Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpegjengen 2013!


Synnikken
 Share

Recommended Posts

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Valpen har nå vært her en snau uke. Morsom sak

Og der var det endelig bestemt Hils på Poecilia Pretty in Pink

Lykke 14,5 uke gml

Posted Images

Hvordan skal jeg få 2 uker til å gå???

Få ALT klart før valpen kommer. Når jeg ventet på min valp, så hadde jeg det for meg at jeg skulle gjøre meg ferdig med alt jeg hadde å gjøre på jobb (hadde mye liggende), samt å gjøre heimen 100% klar. Vasket leiligheten opp og ned, pakket vekk ting som var skadelig for valpen, gjor leiligheten valpesikker, lagde handleliste over ting jeg måtte kjøpe både før og etter valpen kom, gjøre ting som du ikke vil ha mulighet til når valpen kommer i hus (altså dra på en langtur, besøk venner i hytt og pine, dra på pubben (dersom du er gammel nok?) osv. Tiden gikk plutselig fort for min del, da jeg hadde overraskende mange ting som var ugjort. Det er ikke bare bare å få ting gjort når man har en liten valp rundt føten :-)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En av grunnene til at jeg får en hund er at jeg har lite venner, er veldig ensom, selv med katta.

Jeg har planlagt ganske mye nå, og har ting jeg trenger til valpen kommer klart, utenom maten og noen godbiter, det skal jeg til byen å kjøpe 8 Oktober. Han kommer hit 8, 9 eller 10, måtte se når oppdretter hadde tid å kjøre hit, er vel en 4-5 timer i bil fra Karasjok til Hammerfest.

Jeg må enda skrive liste på ting jeg vil vi skal gjøre, samt lage en liten timeplan (Har Asperger syndrom og kjører derfor nazi regime på rutiner)

Etter at han kommer, skal jeg bruke bursdags penger til å kjøpe bur, muligens i Alta, pluss at mamma skulle ta med V&H for valper til oss som vi skal bruke til kos, lage godbiter av, gi til pus for å smigre han til å like Keiron osv,

Blir en del miljøtrening i førstninga, bli kjent, ro trening, lære nytt navn og hverdags lydighet (sitt, dekk osv) Jeg veksler mellom å sitte her å spille og å rydde leiligheta, få vekk ting som er skadelige. Heldigvis har jeg ingen planter pga. katta, så trenger ikke sette meg inn i om de er giftige eller noe.

Jeg har jo ganske mye å gjøre sånn sett, men jeg er ikke flink til å la sysselsettinga ta over å la tiden gå fortere. Sover lite gjør jeg også, noe som er litt leit siden jeg får vel ikke sovet så fryktelig mye inntil Keiron klarer å holde seg igjennom natta og jeg vil unngå så mye det lar seg gjøre at han tisser inne.

Jeg gleder meg utrolig mye altså, det er deilig å vite at på bursdagen min har jeg min helt egne hund, endelig en som er min hund, ikke en som jeg låner. Når jeg vil ha en hund som ikke drar i båndet, så kan jeg lære han det, uten å være bekymret for at eier ikke følger opp, jeg har virkelig en lat slekt, de skal ha hunder, men de gidder jo ikke gå turer eller noe :( Det er så leit, men min Keiron skal gå fint i bånd, få gå turer og få bruke hodet sitt :D

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Få ALT klart før valpen kommer. Når jeg ventet på min valp, så hadde jeg det for meg at jeg skulle gjøre meg ferdig med alt jeg hadde å gjøre på jobb (hadde mye liggende), samt å gjøre heimen 100% klar. Vasket leiligheten opp og ned, pakket vekk ting som var skadelig for valpen, gjor leiligheten valpesikker, lagde handleliste over ting jeg måtte kjøpe både før og etter valpen kom, gjøre ting som du ikke vil ha mulighet til når valpen kommer i hus (altså dra på en langtur, besøk venner i hytt og pine, dra på pubben (dersom du er gammel nok?) osv. Tiden gikk plutselig fort for min del, da jeg hadde overraskende mange ting som var ugjort. Det er ikke bare bare å få ting gjort når man har en liten valp rundt føten :-)

Skriver under på denne her. :yes:

Har du i tillegg aleneansvar for valpen, er det greit å fylle alt av kjøleskap, fryser og tørrskap med mye matvarer, for første uken får du ihvertfall ikke tatt turen på butikken. Handle inn spray og tørkepapir er også en god idèe da det går én del den første tiden uansett hvor flink du er. Valper er sølete..

Ellers ville jeg ha sovet nok. Her starter dagen i 4-tiden før han sover igjen til 7(ish) så til 10(ish) etter en tur ut og litt herjing.. JEG ER TRØTT, virkelig ikke noe morgenmenneske, men hva skal man gjøre? Til syvende og sist er det jo bare en liten periode og han er definitivt verdt det (og mer)! :heart:

Og som SandraH sier; har du noe du skulle ha fått gjort med tanke på jobb, skole (?) eller lignende, gjør det nå før valpen kommer.. Man har ikke såååå god tid som man skulle tro :ahappy:

Så er det bare å :jump: av glede og :sint_01: seg på at tiden går litt sakte innimellom

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Beste medisinen når Maria venter på valp - å skulle flytte og å ha over gjennomsnittet interesse for interiør, innredning og romløsninger! Haha. Jeg skal flytte 1. november og klarer virkelig ikke å tenke på annet en møbler. Og vips er det allerede 4 uker siden paring og kanskje bare 3 mnd til valpen plutselig er i hus. :P

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gleder meg masse til å ta min hjerteknuser med hjem om to uker. Blir en fryd med masse kos, miljøtrening og sosialisering! På bildet var hun bare 3 uker og 3 dager gammel, er ikke hun bedårende? :wub:

297433.jpg

Følg gjerne henne på www.sombiejenta.moo.no.

For en herlig liten bamse :D

---

Jeg må skryte litt/være kjempehappy: jeg sov så godt i natt! Vi sovna ca. 23:30, og valpis sov helt til sambo skulle dra rundt 06:30. Da tok sambo han med ut og tisset, også sov vi til klokka var 10:15 :) SÅ deilig!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...