Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som er kjent på Rjukan? Must-sees?


Aya
 Share

Recommended Posts

Ja, haha, det er jo ikke akkurat NY eller London. Men jeg og kjæresten skal på en bitteliten ferietur, en overnatting, og vi har sett oss ut Rjukan som mål. Det er i godkjent kjøreavstand for en så kort tur, og det er jo masse historiske greier i området. Jeg har kikket litt, og funnet ut at vi kan få en guidet fottur i sabotørenes fotspor den ene dagen, og så dra til Vemork på museet der den andre dagen. Men, er det noen som har vært der på en lignende tur og har noe å si om muster og dont'er? Har også sett at de har sånn taubanegreier til langt opp på fjellet som virket gøy, men det er klart det er noe begrenset hva man får gjort på to dager.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja altså nå er du heldig for de driver og forbederer noe greier med vannkraft nettet der oppe, og derfor renner Rjukan fossen helt fritt et par uker...

http://www.varden.no...ksjon-1.7440737 og det er et temmelig spektakulært syn, Så du bør dra og se på fossen.

jeg var der sist helg, familien på min mors side bor der og vi har hytte der. Men jeg er ikke godt kjent.

Ellers så hoppet min kjære samboer i stikk der, det koster 700 kr og det var vistnok helt sykt. For de som ikke tørr hoppe (meg) så er det mulig å henge i en slangs vaier over elva.... du rusjer da i kabelen om du forstår hva jeg prøver å komme frem til. (zip line)

Ellers så kan du dra på juv tur eller rappelere ned fjell

Så er det Marispelet da! et teaterstykke som spilles ved Rjukanfossen https://www.facebook.com/marispelet

Kos deg! http://www.visitrjukan.com/ her er en oversikt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hurra, takk for gode tips! Jeg har helt hysterisk høydeskrekk, så hverken strikk eller zip line er noe for meg tror jeg. Men det kan godt hende kjæresten synes det virker kult! Ååh, jeg HÅPER ikke fossen er avstengt innen vi skal på tur, for et syn!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Krossobanen (taubanen) er helt klart verd en tur om du liker fjellet. Og den nye stien opp til Kanonstillinga (kalt Solstien) er lettgått og samtidig kommer du over tregrensa. Fin tur for både tobeinte og firbeinte. og ikke spesielt langt heller :)

Rjukanfossen er en must, og selv juvet er ganske spektakulert om ikke fossen går. Men siden du vil til Vemork, som er Norsk Industriarbeidermuseum, så må du over den hengebroa over Maristijuvet.

Lyst på flere fjellturer så er en tur opp til Gaustatoppen å anbefale, spesielt i fint vær hvor du ser laaaangt fra toppen. Men nå er jo også banen inni fjellet åpen for publikum så du kan ta den i stedet for å gå opp. Jeg har aldri gjort det, men høres ut som en opplevelse!

Mår kraftverk har hva som i alle fall var Norges lengste tretrapp, men vet ikke om den er åpen for publikum.

Tinn museum har en rekke gamle hus som representerer flere perioder av norsk byggestil/måter. Hvis man er interessert i den slags (jeg synes det er artig).

Så er det jo mange, mange fine utgangspunkter for fjellturer rundt Rjukan. Men siden dere er der 2 dager bare så er kanskje ikke det så aktuelt?

Er det kjempefint vær kan det bli varmt ned i dalen, og da kan en tur til Tinnsjøen anbefales. Da blir du i alle fall nedkjølt fort nok for den innsjøen holder ikke høye temperaturer :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gått opp til Gaustatoppen og fulgt banen inne fjellet ned igjen. Det er endel år siden, sommeren 2006. Var ganske snål tur inne i fjellet. Så om dere ikke har tid nok til å gå turen opp, kan dere jo ta banen både opp og ned. (Hvis dere vil nyte utsikten) Må være klart vær hvis det skal være noen "vits", synes jeg iallefall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Vemork, strikkhopp og tyttebæret og blåbæret(fører til Gvepseborg) ligger rett i nærheten av hverandre. Alle er verdt det. Så har du Gaustadtoppen, Krokan turisthytte som var den første hytta til turistforeningen nb mot Frøystul er det utsalg av geitost, geiterømme osv. Det er også en seter med kuer i drift som ligger oppi der eller innkjøringen ,for fra den setra så kan en gå til gaustadtoppen.

Oppe på Skinnarbu så er det vel et villrein senter eller noe lignenede.

Alle ting kommer fra hodet så det kan være noe som heter noe annet enn det jeg skriver nå. Så finner du det ikke på nett det som er av interesse så får du bare spørre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...