Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noterte meg på en annonse jeg kom over på Finn, at oppdretter tok mer for hannvalper enn tispevalper. Er dette noe som er vanlig? Har i hvertfall ikke hørt om det før på min rase

Skrevet

kan jo legge til at hundekjørere ( ikke alle) ofte foretrekker hanner fordi de er større og kraftigere, det kan være tanken bak en eventuell forskjell. har likevel aldri sett at det er prisforskjell på tisper og hanvalper

Skrevet

Jeg ser på det som useriøst hvis oppdretter er fra Norge. En valp fra et kull bør ha samme verdi uavhengig av kjønn. Jeg har inntrykk av at dette er mer vanlig i andre land som i Sverige (men da at tisper koster mer enn hanner)

Skrevet

Jeg synes det er rart på trekkhunder og jeg. Det mange kjørere som heller vil ha tisper i spannet enn hannhunder. Problemet med hannhundene er jo at de fort blir for store og for tunge. Da henger de ikke med særlig lenge, selv om de er sterkere. De sliter veeeldig i myk snø. Harald kjører til vanlig med over 50% tisper i FL.

På BC har jeg sett flere ganger det er dyrere med tisper, og det er nok fordi det er så mange som vil ha det, kontra hannhund.

Skrevet

Er man useriøs bare fordi man priser valper forskjellig fra alle andre? Så lenge folk godtar en pris, så kan folk opererer med priser de ønsker. Det er søren meg mye annet jeg hadde satt under kategorien på "useriøshet" enn avvikende priser. Det er ingen lover i Norge så vidt jeg vet som tilsier hvor mye en valp skal koste eller ikke koste.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vet noen tar mer betalt for hannhunder, fordi de kan tjene inn mer penger i avl - særlig om det er snakk om salg av voksne, avlsklare hunder. Jeg har ikke hørt det skje ofte i Norge, men vet det er andre praksiser i andre land.

Skrevet

Jeg synes det er rart på trekkhunder og jeg. Det mange kjørere som heller vil ha tisper i spannet enn hannhunder. Problemet med hannhundene er jo at de fort blir for store og for tunge. Da henger de ikke med særlig lenge, selv om de er sterkere. De sliter veeeldig i myk snø. Harald kjører til vanlig med over 50% tisper i FL.

På BC har jeg sett flere ganger det er dyrere med tisper, og det er nok fordi det er så mange som vil ha det, kontra hannhund.

Det er delte meninger om det der. Nå sier en del AH folk at de klarer å avle frem store hunder som henger med, og som ikke får trøbbel med myk snø. Du ser det samme i Alaska (visstnok, jeg har ikke sett selv). Hos SH er det en max grense- tisper max 56 cm, hanner maks 60 cm. Det er ikke så stort. Mange AH er mye større enn det uten at de er "store". Jeg har flest tisper, og kjører derfor med flest tisper i spannet. På flatmark og ikke alt for kuperte løyper, er det ingen ulempe, for tispene er små og raske. I oppoverbakke, og under veldig tunge forhold, kunne jeg nok gjerne hatt en hanhund eller to til. Dog ikke alt for store, for det skal de heller ikke være (da det fort kan gi ulemper, som du sier, og dessuten er de da over maxhøyde for rasen) :) ...og så kommer det jo an på spannstørrelsen da. I fire- åttespannklassen merkes det mer om du har mange småtisper enn i storspannklasser.
  • Like 1
Skrevet

Ei jeg kjenner betalte 5000 mer for å få ei Pomeraniatispe fremfor hanne, grunnen var at tispa kunne avles på og hun fikk inntekter for valpene.

Synes det er litt merkelig jeg også, hannene kan da også avles på og tjene penger? :P

Skrevet

Jeg har sett det motsatte en del i UK, at tispene gjerne koster en anelse mer enn hannene. De tar gjerne også litt mer viss f.eks. en hund er helt uten hvite flekker på en svart eller blå hund (Grand Danois i tilfelle jeg sikter til).

Jeg regner med at det har litt sammenheng med "markedspris", dvs det de fleste ønsker og er villig til å betale litt mer for.

Skrevet

Ikke opplevd forskjell i pris på kjønn av min rase, derimot på farger. Så stor forskjell som 5000 for en spesiell farge i samme kull.

Skrevet

Er ikke så veldig utbredt i de fleste miljøer her, men i Statene skiller de også veldig på "pet" og "showquality".

Jeg tror det er likt i USA, men i Australia er det i hvert fall to ulike typer stamtavle, ut fra om de skal være ren "pet" eller om de skal kunne stilles og/eller avles på. Det styrer også prisen.

Skrevet

Jeg tror det er likt i USA, men i Australia er det i hvert fall to ulike typer stamtavle, ut fra om de skal være ren "pet" eller om de skal kunne stilles og/eller avles på. Det styrer også prisen.

I USA koster full registring 50 usd mer en limited, så det burde ikke styre prisen så kraftig som den gjør...
Skrevet

I USA koster full registring 50 usd mer en limited, så det burde ikke styre prisen så kraftig som den gjør...

Men jeg vet om oppdrettere som selger ikke-stamtavle valper ferdig sterilisert/kastrert, så da skal de sikkert ha dekket inn den operasjonen også.

Samt at en hund med full stamtavle kan en gjøre mye mer med, og en betaler for de mulighetene også. Jeg ville betalt mer for en registrert berner enn en uregistrert en, jeg også, om en kan sammenligne på det viset.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...