Gå til innhold
Hundesonen.no

Alarm når hunden skal på do?


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Er det dumt å ta på en alarm feks. på mobilen og å sette den på ring hver time? Og når den ringer tar jeg med valpen ut på doturer?

Men lærer da hunden at den kun skal på do kun etter at alarmen ringer? Og at det er veldig uheldig senere når den vokser til? At hunden da "venter" på at alarmen skal ringe fordi da skal den på do? Tenkte på etter den er ferdig dotrent og blitt større valp.

Tenkte bare at det er fort gjort å "glemme" tida med do når man skal feks. en gang i timen? Da jeg er litt glemsk av meg :P

Vet jeg skal ta ut valpen på do etter at den har spist, lekt, sovet ol.

Dårlig formulert her da men men :P

Overskriften er endret, minner om at overskrifter skal være beskrivende for emnet. Moderator, Kaja

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet jeg skal ta ut valpen på do etter at den har spist, lekt, sovet ol.

Det holder i massevis å holde seg til den regelen der. Valper blir ikke fortere stuereine om man tar de ut en gang i timen, liksom.

Ikke bekymre deg og LAG problemer som ikke er der :). Ta det med ro, slapp av - har du ikke greid å oppdra en hund allerede? Det går nok fint med neste også, skal du se.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen her hadde jeg ingen faste "times" intervaler på, men tok han ut etter lek, spising, soving osv. Klokka ringer 7 om morningen, og siden det første jeg da gjorde var å ta han ut, så ble det til at var jeg litt treg om morningen etter at klokka ringte, så gav han lyd fra seg. Men nå (han er 4,5 mnd) så kan jeg bare skru av klokka og sove videre, han våkner når klokka ringer, men om jeg ikke gir tegn på å stå opp, sover han videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...