Gå til innhold
Hundesonen.no

trenger råd-stueren?!


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en liten valp som ikke liker å være ute.. jeg kler på henne, men det er ikke alltid like gøy. Så jeg har store problemer med å få henne stueren. Vi kan gå på en tur, eller generelt vært ute. Kommer inn og leker litt med kattene så gjøre fra seg inne. Slår ikke feil.

Det er jo veldig kalt for henne, så jeg skjønner jo det. Men jeg vil jo gjæren at hun skal gjør fra seg ute;-p

Er det noen som har noen tips eller evt erfaring som de vil dele?? Kjempe snilt om dere deler:-)

Skrevet

Vær "kynisk": Ikke gå inn før hun har gjort fra seg ute.
Om hun foretrekker å være inne, så er det belønningen. Så fort hun tisser/bæsjer er det ros og rett inn i varmen.

Mange valper har en tendens til å holde seg hele turen for å gjøre fra seg når man kommer inn. Da går det ann å lure de litt. Gå inn som vanlig, være inne bittelitt og rett ut igjen og bli der til den gjør fra seg :)

Skrevet

Vente ute til hun faktisk gjør ifra seg? Vet det kan høre slemt ut med en så liten sak, men det må til. Så lenge hun er godt påkledd eller ikke blir for kald så er ikke det noe problem. Og så husk å ta henne med ute etter at hun har lekt, sovet og spist. Da må de som regel så mye på do at de gjør ifra seg selv om de er ute. Så prøv det. Vær litt bastant på det at hun må gjøre ifra seg ute FØR dere går inn. Det kan ta litt tid, for hun vil jo gjerne inn å gjøre ifra seg. Men her må du da være litt sta.

Skrevet

Min erfaring er at mange valper ikke vil gjøre fra seg på tur, men på et område hvor de føler seg trygge. Det jeg har gjort er at jeg har hatt ett fast sted hvor jeg har latt valpen gjøre fra seg til den føler seg trygg der og etter hvert gir klare signaler på at den vil ut, så har jeg økt området gradvis. Valpen her i huset er nå 4 mnd gammel, de to uhellene som han har hatt inne etter han var 10 uker gammel og hadde bodd her i 2 uker, er fordi jeg ikke leste signalene hans godt nok.

Så, forsøk å droppe tur, finn et sted som kan bli valpens eget en stund og ha tålmodighet og bli værende til den har gjort fra seg, som de andre nevner her. Og husk: ut etter mat, søvn, lek og drikke.

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Skrevet

Min Dvergpinscher sleit også med at det var veldig kaldt i fjor vinter, men så fort hun forsto at tisse= inn så tisset hun omtrent før vi rakk å gå ut fordi hun så gjerne ville inn igjen.

Skrevet

Ha henne i bånd hjemme slik at du kan kontrollere og stoppe henne da, når du ser/merker at hun må gjøre fra seg, og da tar du henne ut. Så blir det ikke så lenge i kulda for henne (og din skyldfølelse).

  • Like 1
Skrevet

Enig i det som blir sakt over. Ha henne i bånd, gå til fast sted i nærheten av huset hver gang. Rett inn med en gang hun har tisset. Om hun absolutt ikke tisser, gå inn uten å ta av båndet, med en gang hun gjør tegn på å skulle tisse, ut. Men aller helst vær ute til hun tisser.

For noen hjelper det om man tar et håndkle/klut/fille, og tørker opp tisset til hunden når den har tisset inne, og legger det ute på den faste plassen. Så lukter det den der, og hunden kan ta koblingen raskere.

Skrevet
Tusen takk for svar :-)

Men jeg kan ikke utelate det att jeg føler jeg svikter henne litt.. hun skjelver og skjelver. Jeg har stått ute i evigheter. Men hun bare ser på meg og skjelver så mye att hun ikke kan gå rett.

Hun har en egen liten hage. Der har det vært vellykket en stund. Men nå har det falt tilbake igjen;-s

Det kan høres ut som om du står mye i ro i hagen, beveg deg heller. Bær valpen med deg et stykke hjemmefra og gå hjem igjen. Jeg er klar over at de ofte foretrekker et fast sted å gjøre fra seg, men antagelig blir hun stående mye i ro i hagen og fryse.

Kle på henne og gå en kort tur hver gang hun vil på do.

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Vet dette kanskje høres litt ekkelt ut, men det jeg har gjort for å få valpen stueren er å la være å plukke opp driten når han gjør ifra seg i hagen, på den måten føler den seg helt trygg på hvor den skal gjøre ifra seg og gjør det innenfor et 2x2m område i tillegg til å gi mye ros og belønning når den har gjort ifra seg :). Det går stort sett bare et minutt fra den har komt ut til den har gjort ifra seg etter å ha spist.

Når den blir helt stueren skal jeg så klart plukke opp etter den selv om det er i vår private hage.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...