Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Hva gjør jeg?


elinebj93
 Share

Recommended Posts

Hei.

Var og henta meg en ny hund i dag. En hannhund av rasen volpino italiano.

Hun måtte gi han bort ettersom hun hadde blitt alene med sine hunder. Når vi kom inn hos eieren av hundene så lå det tiss og avføring rundt om i hele huset, og de gikk og tråkket i det. Samme med hunden jeg tok med meg hjem. Prøvd å vaske den 3 ganger med hundesjampo, men lukten kommer igjen hver

gang.

Tilsammen var det en ca 20 hunder der tilsammen.

Hva burde jeg gjøre? Jeg vil jo ikke akkurat sende tilbake hunden heller, med tanke på hvor stygt det så ut der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eddik skal visst ta knekken på mye rart av lukter. Har du eddik i hus? Dypp labbene i en skål med eddik, vent en stund og la virke litt før du skyller. Kjøp evt eddik i morgen. Dynk hele hunden i det om nødvendig.

Ikke lever hunden tilbake til et slikt sted :(

Har du vurdert å rapportere tilstandene til Mattilsynet? Det der høres ikke ut som forsvarlig dyrehold...!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Rein edikk hvis hunden har sår eller lignende så vil det svi noe inni.... Skal hunden skylles med edikk så må den blandes ut med vann. Og har hunden gått lenge i tiss så er det jo stor fare for at den ikke er stue rein. Det er jo også stor fare for at du ikke får vekk tisselukta før den har fått slitt litt på tredeputene altså tid og tolmodighet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner ikke helt hva du spør om? Lurer du på om du skal sende hunden tilbake fordi den lukter vondt? Eller er det de andre hundene du tenker på?

Jeg hadde uansett ringt mattilsynet, og det med en gang!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kommer til å kontakte mattilsynet. Problemet mitt nå er at naboen har begynt å klage, ettersom han står å bjeffer konstant, samtidlig som han går rundt å markerer.

Det finnes ingen dyrevern som kan gjøre noe fortere enn det mattilsynet gjør?

Du hentet hunden i går, kastet han i dusjen og vasket han x antall ganger. Han har kommet fra et hjem med mange andre hunder. Er jo ikke rart om han bjeffer, men du behøver jo ikke la han få lov. Han har sikkert ikke lært seg at det ikke er lov å markere inne heller, men det betyr jo ikke at du ikke kan trene han til å skjønne at markering ikke er lov.

Selv hadde jeg aldri hentet en hund fra et slikt hjem. Selv om det er aldri så synd på hundene som bor der, så hadde jeg kontaktet mattilsynet med én gang, tatt bilder og lagt ved i en mail slik at de hadde forstått at dette var en situasjon hvor de burde reagere. Man er også, som Krusti skriver, lovpålagt å melde fra om tilfeller hvor det foreligger eller det er mistanke om mishandling.

Dersom jeg nå hadde tatt hunden med meghjem, ville jeg også dratt til veterinæren ganske fort for å få en fullsjekk av hunden. En hund som har gått med 20 andre hunder og tråkket i egen og andres møkk, den er det greit å få sjekket.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ring mattilsynet med en gang.

Det der er ikke heldig for hverken dyrene eller folkene som bor der. Hundeholdet deres har tydelig gått over styr.

Vi trenger virkelig dyrepoliti i Norge,for akkurat sånne ting.

Ja, eller bare gi mattilsynet det de trenger av rettigheter og midler..
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du får ta godt vare på den hunden du har henta til deg, og hadde jeg vært deg ville jeg enten tatt kontakt med MT nå, eller ventet en kort stund (om du tror at eier av hundene kan ordne opp i situasjonen) før jeg tok kontakt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg veit hvordan man ofte må manne seg litt opp før man ringer mattilsynet (iallefall første gang man gjør det), men nå som jeg har krysset terskelen (ringte rspca på en jeg bodde i kollektiv med tidligere) kan jeg si at det ikke er farlig på noe som helst vis. Hvis du syns det er litt ekkelt kan du jo be noen sitte ved siden av deg når du gjør det - det gjorde jeg. Jeg syns faktisk det hele var ganske vanskelig. Men det høres ut som at det er nødvendig. I verste fall viser det seg at det ikke er så ille som det ser ut som og da skjer det ikke noe. Om det er ille blir det tatt affære. Når du har ringt har du i det minste gjort det du kan og du trenger ikke å bekymre deg mer. Angående hunden du nå har tatt til deg ville jeg kanskje snakket med en atferdspesialist og/eller gått på kurs?

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kontaktet mattilsynet, og har selv vært borte hos eieren av hundene, og snakket litt med hun. 8 stk har alt fått ett hjem, så var der 4 som skulle bli hentet til helgen, så da har jeg ihvertfall gjort det jeg kan! :)

Om hunden min, så har jeg fått ei venninde av meg til å trene han opp, da hun klarer det bedre enn meg!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...