Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen.. Flat-gutten min på 12 uker(!) er umulig.. Hehe, Neida. Men når han biter meg helt uprovosert, og jeg prøver "NEI" for så å "ta tak i han" blir han 100 ganger værre! Han stormer meg med engang jeg slipper nakke-skinnet.. Jeg føler at det er jo grenser for hvor streng jeg kan være og.. Vil jo ikke være slem heller.. Jeg skjønner jo at det klør i tennene hans, og at han bare er en liten bebis, men jeg kjenner jeg blir litt lei når han kommer helt uprovosert bort å biter oss.. Tips?!

Skrevet

Å ta i nakkeskinnet er helt unødvendig. Å styre på med NEI og få tak i han er med på å gi han oppmerksomhet på det - det vil han ha, så du øker hans adferd naturligvis.

Gi han endel å bite på - leker osv

Overse han på denne adferden, avled - blir han for ille, så fest han fast for en timeout/nå er det ro.

Guest lijenta
Skrevet

Jeg har bare hylt auuuu i en lys tone og trekt fingre til meg. Har valpen stoppet opp i to sekunder så får den forsiktig ros. Da har i grunnen biting i meg vært utrolig fort over.

Har aldri sakt nei ristet eller andre ting.

Skrevet

Du gir ham jo tidenes belønning - tonnevis med oppmerksomhet ;) Fjern deg selv, gi alternative og lovlige tyggeting. Gjør det hver eneste, bidige gang. Slutt å plag ham, han gjør det ikke for å være dust.

Skrevet
:lol: Sorry. Jeg tror de bare er sånn. Min var en skikkelig terrorist som valp. Det nytter ikke å ta i nakkeskinn og det som hører med. Derimot startet jeg med bindetrening. Begynte han, så bandt jeg ham til døra, så fikk han være der til han roet seg. Eller løftet ham opp og holdt han der til han roet seg.
Skrevet

Det bananen sier er kanskje det eneste jeg ikke har prøvd.. Tro meg, han har 500 leker, bein, sko osv.. Jeg har hyler "aaaauuuuuu" så lyst og høyt jeg har greid, og reist meg og gått fra han. Noe som leder til at han angriper buksene/leggene mine. Har prøvd å være helt passiv; bare sitte der og ikke si noenting, prøvd å "ta tak i han", kastet en annen leke han kan bry seg om... Men neeeeeida.. Blir gal jeg..

Skrevet

Minnes tider der vi ikke kunne ta på oss sokker uten at de ble ødelagt og mye frustrasjon innabords. :lol: Det går over, bare veldig frustrerende der og da. Han kommer sikkert til å lage lyd når han blir bindt fast (gå og gjør noe annet underveis), eller prøve å bite mer når han blir holdt fast - bare ignorer det eller skaff deg ørepropper. Ikke uten grunn at flatten min heter Pøbel. ;) nå er'n bare søt og grei! Det går over, og vips så kan du ikke tro at han noensinne har gjort det. :)

  • Like 1
Skrevet

Henger meg på bananen. Ha bånd på han hele tiden. Tråkk på båndet så han ikke får hoppet, snu hodet vekk og si 'nei ' el. Ikke kjeft, ros, el noe som helst

, bare gi han en bestemt beskjed. Begynner han rett på igjen så bind han å gå litt fra han. Etter en periode vil han bli enda verre hver gang du slipper opp eller kommer bort til han, så går det plutselig over etter min erfaring.

Men ikke bli sint. Vær helt rolig i alt du gjør og veldig tydelig på at dette kommer han ingen vei med.

  • Like 1
Skrevet

Et lite tips til som er delvis nevnt, være konsekvent, altså bestem deg for fremgangsmåten du vil bruke og hold deg til den. Gir du han f.eks. oppmerksomhet EN gang, så kan det være nok til at han får opp håpet. Tilslutt så går det over :)

Skrevet

Lær han kva nei betyr. Når Pia begynte med å bite i armar og bein fordi ho klødde i tenna og/eller ville leike, så var eg raskt inne med å lære inn nei ved hjelp av godis, enkelt og effektivt.

Nei = tilbaketrerning/avbryting = ros

Skrevet

Heeeelt normalt. :lol: Kommer de i det rette humøret så skal det veldig lite til for å fyre dem opp bare mer og mer. Bånd og et par faste steder du kan binde ham er veldig greit (Biltema har kobbel til tjue kroner om din valp i likhet med min er en som ødelegger bånd når han står bundet fast) - det samme er tvangskosing (dvs holde ham fast, på en slik måte at han ikke får til å bite deg), inntil han blir for stor.

Men det viktigste er at du faktisk klarer å holde deg rolig, nøktern og nøytral. Det er helt nødvendig for å kunne behandle ham konsekvent og få en slutt på det. Jeg vet med meg selv at jeg ikke klarer å oppføre meg likt absolutt hele tiden. Innimellom er man faktisk stuptrøtt, eller skrubbsulten, eller har det litt travelt - og det er faktisk lov! Selv om man har valp. :P Så det er lurt å tenke ut en løsning på hva man skal gjøre i de situasjonene også, for det er gjerne da man har lettest for å bli frustrert og "ødelegge" all treningen. For meg har løsningen vært å ha et valpesikkert rom (altså et rom hvor jeg har tatt bort alle løse ting han kan leke med - han skal ikke være der lenge av gangen, så det trenger ikke være en glattcelle liksom, det viktigste er at han ikke skal finne på noe gøy å gjøre der) eller et bur hvor han kan være noen minutter av gangen, få en time-out og roe seg ned. Valper er ofte verst når de er overtrøtte, og i starten kan de trenge fysiske grenser og lite distraksjoner for å klare å roe seg ned.

Lykke til! Det går over, jeg lover. :) Og du - dette har ingenting med dominans å gjøre, det er helt normal valpeatferd, særlig fra overtrøtte småkrapyl.

Skrevet

Det er vell sånn typisk reaksjon når det koker litt i valpehoder. Å ha et bånd eller to hengende er nok det greieste, slik at du kan binde han når han begynner, tror ikke så mye annet funker for med en gang man snakker til dem eller tar i dem så er det som og hive bensin på bålet ;) Jeg tror også jeg bare villa droppa og rose når han er flink, det ender bare med at du får en ny runde.

Skrevet

Zara er min første hund,så jeg ble helt satt ut av hvor mye en valp faktisk biter :P Å når jeg kjeftet så tok hun bare igjen og ble verre! Lurte fælt på hvilken agressiv hund jeg hadde fått meg :lol:

Da hun begynte å miste tennene så var det plutselig heeelt slutt på bitingen :)

Skrevet

Vi bruker også timeout med bånd, de skjønner det ganske raskt ;) . Du må bare holde ut sutringen de første gangene, så forstår han at han må sitte der pent og stille, ellers får han ikke komme løs. Ikke gi ham noe oppmerksomhet når han er bundet fast, det skal være kjedelig. Jeg kaster ikke engang et blikk på Marvel når han er i timout, frem til jeg hører han er stille, eller evt. legger seg ned.

Skrevet

Hvilke aktiviteter gjør du ellers med valpen? Kan skjønne de er hyper etter å ha våknet og vil herje. jeg er mer av den typen som tar de utendørs hvis de blir for ille. La de herje ute istedet for inne. Inne er de ofte veldig fokusert på deg. Gå en lite tur feks. eller lek i hagen. Men ikke for mye så de blir urolig/stresset, men slik at overskuddsenergien blir brukt. Ihvertfall må du avlede hunden vekk fra dere mot en leke eller en godbit. Etter at hunden har herja en stund kan man ta den i fangen og tvangsroe den litt.

Jeg husker Nitro var ganske vanskelig. Han bet oss og bet min samboer til blods et par ganger. (en gang i nesen så blodet bare strømmet) Og han knurret også mye til oss og var veldig demonstrerende på en måte. Å være kosekvent er det eneste som nytter, og bruke energien på noe matnyttig. Det blir bedre! :)

Skrevet

Blir utrolig godt når det slutter... :D

Når han blir så vill, så bruker jeg å ta han med ute, ja. Har inngjerdet hage, så kaster litt ball med han, strør godbiter rundtomkring på plena så han må søke, og går gjerne en tur med han. Så han får brukt seg liksom.. Men han blir gjerne sånn når han er overtrøtt...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...