Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ganske sikker på at Marvel har fått kennelhoste, etter at vi var på rasedagen fikk vi sms to dager etterpå om at broren hadde fått det påvist (de lekte sammen uten at noen visste), og nå har han rennende nese, halsen høres litt slimete ut, høres litt tyngre ut når han puster og øynene er bittelitt mer guggete enn vanlig. Det aner meg at det vil komme en hoste i løpet av dagen.

Vi har gitt ham bittelitt C-vitaminer og honning, men er det noe annet vi kan gjøre? Høy luftfuktighet om mulig? Leste at med mindre de får bakterieinfeksjon så er det ikke noen medisiner mot det?

Hvor raskt/sent kan jeg forvente at han blir bedre? Det stod 3-4 uker i ro på en dyrlegeside jeg fant, så da utgår vel hele lydighetskurset og jeg vet ikke engang om han blir frisk til vi skal på ferie for bursdagen min. Tviler på noen hundepassere vil passe på ham med mindre han har vært frisk litt lenger enn to dager.

Er jeg grusom som ikke tar ham til vet' når jeg vet broren har fått det konstatert av vet'?

Skrevet

Ene hunden min tok jeg til vet fordi hun begynte å skjelve og virket slapp. Hun hadde da et feberanfall, men veterinæren gjorde ikke noe med det. Det gikk over av seg selv. Den andre hunden min fikk kennelhoste like etter den første, men han bare hostet litt innimellom og jeg merket ikke noe mer av det :)

Skrevet

Foreløpig så er det ikke noe særlig hosting, blir det ille så drar vi såklart :) . Tenkte mer på om jeg trenger en veterinær for å si at det er kennelhoste når vi vet hvor det kom fra.

Hvis jeg kan kalle det noe som helst så tror jeg at idag er "starten", han begynte i går kveld med rennende nese og idag var det litt gugg på øyet og han harker litt slimete (men ikke ofte). Vil tro det vil gradvis bli verre, men håper at de ikke blir veldig plagsomt for ham.

Nytt for meg, Mona var heldig og fikk det aldri :) .

Skrevet

Har jeg vært på utstilling feks og hundene hoster, vel. Da regner jeg med det er kennelhoste. :P de gangene de har hatt det, har det bare forsvunnet uten at jeg har merket noe mer til det. ( bank i bordet)

  • Like 1
Skrevet

Det står litt forskjellig rundt omkring, alt fra fem-ti dager og oppover. Det var mandag for en uke siden at vi var der, så det passer vel ganske bra?

Ellers kan han jo forsåvidt ha plukket det opp fra en hvilken som helst hund som bar smitte uten at vi visste det, det kryr jo av hunder her.

Jeg bør vel ikke lufte han midt i "hunderushet" sånn at vi ikke gir det videre? Leste at det kan smitte fra hender og klær, eller er det hysterisk?

  • 1 year later...
Skrevet

Vi har gitt ham bittelitt C-vitaminer og honning, men er det noe annet vi kan gjøre? Høy luftfuktighet om mulig? Leste at med mindre de får bakterieinfeksjon så er det ikke noen medisiner mot det?

Drar frem denne litt igjen jeg.. Finner ikke noe særlig info om å gi honning til hund på google..

Men hvor mye ga du, og ga du helt vanlig matbutikkjøpt honning? Og blandet du det ut med noe, eller ga du det bare rent?

Leo her har fått kennelhoste, så tenkte å prøve ut noe for å lindre hosten hans litt.

Edit: om noen andre enn IW vet svaret eller har råd/tips er det bare å komme med dem :)

Skrevet

Hei, har hørt i etterkant at det er veldig delte meninger om å gi dem honning, så det er vel nok ikke noe jeg burde anbefale :P . Tror vi bare tok litt på maten hans, ikke mye. Mer for å lindre litt i halsen som hørtes veldig sår ut :) .

Skrevet

Hei, har hørt i etterkant at det er veldig delte meninger om å gi dem honning, så det er vel nok ikke noe jeg burde anbefale :P . Tror vi bare tok litt på maten hans, ikke mye. Mer for å lindre litt i halsen som hørtes veldig sår ut :) .

Må jo ikke si sånnt jo, øynet jo et håp om å få hjulpet han litt med hosten hans jo :P hmm.. Vente til i mrogen kanskje og ta en tlf til dyrlegen å høre hva de mener.. Han blir jo så fortvila når det står på stakkar :(

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...