Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som er kjent på Rjukan? Must-sees?


Recommended Posts

Skrevet

Ja, haha, det er jo ikke akkurat NY eller London. Men jeg og kjæresten skal på en bitteliten ferietur, en overnatting, og vi har sett oss ut Rjukan som mål. Det er i godkjent kjøreavstand for en så kort tur, og det er jo masse historiske greier i området. Jeg har kikket litt, og funnet ut at vi kan få en guidet fottur i sabotørenes fotspor den ene dagen, og så dra til Vemork på museet der den andre dagen. Men, er det noen som har vært der på en lignende tur og har noe å si om muster og dont'er? Har også sett at de har sånn taubanegreier til langt opp på fjellet som virket gøy, men det er klart det er noe begrenset hva man får gjort på to dager.

Skrevet

Ja altså nå er du heldig for de driver og forbederer noe greier med vannkraft nettet der oppe, og derfor renner Rjukan fossen helt fritt et par uker...

http://www.varden.no...ksjon-1.7440737 og det er et temmelig spektakulært syn, Så du bør dra og se på fossen.

jeg var der sist helg, familien på min mors side bor der og vi har hytte der. Men jeg er ikke godt kjent.

Ellers så hoppet min kjære samboer i stikk der, det koster 700 kr og det var vistnok helt sykt. For de som ikke tørr hoppe (meg) så er det mulig å henge i en slangs vaier over elva.... du rusjer da i kabelen om du forstår hva jeg prøver å komme frem til. (zip line)

Ellers så kan du dra på juv tur eller rappelere ned fjell

Så er det Marispelet da! et teaterstykke som spilles ved Rjukanfossen https://www.facebook.com/marispelet

Kos deg! http://www.visitrjukan.com/ her er en oversikt!

Skrevet

Hurra, takk for gode tips! Jeg har helt hysterisk høydeskrekk, så hverken strikk eller zip line er noe for meg tror jeg. Men det kan godt hende kjæresten synes det virker kult! Ååh, jeg HÅPER ikke fossen er avstengt innen vi skal på tur, for et syn!

Skrevet

Krossobanen (taubanen) er helt klart verd en tur om du liker fjellet. Og den nye stien opp til Kanonstillinga (kalt Solstien) er lettgått og samtidig kommer du over tregrensa. Fin tur for både tobeinte og firbeinte. og ikke spesielt langt heller :)

Rjukanfossen er en must, og selv juvet er ganske spektakulert om ikke fossen går. Men siden du vil til Vemork, som er Norsk Industriarbeidermuseum, så må du over den hengebroa over Maristijuvet.

Lyst på flere fjellturer så er en tur opp til Gaustatoppen å anbefale, spesielt i fint vær hvor du ser laaaangt fra toppen. Men nå er jo også banen inni fjellet åpen for publikum så du kan ta den i stedet for å gå opp. Jeg har aldri gjort det, men høres ut som en opplevelse!

Mår kraftverk har hva som i alle fall var Norges lengste tretrapp, men vet ikke om den er åpen for publikum.

Tinn museum har en rekke gamle hus som representerer flere perioder av norsk byggestil/måter. Hvis man er interessert i den slags (jeg synes det er artig).

Så er det jo mange, mange fine utgangspunkter for fjellturer rundt Rjukan. Men siden dere er der 2 dager bare så er kanskje ikke det så aktuelt?

Er det kjempefint vær kan det bli varmt ned i dalen, og da kan en tur til Tinnsjøen anbefales. Da blir du i alle fall nedkjølt fort nok for den innsjøen holder ikke høye temperaturer :P

Skrevet

Jeg har gått opp til Gaustatoppen og fulgt banen inne fjellet ned igjen. Det er endel år siden, sommeren 2006. Var ganske snål tur inne i fjellet. Så om dere ikke har tid nok til å gå turen opp, kan dere jo ta banen både opp og ned. (Hvis dere vil nyte utsikten) Må være klart vær hvis det skal være noen "vits", synes jeg iallefall.

Guest lijenta
Skrevet

Vemork, strikkhopp og tyttebæret og blåbæret(fører til Gvepseborg) ligger rett i nærheten av hverandre. Alle er verdt det. Så har du Gaustadtoppen, Krokan turisthytte som var den første hytta til turistforeningen nb mot Frøystul er det utsalg av geitost, geiterømme osv. Det er også en seter med kuer i drift som ligger oppi der eller innkjøringen ,for fra den setra så kan en gå til gaustadtoppen.

Oppe på Skinnarbu så er det vel et villrein senter eller noe lignenede.

Alle ting kommer fra hodet så det kan være noe som heter noe annet enn det jeg skriver nå. Så finner du det ikke på nett det som er av interesse så får du bare spørre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...