Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Skrevet

Nå har det kommet en haug med garnnøster til meg i posten. Hurra! Det er dog litt kjedelig også, for strikkepinnene har ikke kommet enda. :lol:

  • Like 1
Skrevet

Da kan du jo pønske på akkurat hva du skal lage mens du venter :wub: .

Har laget fire av disse så langt i Drops Lima. Veldig godt og enkelt å jobbe med, og så går det raskt med 4mm heklenål. Tror de blir knallfine når de blir blokket og rettet ut!

Fant en kjekk artikkel om blokking i går: http://www.vogueknitting.com/pattern_help/how-to/learn_to_crochet/finishing/blocking.aspx

2013-02-01%2000.20.29.jpg

  • Like 1
Skrevet

Hehe, joda, men jeg vet jo hva jeg skal lage allerede. :P Bestilte garn i forhold til oppskriftene jeg har tenkt å prøve meg på. Håper familien har lyst på luer, votter og strømper. :lol:

Skrevet

Kjempefine, IW. De ser ut som snøfnugg. :)

Jeg er ferdig med hettegenser nå og se så fine knapper!

Tipper den er for kort, det ville vært typisk. Jeg er ikke den som rekker opp og strikker lenge sånn helt uten banning og selvmedlidenhet for å si det sånn.

8435629354_b34a099cdd_z.jpg

Knappene

8435628982_3c418e6780_z.jpg

  • Like 7
Skrevet
Kjempefine, IW. De ser ut som snøfnugg. :)

Jeg er ferdig med hettegenser nå og se så fine knapper!

Tipper den er for kort, det ville vært typisk. Jeg er ikke den som rekker opp og strikker lenge sånn helt uten banning og selvmedlidenhet for å si det sånn.

8435629354_b34a099cdd_z.jpg

Knappene

8435628982_3c418e6780_z.jpg

Åh, den var veldig fin! Oppskrift?

Skrevet

Får ikke tiiiiiiiil! :frantics: Driver og lager denne jakken http://www.yarnia.com/blog/wp-content/uploads/2010/10/enkel_baby_jakke.pdf og driver nå og feller av med raglan. Men jeg får bare ikke oppskriften til å stemme? Jeg er nå på avsnittet som heter raglanfelling, og etter å ha felt 6 ganger (av 10) sitter jeg nå med godt over hundre masker igjen, mens jeg liksom skal sitte igjen med 48 etter 10 ganger 8 masker felt. Er det noe feil i oppskriften, eller har jeg gjort noe veldig feil? Jeg syns jo ikke det ser halvgærent ut så langt?

2013-02-02212632_zps9e90a9ea.jpg

Den er forresten ikke skjev i halsåpningen altså, bare ble liggende rart da jeg tok bildet :P

Skrevet

Hvor mange masker hadde du på pinnene før du startet fellingen? Slik jeg leser oppskriften skal du felle totalt 80 masker i løpet av de ti rundene, for du har 4 merker på pinnene? Stemmer det med startantallet ditt?

Skrevet
Hvor mange masker hadde du på pinnene før du startet fellingen? Slik jeg leser oppskriften skal du felle totalt 80 masker i løpet av de ti rundene, for du har 4 merker på pinnene? Stemmer det med startantallet ditt?

Det skal ha vært 170 masker før jeg begynte raglanfellingen, men etter at ermene var satt sammen med bolen. Nå tror jeg at jeg kanskje har glemt av fellingen enkelte steder, men uansett vil det jo ta langt mer enn ti runder å felle fra 170 masker til 48 når man feller 8 masker i runden. Og når det er fire merker, og man skal felle en på hver side av alle fire merkene, så blir det jo bare åtte som forsvinner hver runde :icon_confused:

Skrevet

Hm, snålt. Men nå tror jeg ikke at du skal sitte igjen med 48 masker egentlig, for lengre ned i oppskriften står det

"Forsett med raglanfelling unntatt på yttersiden av de ytterste merkene på hver side til

du har 51+62+51 masker.", og da har du allerede felt av enda 11 masker på hver side etter raglansfellingen du sitter med nå.
Så, når de skriver
"Gjør dette på annenhver pinne 10 ganger. På vrangen, rett etter å ha tatt inn for 10. gang og antall masker er 48,
strikkes 5 masker, disse settes på en tråd eller maskeholder, strikk ut pinnen."
Kan det være at etter de ti rundene starter du neste pinne med å strikke 48 maske (vrangt tror jeg) for så å sette de 5 maskene av før du strikker videre?
At de 48 maskene markerer den ene delen på forstykket?
Skrevet
Jamen, nå sitter jeg jo med 130 masker etter å ha felt seks eller syv ganger :|

Edit: Ikke skjønner jeg den biten som kommer lenger ned heller, hvor det står at man feller av 3-2-1 masker på hver side. Finnes det noe som heter knitrage? For jeg kjenner litt på den nå :frantics:

Skrevet

Dude. Jeg skjønner det ikke jeg heller. Men 48 masker etter 6 pinner på det stadiet jakken er på virker helt ufattelig lite.

Så måten jeg ville gjort det på er å late som jeg aldri leste 48 masker og heller bare fortsatt på mønsteret og se hvor jeg endte til slutt. :| Jeg vet ikke om det er å anbefale da.

Men slik arbeidet ser ut er jeg enig med deg i at det ikke ser galt ut det du har gjort.

Seriøst, snuppa, du må gå over til engelske oppskrifter, de er som oftest ti ganger bedre!

  • Like 1
Skrevet
Dude. Jeg skjønner det ikke jeg heller. Men 48 masker etter 6 pinner på det stadiet jakken er på virker helt ufattelig lite.

Så måten jeg ville gjort det på er å late som jeg aldri leste 48 masker og heller bare fortsatt på mønsteret og se hvor jeg endte til slutt. :| Jeg vet ikke om det er å anbefale da.

Men slik arbeidet ser ut er jeg enig med deg i at det ikke ser galt ut det du har gjort.

Seriøst, snuppa, du må gå over til engelske oppskrifter, de er som oftest ti ganger bedre!

I know, men jeg hadde lyst å strikke denne jakka, for den passa til restegarnet mitt :P

Men tusen takk for hjelpen :flowers:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...