Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

okei da, så ble jeg fristet til å lage egen tråd her jeg også,

føler det er litt valpekull-boom på sonen for tiden :lol:

Å drive oppdrett har vært min drøm i mange år,

men jeg har hele tiden ventet på de perfekte hundene og jeg ville vite at jeg satt

på nok kunnskap som jeg kan formidle til mine valpekjøpere før jeg fikk mitt første kull.

Jeg er veldig opptatt av at hundene skal fungere i dagliglivet, og da er sosialisering viktig, så jeg vil legge ned mye tid i å sosialisere valpene samt lære kjøperne hvordan de kan gå frem.

Mer om planen og krav til valpekjøpere ligger på hjemmesiden.

Mitt første kull planlegges etter min "hjemmeværende" tispe, hun er min tredje wheaten,

og min øyensten.. Hun er "perfekt" i mine øyne(ehm, ja nå var jeg ikke helt objektiv nei?), hun tar alt på strak arm, kommer godt overens med andre dyr og elsker mennesker som vil kose med henne. Hun har vært frisk hele livet, ingen veterinærturer utenom årlige vaksiner. Hun er testet fri for hd(A). Og hun er stilt ut på utstilling med mange BIR og BIM, hun er norsk utstillingschampion og for tiden 2.mestvinnende tispe i Norge, i forfjor var hun nr.3. Plassen vil hun trolig ikke holde da jeg ikke kommer stille henne når hun blir (forhåpentligvis) drektig. Only blir straks 4år.

Only er spesiel på flere måter, jeg fikk henne av min mentor og oppdretter på deleie da hun var over 1år gammel, dessverre mistet jeg min mentor for halvannet år siden(kreft), og jeg er veldig glad for at hun etterlot meg slik en fantastisk tispe som Only, mannen hennes skal ha igjen en tispe fra denne kombinasjonen for å bevare linjene de jobbet frem sammen.

only-300x212.png

hodebildeonly.png

N uch Patshabel's Ånly To "Only"

Den utvalgte herremannen så jeg første gang i år, han stod i et telt og ble stusset på til morgendagens utstilling. Jeg fikk kjenne på han og granske han, titte i munnen og virkelig

gå over han, og jeg fikk se han i bevegelse og til og med hilse på datteren hans. Som jeg også fikk gå over. Han var akkurat det jeg følte jeg trengte til Only, han er en skikkelig staselig herreman, med et godt og kraftig hode. Supre bevegelser og et flott lynne og arbeidshode. Han er selvsagt hd fri(B). Og han har akkurat de linjene jeg er ute etter. Jeg føler virkelig at jeg har funnet en super match, men det må selvsagt tiden vise om jeg tok rett i. Ozzie som han heter er importert fra Tyskland, og oppdretteren hans har eid, oppdrettet og handlet frem noen av verdens mestvinnende wheaten terriere, hun dømte tilfeldigvis Only samme dag som jeg så på Ozzie og hun ble BIR, og uttalte at hun trodde det kunne bli en god kombinasjon(i etterkant av at jeg hadde spurt om å låne han :P ). Og det kjennes selvsagt litt betryggende å høre fra en så "garva" oppdretter.

oz1-300x247.jpg

oz3.jpg

N uch Wheaten Rebel's On Tour

Only startet å løpe i går, på onsdag om en uke skal hun avgårde for en blodprøve for å sjekke om hun er ståklar til helgen. Så da reiser jeg mest sannsynligvis til Trondheim torsdag eller fredag neste uke :)

birogbim.jpg

Her er Ozzie og Only på NKK Lillesand, hvor de ble BIR og BIM.

  • Like 6
  • Svar 127
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vannet har gått og hun har pressrier:) Håper på førstefødte snart!

Da var de tre, to hanner og en tispe!

okei da, så ble jeg fristet til å lage egen tråd her jeg også, føler det er litt valpekull-boom på sonen for tiden Å drive oppdrett har vært min drøm i mange år, men jeg har hele tiden ventet på

Skrevet

Fineste, søte Only. Digger henne! Hadde ikke nølt med å kjøpe valp fra deg :D Vet jo godt hva du står for og synes du er flink til å ta seriøse, gjennomtenkte beslutninger.

Masse lykke til. Håper det kommer masse små hvetebabyer. Jeg stiller opp som valpekoser anytime :wub:

  • Like 2
Skrevet

Fineste, søte Only. Digger henne! Hadde ikke nølt med å kjøpe valp fra deg :D Vet jo godt hva du står for og synes du er flink til å ta seriøse, gjennomtenkte beslutninger.

Masse lykke til. Håper det kommer masse små hvetebabyer. Jeg stiller opp som valpekoser anytime :wub:

Du er hjertelig velkommen :D

Takk for lykkeønskinger :)

Skrevet

Gleder meg til å se (og hilse på i november :aww: ) små hveteboller :lol:

Edit: okei.. blir kanskje ikke særlig med kosing i november, men kikke på de skal jeg! :lol:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi dro til Trondheim på fredag etter en stopp innom NVH for blodprøve,

var kommet halvveis til Trondheim da jeg ringte NVH for å høre svaret,

og det var perfekt parringstidspunkt fredagen og lørdagen!

Veldig glad jeg var på vei oppover alt da!

Når vi endelig kom frem etter mange timers kjøring, tenkte jeg å slippe løs Only

på gården dems for å få luftet henne, men hun var ikke interessert i å lufte seg

og spankulerte stolt bort til Ozzie og begynte å danse foran han.

Så da var det bare å slippe løs begge i hundehagen og etter ti minutter

forspill så hang de!

Lørdagen prøvde vi også, og det gikk ikke lange tiden før det ble parring da også,

15min heng fredag og 20min heng lørdag!

Så nå krysser vi fingrene! :D

  • Like 3
  • 3 weeks later...
Skrevet

Tenkte bare oppdatere litt her, Only har vist tegn til at det er valper i magen,

hun begynte å få antydninger til pupper etter en uke, slimet gulhvitt etter en uke til 2uker,

hun har fått en runde med ormkur,

for to dager siden kastet hun opp litt skum, og hører henne gurgle litt, så hun er nok litt småkvalm for tiden,

3uker drektig i dag, selv om det selvsagt ikke er bekreftet ennå, men lov å håpe,

om en uke er det ultralyd, så da får jeg forhåpentligvis svar på det jeg lurer på :P

523347_10151149244213910_1335923236_n.jpg

Bilde fra i dag, 3uker, ikke så lett å ta sånne bilder fra siden som andre gjør for å se om magen er vokst,

her må hun legge seg på rygg og pelsen må brettes til side :P

Jeg har bilde av henne fra to dager etter parringen, og det er absolutt en forskjell,

mest pupper :P

Skrevet

Lill: ja, jeg så det på bildene :P Hun startet såvidt med litt patter etter bare en uke..

Ser helst at jeg får litt færre en 10, og vil helst ha flest tisper :lol:

I dag har hun fått kokt kyllingfilet :aww:

Skrevet

Her får dere første valpebilde, hihi..

301298_10151160509798910_1426341704_n.jpg

I går ble det tatt Ultralyd ^^ Og som dere ser er hun bekreftet drektig, de kunne se 5-6valper :)

Nå gleder jeg meg masse til 19.oktober! :D :D

Valpen er forøvrig hele 2,5-3cm stor nå!

Og her er et bilde av Only som viser frem magen sin fra i dag ^^

2376f9c8ff2f11e199b11231381b6f02_7.jpg

  • Like 1
  • 4 weeks later...
Skrevet

har vel egentlig mer eller mindre gitt litt opp denne tråden ettersom jeg ikke rekker å oppdatere så mye,

men her kommer et bilde av Only på dag 54-55

487016_10151198197478910_380543359_n.jpgJeg

Skrevet

Magen er kjempefin ^^

Hvis de blir som sin mor så blir det ingen piraya-valper , Only er den roligste, mest bedagelige og enkleste wheaten-frøkna jeg har vært borti, som sin mor og bestemor :wub: Meeeen, blir de litt mer like sin far, blir det nok litt mer piraya :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...