Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

" En drektig hund kan bringe inn over hundre tusen skattefrie kroner."

Fra dagens VG, papirutgaven.

(Jeg har ikke lest avisen, så bare overskriften. Gjengi gjerne hvis noen har lest saken!)

  • Svar 90
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

har lest utgaven, overskriftene er jo som i vanlig vg-stil et lokkemiddel for å få folk til å kjøpe avisen. teksten er heldigvis litt mere nyansert enn det. intervju med en oppdretter som heldigvis vi

Poenget er at da er inntektene skattepliktige.

Man TJENER jo ikke alle pengene man får for valpene, noe utgifter får man nesten uansett hvor useriøs man er. I tillegg til at få kull er så store, såklart. Mye billigere å ha hannhund og svare ja ti

Skrevet

har lest utgaven, overskriftene er jo som i vanlig vg-stil et lokkemiddel for å få folk til å kjøpe avisen. teksten er heldigvis litt mere nyansert enn det. intervju med en oppdretter som heldigvis virker oppegående og et regnestykke på alle utgifter man har på et kull og eventuelle mulige utgifter man kan få i ettertid hvis det oppstår skjulte feil ol :)

men ja, overskriften kunne de kanskje omformulert;p

  • Like 2
Skrevet

Jeg leste bare overskriften på butikken idag, og reagerte. Fikk litt følelsen av: bare få valper på hunden din og ta masse penger for den! skattefritt! ...huff.

Men hvis det er mer skrevet i artikkelen om kostnader og jobb osv som nevnt over her, så er jo det bra. Men tror nok noen folk vil tenke_ åhh raske penger. så fint!

Skrevet

Man TJENER jo ikke alle pengene man får for valpene, noe utgifter får man nesten uansett hvor useriøs man er. I tillegg til at få kull er så store, såklart.

Mye billigere å ha hannhund og svare ja til alle annonser der folk vil parre med en fin hund uansett rase? :D

  • Like 1
Skrevet

Jeg leste bare overskriften på butikken idag, og reagerte. Fikk litt følelsen av: bare få valper på hunden din og ta masse penger for den! skattefritt! ...huff.

Men hvis det er mer skrevet i artikkelen om kostnader og jobb osv som nevnt over her, så er jo det bra. Men tror nok noen folk vil tenke_ åhh raske penger. så fint!

det var det jeg og tenkte, selv om jeg aldri kjøper avis i papirform lengre så måtte jeg bare se hva dette tullet var :P

Skrevet

Hvis to uopplyste, useriøse naboer går sammen og parrer hundene, så får de valper og så selger de dem, hvor mye utgifter blir det egentlig? (hvis fødsel og alt går uten problem) Det er vel litt ekstra mat, men ellers ikke så mye?

  • Like 1
Skrevet

Hvis to uopplyste, useriøse naboer går sammen og parrer hundene, så får de valper og så selger de dem, hvor mye utgifter blir det egentlig? (hvis fødsel og alt går uten problem) Det er vel litt ekstra mat, men ellers ikke så mye?

Jada, men oddsen for at to tilfeldige, useriøse naboer har en kombinasjon av raser som gir mange nok dyre nok valper til at man tjener hundre tusen på det er vel relativt dårlig. Men klart, noen tusenlapper blir det jo. :(

Skrevet

Hvis to uopplyste, useriøse naboer går sammen og parrer hundene, så får de valper og så selger de dem, hvor mye utgifter blir det egentlig? (hvis fødsel og alt går uten problem) Det er vel litt ekstra mat, men ellers ikke så mye?

Hvis en av dem har en puddel vil regnestykket kjapt bli litt "bedre" enn med andre raser, da..

Puddel + halvstor søt partner (helst av sunn rase) - 6 valper - inntekt: 60.000,-

Fôr - en sekk eller to med valpefôr = 1500,-

Leker, ekstra "utstyr", godteri. osv = 1000,-

Helseattest på valpene og ormekurer (for de litt "seriøse" oppdrettere) = 3000,-

Inntekt: 54.500,-

Også litt mer i minus for om man kjøper med litt "valpepakke", bånd og sånt til valpekjøpere, annonseringskostnader, etc.

Og det forutsetter at man ikke taper lønn ved å ha fri fra jobb, såklart (evt. bruker et par av ferieukene sine).

Registrering vil da kun koste rundt 500,- pr valp i tillegg (hvis foreldrene er av samme rase, såklart)

Også tilkommer det (for mer seriøse oppdr) - helseundersøkelser men det gjør man kanskje uansett, evt. premiering på stevne/utstillinger, og sånt - men mesteparten av dette er høyst frivillig. (Dog kan endel gjøre at salget av valpene går litt enklere, da)

Så joda, hvis alt går på skinner, alt funker som det skal, man er heldig med alt - så er det klart at man kjapt kan sitte igjen med kanskje 50 lapper.

Men da skal man selvsagt heller ikke regne inn at man har en stor "jobb" i minst 2 mnd med valpene (uansett hvor koselig det er), fare for reklamasjoner (tilbakebetaling) for en/flere, 6 nye folk i omgangskretsen som skal komme på besøk, få støtte, hjelp og opp"backing", alle "kaffebesøk" man har under tiden man selger de, etc. Ikke så store kostnader i kroner og øre - men "jobb" med meget dårlig timebetalt...

Så jeg synes det med å være oppdretter er kun for meget spesielt interesserte - jeg orker nesten ikke tanken på å ha kull engang. Enda jeg har både hann og tispe selv, masse fridager fra jobb å ta av, noen valpeinteresserte, osv.... En skikkelig "drittjobb" - helt til de er 5-6 mnd med superfornøyde eiere som har "fått til" hunden sin og alt går som det skal.

Susanne

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Jeg vurderer sterkt å kjøpe en mellompuddel hanne som jeg kan bruke på mine to bc tisper. De vil da kunne få fem kull hver seg med minst fem valper pr kull i snitt, så blir det 50 valper til tja, siden bc er så smarte så må jeg jo selge de som iq-duddel, så minst 12.000kr pr stk. det blir en inntekt på 600.000kr det i løpet av fem, seks år. Kanon, da er jeg snart gjeldsfri da..

Skrevet

Ja jeg hiver meg på og tror jeg også må få meg en puddel tispe neste gang. Så kan jeg lage Greydoodle, ja eller poodlehound, en helt spesiell rase som ingen andre i landet har! Helt unik designer hund. Får sikkert litt ekstra gryn for dem også. :D Kan jo ha et introduksjonstilbud på bare 15000 feks. Det blir knall :D

  • Like 1
Skrevet

Jeg vurderer sterkt å kjøpe en mellompuddel hanne som jeg kan bruke på mine to bc tisper. De vil da kunne få fem kull hver seg med minst fem valper pr kull i snitt, så blir det 50 valper til tja, siden bc er så smarte så må jeg jo selge de som iq-duddel, så minst 12.000kr pr stk. det blir en inntekt på 600.000kr det i løpet av fem, seks år. Kanon, da er jeg snart gjeldsfri da..

Du kan da legge på prisen veldig mye her altså! Valpene er jo både smarte og allergifri jo! Så kjør på 20 000,- du.

Skrevet

Jeg leste denne artikkelen i lunsjen på jobben fordi jeg hadde gått og kokt over overskrifta helt siden jeg så den på morgenkvisten. De skrev at om man hadde virkelig flaks så kunne man tjene noe på å avle på hunden, men både oppdretter og nkk (trur jeg det var) sa at det var ytterst sjelden at man tjente noe som helst "vinninga går opp i spinninga" stod det.. fine ordtrykket. Så jeg kom fram til at jeg er sint på overskrifta, men ikke på selve artikkelen.

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

"Men skattedirekotoratet forklarer at hundeoppdrett som pågår over tid og drives med overskudd generelt vil være skattepliktig virksomhet. - Dette vil typisk foreligge i tilfeller hvor det avles flere valpekull og hvor inntektene også blir av en viss størrelse."

Skrevet

Det finnes flere oppdr. som er registrert som firma (kanskje som personlig firma, eller hva det nå heter). Disse følger såklart lover og regler for dette, betaler skatt, får refundert moms, etc.

Men de aller, aller, aller fleste vil neppe gå særlig i "+" hvis man regner med utgiftene på hunderiet pr år - hvis man bare har et kull eller to.

Men det er klart at det er veldig hyggelig å plutselig få inn 60-70.000,- på konto i løpet av en uke eller to - idet valpekullet blir levert. Da glemmer man selv lett de månedlige fôrregningene, veterinærkostnadene, hva utstillingene har kostet i løpet av året, etc, etc. Så jeg har ingen problem med å skjønne at folk tror det er god butikk å ha valpekull.

Tror man skulle hatt endel kull for å faktisk kunne "leve" av det - dvs innhente lønn, sette av til pensjon, etc. Så jeg tror jeg beholder jobben min utenfor hjemmet litt til, jeg...

Susanne

Skrevet

Enkeltmannsforetak heter det vel, SusanneL :)

Vi har puddeltispe vi! Vi skal tjene massevis av penger :ahappy: Skal låne Noah til Belgerpia, så skal vi lager belgerdoodle - mer intelligente og fartsfylte enn labradoodlen = perfekte AG og LP-hunder. Kommer til å banke BC langt ned i støvet, for alle veit at blandingshunder er bedre enn renrasede!

Og, det beste er at ingen kommer til å tro at vi bare gjør det for pengenes skyld, for det er det bare oppdrettere av renrasede hunder som gjør :D Nesten bedre enn å vinne i Vikinglotto, dette :D :D :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...