Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Molly, 10 mnd, har lite utviklet brystkasse, og jeg tenkte at jeg vil prøve å få litt mer muskler på henne. Jeg har blitt rådet til å gå i sand eller la henne svømme. Siden hun er kortneset, så blir hun ganske stresset av å svømme, og vil helst i land fortest mulig. Vi har lange sandstrender her som vi bruker nesten daglig til turgåing i sand. Når det blåser mye, lar jeg være, fordi jeg er redd for å få sand i øynene på hunden.

Men spørsmålet er:

  • hvordan forer man for å få mest mulig muskelmasse, hva, hvor mye, hvor ofte?
  • hvordan trener man best mulig? Altså hvilken trening, hvor mye/lenge og ofte?
  • andre ting jeg bør tenke på?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Kom deg ut og gå i terrenget utenfor sti. Og ha litt tolmodighet :) Det er ganske vanlig at 10 mnd gamle hunder er litt skranglete

Skrevet

Gåttfred var snaue 2 år før han virkelig begynte å legge seg ut i fronten.

Før det var han løs i bevegelsene, og ganske så spedbygd.

Har latt han gå mye fritt i terreng, skogen og fjæra.

Etter at han ble 1 år begynte vi å kløve 3-5 dager i uka, i fjæra og litt på tur.

15-20 minutter i trav på tredemølla ca 4 dager i uka i variert tempo og stigning har vi også hatt med i treninga.

Når vi trente mest på vårparten og forsommeren måtte jeg gi høyaktivitetsfor for han ble i snaueste laget på vanlig for, og det gav gode resultater.

Ellers må du nok ta tiden til hjelp, Molly er jo fortsatt veldig ung. :D

Skrevet

la hunden trekke kjetting. det gir utrolig fin muskelmasse i fronten. Men hvis hunden din bare er 10 mnd, så kan du ikke belaste spesielt mye enda. Men du kan begynne i det små. Også er det vitkig med en skikkelig trekksele, gjerne wp-sele.

Skrevet

Først og fremst er hunden din veldig ung og skranglete nettopp fordi hun er i vekstfasen (tenk skranglete tenåringsjente - jeg var 173 cm høy da jeg var 13 og veide omtrent 45 kg). Derfor kan du heller ikke belaste henne ordentlig enda, og må vente med tunge, fysiske utfordringer.

Det beste du gjør er å gi henne tid, sjøl om det vel neppe er det du vil høre. :P Gå gjerne turer med gummistøvler på og oppsøk blåbærlyngtuer og andre svampete underlag i skogen, og tråkk i vei oppover og nedover. Dette er flott trening også for mellomhender og de små musklene i frambein og lår. Jeg ville forøvrig tatt meg tid til å jobbe med svømmeteknikken hennes, for sjøl om hun er kortnesa, er det ingenting i veien for at hun kan bli god til å svømme. Ta på henne redningsvest og sett på ei line, og bær henne ut til hun ikke kan stå. Legg henne ned i vannet og hold i lina mens du lar henne svømme mot land på stedet hvil. Hvis hun bakser mye og blir panisk, legger du en hånd under henne for å støtte og få opp bakparten. Ros henne når hun slutter å plaske, og løft henne opp for pause etter ca 5 minutter. Hun vil da høyst sannsynlig klore og padle videre i lufta, så la henne henge på hofta di til hun puster rolig og har slutta å padle. Fortsett sånn, men ikke hold på altfor lenge i starten. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...