Gå til innhold
Hundesonen.no

Tispe eller hannhund når man har en av hvert kjønn fra før?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har begynt å tenke på min neste hund, og er i tvil om hvilket kjønn jeg vil ha. Fra den lille erfaringen jeg har, så liker jeg egentlig hannhunder best tror jeg. Nå har jeg en av hvert kjønn der hannhunden er veldig rolig og forholdsvis avslappet når det kommer til løpetid. Når tispa mi har løpetid viser han ikke noe særlig interesse før stådagene, men interessen han viser når hun står er heller ikke noe å klage over. Han blir gjerne litt mer rastløs og vil flørte med henne, men får han beskjed om å legge seg så gjør han det, og legger seg for å sove. Han sover også natten gjennom med tispen på samme rom. Dachsen vi har hjemme derimot, blir helt i fra seg bare nabohunden har løpetid. Nå skal det sies at dette er en hund som har fått "viljen" sin når han har sutret, så han kan sutre i det uendelige. Jeg tenker at dette også kan gjøre at han stresser seg mer opp for han vet det er en mulighet for å få "viljen" sin?

Jeg er litt redd for at min evt. neste hannhund ikke blir så rolig når det kommer til løpetid, og at det kommer til å bli et stress uten like når det er løpetid på gang. Hvilke erfaringen har dere som har/har hatt tisper og hannhunder sammen?

Skrevet

Jeg tenker at det er en fordel for deg at du har Koda som allerede oppfører seg allright ovenfor tisper med løpetid jeg. Han kan gå frem som et godt eksempel ovenfor nye valpen og vil sikkert også, som eldstemann, passe på at nye valpen ikke plager tispa unødvendig mye. Jeg har trua på at hunder plukker opp utrolig mye fra hverandre. En god rollemodell er jo gull, og det har du jo allerede.

Jeg har ikke erfaring selv, så det skal andre få ta seg av å si noe om. Men du har et godt utgangspunkt, tenker jeg da.

Eneste jeg lurer på er - når man har to hanner og en tispe KAN det kanskje oppstå rivalisering når tispa har løpetid den dagen de begge er kjønnsmodne? Kanskje noe å tenke på i alle fall. :)

Skrevet

Vi har i dag 1 hannhund og 5 tisper, dette går helt fint. Birk gidder ikke å bry seg med disse damene, er bare litt mer urolig i de verste stådagene, men ikke noe verre enn at han ligger pent på plass uten noe mer styr. Inntil i våres hadde vi en hannhund til (døde av alderdom), han tok det også ganske så greit. Litt mer stress hos han, men ikke noe verre enn at han var helt grei og ha i hus han også.

Personlig drømmer jeg om en hannhund neste gang, men siden vi er på jakt etter ei god avlstispe (gråhund), så må vi kanskje jakte på det først. 6-7 bikkjer i hus er liksom nok :P

Skrevet

Det spørsmålet har jeg også stilt meg selv.... jeg har selv en av hver, og lurer på hvilket kjønn jeg skal ha neste gang. Jeg er veldig fornøyd med begge to, men må si at jeg liker det deilige stabile humøret til hannhunden.

Men jeg forestiller meg at det er lettere med to hunner og en han for å ikke få krangling mellom hannene.

Jeg aner ikke hva jeg hadde valgt :P

Skrevet

Her har vi også en av hvert kjønn, og har planer om en ny valp straks. Vi har valgt å gå for tispevalp nå (hvis det kommer nok slike når kullet blir født neste uke!). Egentlig liker jeg hannhunder best, men jeg ser for meg at det blir lettere med to tisper og en hann, enn to hanner og en tispe. Er jo ingen garanti for at en ny hannhund vil være like enkel å ha med å gjøre ved løpetid, som han vi har fra før.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tenker at det er en fordel for deg at du har Koda som allerede oppfører seg allright ovenfor tisper med løpetid jeg. Han kan gå frem som et godt eksempel ovenfor nye valpen og vil sikkert også, som eldstemann, passe på at nye valpen ikke plager tispa unødvendig mye. Jeg har trua på at hunder plukker opp utrolig mye fra hverandre. En god rollemodell er jo gull, og det har du jo allerede.

Jeg har ikke erfaring selv, så det skal andre få ta seg av å si noe om. Men du har et godt utgangspunkt, tenker jeg da.

Eneste jeg lurer på er - når man har to hanner og en tispe KAN det kanskje oppstå rivalisering når tispa har løpetid den dagen de begge er kjønnsmodne? Kanskje noe å tenke på i alle fall. :)

Ang. rivalisering når det er løpetid på gang, så tror jeg egentlig ikke det kommer til å bli noe problem. Vertfall ikke fra Koda's side. Det har aldri vært noe trøbbel eller tendenser til trøbbel med Koda og Micro når nabohunden eller Lily har hatt løpetid. De har vært like gode kompiser alltid de :) Men når det er sagt, så vet jeg jo ikke hvordan det blir med en evt, ny liten jypling :P

Takk for svar alle sammen :) Greit å vite litt om andres erfaringer også. Det skal jammen meg ikke være lett altså :P

Skrevet

Selvom hannens oppførsel rundt løpetisper til en viss grad er et oppdragelsesspørsmål, ligger nok mye i hormonell seksualdrift. Svært mange hanner plages veldig av å være i nærheten av fristende damer uten at det er noe jeg skal si at din hanne kommer til å gjøre :)

Skrevet

Selvom hannens oppførsel rundt løpetisper til en viss grad er et oppdragelsesspørsmål, ligger nok mye i hormonell seksualdrift. Svært mange hanner plages veldig av å være i nærheten av fristende damer uten at det er noe jeg skal si at din hanne kommer til å gjøre :)

Ja, det er sant det du sier :) Er vanskelig å vite på forhånd hvordan det kommer til å bli.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...