Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Brukar Purina ProPlan Original Chicken and Rice.

Mamma (som er oppdrettaren min) brukar Royal Canin, så eg skifta etter ei stund :)

Skrevet

Jeg forer på eukanuba (lam og ris eller working and endurance) og royal canin (vanlig adult maxi eller energy 4800) mest fornøyd med RC, men begge funker så kjøper det som er på tilbud som regel. Når jeg får fryser igjen en gang i tiden kommer jeg til og fore på vom og hundemat eller norwegian polar :)

Guest lijenta
Skrevet

Nå for tiden forer jeg på VOm og hundemat og er fornøyd. Har også vært fornøyd med Kobuk og Pro Plan. Så var jeg deg vile jeg sjekket hva jeg kan få i nærheten av der jeg bor og gått ut fra det.

Skrevet

Alle i mitt eie går på Royal canin og forskjellig type innenfor RC etter hva de har behov for.

Oppdretteren til de jeg har hjemme gikk ikke på RC, jeg bytter alle mine over på RC så lenge de fungerer på det da jeg er mest fornøyd med det fôret.

Skrevet

Vi bruker Royal Canin - energy 4800 i aktive perider og medium sensible i rolige perioder(eller på hunder som ikke er like aktive). Bruker v&h innimellom. Har vært innom flere fortyper, men landet på rc da hundene fungerer godt på det, og de har veldig grei oppdretteravtale. jeg er like fornøyd med Pro Plan, men dårligere tilgjengelighet gjør at vi ikke bruker det.

Hva hundene jeg ikke er oppdretter på selv spiste hos sine oppdrettere husker jeg ikke, husker minst en av de spiste rc og en eukanuba. Så ja og nei til om vi har forsatt på det oppdretterene våre har brukt. Har alltid brukt det foret valpen var vant til ei stund før jeg bytter over til "vårt" for.

Skrevet

Av tørrfôr syns jeg ProPlan Sensitive med laks og ris er best. Blir så blank og fin i pelsen og det var det eneste tørrfôret som gikk ned hos min tidligere hund. Men nå fôrer jeg kun på V&H, og er suuper fornøyd med det! :)

Guest Yellow
Skrevet

Anbefaler råfôring som er det beste for våre firbente kjøttetere, ønsker du det enkelt er Vom og hundematet godt alternativ.

Selv råfôrer jeg etter Prey Model, ca. 80% muskelkjøtt, 10% ben og 10% organer, og noen ganger VogH. Strålende fornøyd og kommer aldri til å gi en kjøtteter tørrfôrkuler igjen. :)

Skrevet

Begge hundene fôres hovedsaklig på Royal Canin (forskjellige typer da, de har forskjellige behov) med litt V&H og rent kjøtt "attåt". Labradoren har fått en del forskjellige fôrmerker opp gjennom årene, men det er uten tvil RC hun fungerer best på. Det var faktisk det hun fikk hos oppdretter også, når jeg tenker meg om. :P Kelpien fikk vel ProPlan hos oppdretter (tror jeg?), men jeg syntes det var greit å bruke RC på ham også pga rabatt der jeg kjøper fôr (og de fører bare RC) + gode erfaringer med det fôret fra før. Så på ham byttet jeg fôrtype nokså raskt etter at han kom i hus.

Skrevet

Av tørrfòr har jeg til nå vært mest fornøyd med

Pro Plan laks & ris

Specific høyenergi

Hills høyenergi

Og ellers er jeg veldig fornøyd med Norwegian Polar. Vom & Hundemat er ok også, men jeg synes det er mer klin og lukt med det enn med NP. :)

Skrevet

V&H med laks, de andre variantene iblant, og ellers det vi finner av egnet rått kjøtt i butikken. :)

Hunden startet med royal canin hos oppdretter, og gikk på dette hos oss i noen måneder, men etter en mage-tarminfeksjon (tror vi) sluttet han å tåle tørrfor. Prøvde råforing, og det fungerte strålende!

Skrevet

Royal canin på hele gjengen. Men skal teste ut Proplan snart på Oscar. For han bæsjer kanskje 4-5 ganger til dagen nå. Så ser ikke ut å fungere skikkelig på RC nei...de får også vom og hundemat, pluss litt kjøtt i ny og ne da..

  • 4 weeks later...
Skrevet

Byttet fra Eukanuba til Orijen for litt siden da min hund ikke er et rasetypisk matvrak, og sultestreika fordi han var drittlei den samme gamle maten.. Orijen er det beste jeg noen sinne har kommet over, han slukte det med en gang og har fortsatt siden. I tillegg er det kornfritt og inneholder bare bra ting, så jeg er kjempefornøyd.

Som bløtfôr som jeg blander med Orijen innimellom bruker jeg ZiwiPeak - for dere som ikke har hørt om det anbefaler jeg å prøve det ut! Her snakker vi masse godt kjøtt og kun naturlige ingredienser! Og i forhold til annet bløtfôr med 12% kjøttinnhold så har vel dette 70%.. så man kan trygt se forskjellen. Hilsen nylig frelst matmor :w00t:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...