bor midt i byn, det varierte veeeldig hvor mye buss jeg tok, sant at jeg må betale for hunden på bussen når han er med, så ble det billigere med bil:) i tillegg er eneste måten å komme seg til hjembyen i ferier; bil! Og det kosta like mye å leie bil tre/fire ganger i året, som det koster å eie en:p

Så alt i alt, for min del var det økonomisk å kjøpe bil! (helt frem til jeg moste bilen i en betongvegg for å unngå å drepe nabokatta).

Om du bor i trd, så koster månedskort 585,- pr mnd, billigere om du kjøper flere mndr i slengen.

Skrevet

Bruker man 1000,- på bilen i mnd så er det hvertfall for meg LETT verdt de ekstra "ca" 500,- for buss/tog, mtp at jeg ikke er avhengig av rutetider og jeg syns det er kjedelig å vente rundt og/eller bruke lengre tid på reisen.

Edit: Pluss at man såklart kan få med seg mer, enklere.

  • Like 4
Skrevet

Mange interessante innspill her! Selv om ikke alle er like relevante for min situasjon. For meg blir det for eksempel feil å se på hva månedskort koster meg, ettersom det ikke er noe jeg har i dag. Jeg tar noen turer inn til Oslo i blant, men mange av disse turene vil jeg fremdeles ta med tog fordi jeg drar inn til sentrum (angst for å kjøre der! Haha, neida, det går greit, men da blir det fort ikke så mye å spare mtp bompenger og parkering kontra å ta toget) og/eller drar inn til byen for å ta en eller flere pils. Så det å ha bil vil uansett bli en ekstrautgift i tillegg til det jeg i dag bruker på transport.

Hadde jeg ikke hatt hund hadde jeg aldri i verden vurdert å kjøpe bil engang. Det er overhodet ikke noe jeg trenger i hverdagen min, selv om det i ny og ne kunne vært praktisk. Det er bare for å kunne komme meg på treninger, kurs og konkurranser uten å måtte tigge noen om å få sitte på at jeg vurderer å kjøpe bil. Det er faktisk litt begrensende å ikke kunne melde på et kurs eller en konkurranse fordi man ikke er sikker på om man i det hele tatt kommer seg dit. I tillegg til at jeg føler meg temmelig kjip når jeg spør om jeg kan sitte på med noen. Samtidig er bare det å ha hund et luksusgode for meg så lenge jeg er student. Det er ikke sikkert jeg kan "kreve" at jeg skal ha bil i tillegg, i alle fall ikke til det bruksområdet jeg ser for meg. Kanskje må jeg heller bli litt flinkere til å ha noen pengesedler i kontanter og fortsette å være frekk nok til å spørre om å få sitte på hos andre, men samtidig bli litt flinkere til å betale for bensinpenger og ekstra brydderi... Og kanskje jeg må innstille meg på å spare inn litt på andre punkter og heller ta meg råd til bussen/toget til Ski (som forresten er RAN! Nesten i alle fall, det må være verdens dyreste togstrekning, man betaler ti kroner i minuttet for å få sitte på) litt oftere og bli med på treninger der. Eller bli litt mer aktiv på å få til ting med folk fra Studenthunden, der er vi nemlig flere som ikke har bil og liker å ha ting litt sentralt.

For selv om jeg får meg en ekstrajobb og får nok penger til å ha råd til bil, er jeg ikke sikker på om jeg vil synes at det er verdt det å bruke så mye penger på bil i løpet av et år. Særlig når den begynner å trenge reparasjoner, nye dekk og vedlikehold. Det kommer til å gjøre så vondt i meg å skulle bruke så mye penger på slikt, når jeg i stedet kan reise eller bare la pengene stå på sparekonto og vokse seg gode og feite. Jeg er fryktelig gnien sånn egentlig (samtidig som jeg er veldig flink til å sløse penger :lol: ), og jeg vet ikke helt om bil er noe jeg kommer til å kunne ta meg råd til med god samvittighet så lenge jeg tross alt har relativt lite inn på konto hver måned.

Så jeg har vel kanskje landet på at det ikke blir bilkjøp. Kanskje. Nesten sikkert... Uansett må jeg takke for alle svar, nå vet jeg litt mer om hva jeg går til den dagen bilkjøp blir aktuelt (enten det er om tre måneder eller fem år).

Skrevet
Om du bor i trd, så koster månedskort 585,- pr mnd, billigere om du kjøper flere mndr i slengen.

Hahaha, ops! Gikk litt fort i svingene der! Jeg mente 1075kr pr full tank på bilen:) 1075kr for 2mnd buss, mens 600kr for full tank som varer ca like lenge;)

For min del lønner det seg ikke å kjøpe for lengre perioder, da jeg somregel sykler eller går og det fort kan gå to mnd uten at jeg tar buss. Sier vel litt om hvorfor en full tank varer så fryktlig lenge også;)

Men tilbake til poenget; om man ikke bruker bilen så mye, er mininalt forsikret og har en bil som er billig i drift, så behøver det ikke bli særlig mye dyrere enn å kjøre kollektivt:) og den friheten bil gir, i allefall når man har hund, hadde for min del vært verd det dobbelte:)

  • Like 1
Skrevet

Om du har mulighet til å sitte på med noen så kan du jo lage en avtale om å betale bensinpenger/kjøregodtgjørelse. Lønnsomt for både deg og bileier og veldig koselig å kjøre til og fra treninger sammen med noen :) Jeg vil tro at det er en del UMB-studenter som trener i follo bhk f.eks. og som kan kjøre frem og tilbake til hver trening i follohallen.

  • Like 1
Skrevet

Som bileier kan jeg jo si at jeg syntes det er veldig hyggelig med reiseselskap og spesielt om man får bensinpenger også.
Det er personer som spør om man kan hente der eller der, eller ikke er der de skal til avtalt tidspunkt og som aldri betaler, man kan bli lei av (eller hvis man egentlig ikke liker personen da! :shocked: ) men ellers er det bare koselig og et pluss å få selskap. :)

Skrevet
Som bileier kan jeg jo si at jeg syntes det er veldig hyggelig med reiseselskap og spesielt om man får bensinpenger også.

Det er personer som spør om man kan hente der eller der, eller ikke er der de skal til avtalt tidspunkt og som aldri betaler, man kan bli lei av (eller hvis man egentlig ikke liker personen da! :shocked: ) men ellers er det bare koselig og et pluss å få selskap. :)

Enig :)

Hyggelig med selskap. Har hatt nok langturer aleine (har kjørt Trondheim-Oslo endel alene, for eksempel), og det er kjedelig. Småturer er også kjedelig aleine :P Er godt å kjøre aleine iblant, men det blir fort kjedelig ja!

Skrevet

Jeg kjenner jeg er skrekkelig glad for at behovet for bil enda ikke har meldt seg. Jeg håper det holder seg borte for alltid. Det er sikkert fordi jeg er vokst opp med kollektivtraffikk, og elsker både buss og tog! :heart: (Takk for at du aldri tok lappen, mamma! Haha.)

Jeg blir ofte overrasket over det dere nevner med at bileiere ikke klarer seg uten. Jeg har opplevd at folk ute i Enebakk som jobber i Oslo ikke drar på jobb når bilen streiker. Hallo, bussen går en gang i timen liksom! Vi dødelige klarer det hver dag, det går an! :lol:

  • Like 1
Skrevet
Jeg kjenner jeg er skrekkelig glad for at behovet for bil enda ikke har meldt seg. Jeg håper det holder seg borte for alltid. Det er sikkert fordi jeg er vokst opp med kollektivtraffikk, og elsker både buss og tog! :heart: (Takk for at du aldri tok lappen, mamma! Haha.)

Jeg blir ofte overrasket over det dere nevner med at bileiere ikke klarer seg uten. Jeg har opplevd at folk ute i Enebakk som jobber i Oslo ikke drar på jobb når bilen streiker. Hallo, bussen går en gang i timen liksom! Vi dødelige klarer det hver dag, det går an! :lol:

Du har så klart helt rett, og jeg syntes feks moren min er flink som tar kollektiven til vanlig. Bilen er reserveløsning.

Men personlig har jeg litt angst for nye ting med buss, så da finner jeg helst en annen løsning først. Men hadde ikke blitt hjemme nei.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...