Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en tispe som har fått et par kuler i jurene. Hun fikk operert bort den første for litt under tre uker siden. Den ble da sendt inn for analyse og viste seg å være ondartet. Deretter fikk jeg henne røntget, og veterinæren fant ingen spredning. Det vil si, de fant et par diffuse fragmenter i brysthulen. Hun skal røntges igjen på nytt om noen måneder, da vet'en ikke kunne bekrefte eller avkrefte om dette var spredning.

Men - nå har jeg funnet en ny kul på samme sted hvor den forrige ble fjernet. Den må ha kommet i rekordfart. Hunden er nå ni år, og med tanke på hvor fort kulen kom tilbake, ønsker jeg ikke å la veterinæren skjære i henne noe mer. Jeg aner ikke hvilke prognoser hun har, men fikk i tillegg et tips om å ikke operere ut kuler som eventuelt måtte komme, da de ville komme på nytt igjen, og lettere spre seg til vitale organer.

Noen som har erfaring med jurkreft hos hund, forebygge nye kuler/spredning, behandling? Hva som helst egentlig.

Skrevet

Er det ikke vanlig at man operere bort hele juret i slike tilfeller?

Jeg har sett på andre tisper at det har blitt gjort, men jeg vet ikke hva som er vanlig praksis. I min hunds tilfelle er det kun kulen som er skåret bort.

Skrevet

Jeg ville fjernet begge jurlistene, kjørt på med chemo (for å hindre spredning til lungene, noe som skjer uhyre raskt) og gitt en mer holistisk kost, dvs viltkjøtt/fisk, ekstra D-vit, hvitløk og omega3. Om kreften når lungene er det ingenting å gjøre, det er garantert at hunden vil dø av kreften innen relativt kort tid, men klarer man å forhindre det, har man en fighting sjanse til å holde hunden i remisjon noen år.

Hunder tåler chemo MYE bedre enn menesker, de blir sjeldent kvalme og mister hår (pels) osv som mennesker gjør.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke annen erfaring enn mine besteforeldres boxer som for 30 år siden fikk operert bort en jursvulst. Hun fikk nye i rekordfart. Jeg har også hørt at å "rote" borti slike svulster svært ofte fører til spredning.

  • Like 1
Skrevet

vi fjernet en jursvulst på en tispe. da tok de en hel jurlist (de som er tilknyttet hverandre) for å prøve å unngå evt spredning om kulen var ondartet.

  • Like 1
Skrevet

Etter mye om og men så har jeg nå fått time til operasjon i morgen (hun som fjernet den første kulen er på ferie). Men det var søren meg ikke lett å få forklart at det ikke bare skal være en repetisjon av forrige operasjon. Endeløst fortvilet for jeg har faktisk enda ikke fått snakket om saken med en veterinær enda jeg har ringt tre ulike klinikker og bedt instendig om å få snakke med en fagperson. Håpløst! Kulen skal fjernes i morgen til den nette sum av 7000,- om de skal ta en hel list så ble det betraktelig mer. Hvis dette kan redde hunden min står det selvsagt ikke på pris, men nå er jeg så oppgitt her jeg sitter at jeg kunne slitt av meg alt håret! :(

Skrevet

Min veterinær anbefalte å sterilisere ei tispe som hadde fått kreft. Jeg er litt usikker på hvor kreften på denne tispen sitter, men du kan jo sjekke opp ang. det?

Uansett, lykke til! :console:

  • Like 1
Skrevet

På Chanti fant vi kul i juret etter at vi klemte ut blod fra pattene, med dette var visst en cyste som ble operert bort. Vi ble anbefalt å sterilisere for å hindre nye klumper pga hormoner, men dette blir vel litt annerledes enn kreft. Vi steriliserte henne og det kom ingen nye klumper så lenge vi hadde henne.

Uansett lykke til! Håper det går bra og dere finner en løsning som kan hjelpe!

  • Like 1
Skrevet

Oj, det var litt av en pris for å fjerne en kul.... Håper du får snakket skikkelig med vet i morra, slik at du får litt bedre innsikt i hva dere kan gjøre fremover.

*klemme på*

  • Like 1
Skrevet

Etter mye om og men så har jeg nå fått time til operasjon i morgen (hun som fjernet den første kulen er på ferie). Men det var søren meg ikke lett å få forklart at det ikke bare skal være en repetisjon av forrige operasjon. Endeløst fortvilet for jeg har faktisk enda ikke fått snakket om saken med en veterinær enda jeg har ringt tre ulike klinikker og bedt instendig om å få snakke med en fagperson. Håpløst! Kulen skal fjernes i morgen til den nette sum av 7000,- om de skal ta en hel list så ble det betraktelig mer. Hvis dette kan redde hunden min står det selvsagt ikke på pris, men nå er jeg så oppgitt her jeg sitter at jeg kunne slitt av meg alt håret! :(

vi fikk fjernet en hel jurlist på en hund for 3 år siden da, riktignok. Det kostet 5000 kr. jeg ville nok fjernet hele jurlista, siden det anbefales men skjønner også at det kan bli fryktelig dyrt
Skrevet

Vår første curly fikk jurkreft, og kulen ble operert bort. Dessverre kom det tilbake ganske fort, og det endte med at hun fikk slippe. Hun var 13 år, og hadde levd ett langt og godt liv. Tenker kanskje man må ta en vurderingsak hva man utsetter eldre hunder for...

Skrevet

Tusen takk for innspill, alle sammen! Jeg tror at jeg står over operasjon på min aldrende hund, men skal inn til veterinær i morgen. Jeg vakler litt, men tror jeg heller mot å gi henne en god siste tid, fremfor å kutte henne opp uten at jeg har noen virkelig gode prognoser.

Skrevet

Uff så trist, tenker på deg. Ei venninne har en 11 år gammel hund som har ondartede svulster i jurene. Hun ville ikke utsette hunden for store operasjoner og risikoen det medfører for en gammel hund. Så hun har valgt å kose seg med hunden så lenge det går. Hun viser ikke noen tegn enda på å være syk. Må være veldig vanskelig da, og ikke minst veldig trist.

  • Like 1
Skrevet

Uff så trist, tenker på deg. Ei venninne har en 11 år gammel hund som har ondartede svulster i jurene. Hun ville ikke utsette hunden for store operasjoner og risikoen det medfører for en gammel hund. Så hun har valgt å kose seg med hunden så lenge det går. Hun viser ikke noen tegn enda på å være syk. Må være veldig vanskelig da, og ikke minst veldig trist.

Tusen takk, Ara, og alle dere andre for gode råd og tanker. Etter rådføring med en erfaren veterinær (som til slutt ringte meg hjem) ble det lille hjertet mitt operert på nytt, og kjertelen er fjernet, men ikke hele listen. Hun er røntget på nytt og det gikk ikke an å se tegn på spredning. Jeg håper hun kommer eg fort nå, og at det ikke dukker opp flere kuler (selv om det gjerne gjør det), men da blir det i så fall ikke noe nytt inngrep.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...