Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Takk for tips. Leser at man må kontakte vet. hvis hunden får i seg 5mg pr. kilo kroppsvekt. Er utrolig dyrt å få vethjelp nå på denne tiden av døgnet. Vil koste flere tusen. Jeg får følge med og se om det trengs.

Skrevet

Takk for tips. Leser at man må kontakte vet. hvis hunden får i seg 5mg pr. kilo kroppsvekt. Er utrolig dyrt å få vethjelp nå på denne tiden av døgnet. Vil koste flere tusen. Jeg får følge med og se om det trengs.

Ring giftinformasjonen å hør hva de sier uansett. Mener de at du bør ta turen til dyrlegen,så gjør det. Det kan bli dyrt ja,men sånn er det å ha hund.

  • Like 6
Skrevet

Men jeg tviler på at han fikk i seg noe siden jeg plukket opp mye.

ok, jeg fikk inntrykket av at hunden hadde fått i seg 4 stk...

Jeg hadde uansett ringt veterinæren (det koster ikke noe å ringe nød vet) og spurt etter hvilke symptomer jeg skulle ha sett etter og evt hvor farlig det er for en hund å spise ibux.

  • Like 2
Guest Kåre Lise
Skrevet

Takk for tips. Leser at man må kontakte vet. hvis hunden får i seg 5mg pr. kilo kroppsvekt. Er utrolig dyrt å få vethjelp nå på denne tiden av døgnet. Vil koste flere tusen. Jeg får følge med og se om det trengs.

Hvorfor ringer du ikke giftinformasjonen som AnetteH skriver? Slå opp ordet forgiftning om noe er uklart hos deg, eller startet du bare tråden for å få oppmerksomhet? Kontakte veterinær ved inntak over 5mg pr kg kroppsvekt betyr fare for forgiftning, ikke få blomster for at du gadd ¨å ringe.
Skrevet

Jeg hadde ikke ventet om jeg var deg. Forgiftningssymptomer inntrer etter 2-6 timer, og kan gi nyreskader.

Det kan bli en vesentlig større kostnad enn bare utrykning på kveldstid...

Skrevet

Mye veier hundene da? 400mg er ganske mye.

Veier bikkja 10 kg, så skal den altså ikke ha i seg mer enn 50mg før man skal kontakte vet. Det er en kvart tabelett det.

Skrevet

Han tygde på den. Manglet en 4-5 tabletter, men jeg plukket opp sikkert like mange. Håper det går bra, men blir bekymret. En tablett inneholder 400mg.

Du plukket opp sikkert like mange, skriver du. Betyr det at de var blitt delt opp i biter? Er dette en valp?

Jeg haddet villet vært ytterst forsiktig hvis min hund hadde vært bortpå ibuxen og tygget, for så lite som 50 mg per kilo kan gi alvorlige forgiftningssymptomer med døden til følge.

Hvis du har bestemt deg for å vente og se, da hadde jeg i hvert fall funnet ut hvem og hvor som vakthavende veterinær i natt, ha klart full-ladet telefon/transport/penger og være riktig så bevisst på hvilke symptomer som er vanlig og mindre vanlige for forgiftningen. Husk også at når du ser symptomene så kan det allerede være for sent for hunden din, så vær for all del klar over hva du gjør når du velger å avvente.

Skrevet

1/8 av 400mg. :o

Oi, enda verre!

Når det er sagt så spiste snusern litt på noe ibux som valp, riktignok ikke så mye, og hun var ganske stor alt da, og da ringte jeg giftsentralen og fikk veldig god hjelp. :) De mente det skulle være greit siden hun er så stor som hun er, men fikk beskjed om å passe på og ringe vet. med en gang om det var noe som ikke stemte. Samt at jeg kunne gi henne kull, noe jeg ikke hadde.

Skrevet

Jeg telte hvor mange tabletter som manglet på brettet, og telte hvor mange jeg fant. Fant fire hele og et par i biter. Jeg tror ikke hunden fikk i seg noe.

Det er akkurat som om du leter etter unnskyldninger for ikke å ta den telefonsamtalen? Ring i det minste, så får du kanskje noen tips om tiltak, hva du skal være obs på, hvor lenge, o.l. At internett forteller deg noe er ikke noe kvalitetsstempel akkurat, der står det mye rart. I giftinformasjonen kan de gi deg mye bedre svar enn googling kan.

Skrevet

Huff, skjønner at du blir bekymret. *klem* Men som du sier, hunden har jo ikke fått i seg noe om du fant igjen alle pillene? Da bør da dette gå fint :)

Skrevet

Takk Husvarm. Klem. Hunden viser ikke noen tegn på å ha blitt forgiftet. Han tygde på brettet med tabletter, men han har ikke fått i seg noe er jeg sikker på. Jeg fant alle pillene ja. De fleste hele og en i deler. Jeg er sikkert på at han ikke spiste noen.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Så hvorfor startet du denne tråden i utgangspunktet? Du ville bare dele det med oss at Fido har lukta på tabissene dine?

Skrevet

Fordi jeg var bekymret og ville høre hva andre hundeeiere hadde å si. Hunden ligger fredelig i sengen min nå. Han har ingen symptomer på forgiftning. Det ser ut som det går bra.

Skrevet

Høre hva andre ha å si, men tydeligvis ikke bry seg noe om hva andre faktisk har å si.... Ja synes det var fornuftig å starte denne tråden. :huh:

  • Like 3
Skrevet

Dette var en merkelig tråd...

Når det kommer til hunder og legemidler skal man ikke tro, man skal vite. I hvertfall når det gjelder reseptbelagte smertestillende tabletter.

Jeg vil tro at å ikke kontakte vetrinær eller giftsentralen går under dyrevernloven?

Skrevet

Takk Husvarm. Klem. Hunden viser ikke noen tegn på å ha blitt forgiftet. Han tygde på brettet med tabletter, men han har ikke fått i seg noe er jeg sikker på. Jeg fant alle pillene ja. De fleste hele og en i deler. Jeg er sikkert på at han ikke spiste noen.

Ergo, bikkja di kan ha fått i seg litt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...