Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei, bare ett kjapt spørsmål, jeg klippa klørne til dyret nå for 10 min siden, Når jeg skulle ta en klo på fram foten så rykket han til (tror han så noe, uansett) så blei jeg skompa litt og klippa litt for langt innpå så han starta å striiiii blø og det stoppa ikke...jeg skylte i grønnsåpe vann også nå har han en sokk på så vet ikke om det blør enda.

Men er dette farlig, burde jeg ringe dyrlegen liksom eller går dette over av seg selv?

Har hørt ett råd: bruk en utbrent fyrstikk å "svi igjen" såret..MEN jeg ville ikke prøve det. Det må da være utrolig vondt..er det ikke noe nærver der??

Takk for alle råd. :)

red: skrivefeil

Skrevet

Ta det heilt med ro, det er ikkje farleg. Dette er slikt som kan skje alle og einkvar, og det pleier å stoppe etter ei stund. Om du har isbitar, så kan du prøve å holde det på kloa :)

Skrevet

Ta det heilt med ro, det er ikkje farleg. Dette er slikt som kan skje alle og einkvar, og det pleier å stoppe etter ei stund. Om du har isbitar, så kan du prøve å holde det på kloa :)

Puh. okei! :) tusen takk ^^

Skrevet

Det går over ja :) Men det kan fort bli litt grisete, klørne kan blø ganske mye selv om det er uskyldig. Det fins blodstopp-pulver som kan være kjekt å ha liggende til slike tilfeller. Ellers kan det funke med potetmel eller som Bellare sier, isbit. Om vinteren hiver jeg hundene ut i snøen om vi klipper for langt ;)

Skrevet

Sist jeg gjorde det fikk jeg tips om å ta på potetmel. Da stoppet blødningen så og si med en gang. Ble litt potetmel på meg og i stolen, men det er lettere å få bort enn blod :)

Skrevet

Kjøp en boks med kaliumpermagnat på apoteket, så har du middel til å stoppe resten av livet hans og x antall hunder til :P

Utrolig kjekt å ha i hus!

Ahaaa, ja får gjøra det. Sikkert kjekt å ha i tilfelle jeg neste gang tar en tå eller to...:P

Skrevet

Jeg bruker bare potetmel, på Tesh klipper jeg ofte for kort (hun har rare negler, men hun bryr seg ikke om det.) Potetmel stopper det med en gang.

Skrevet

Ahaaa, ja får gjøra det. Sikkert kjekt å ha i tilfelle jeg neste gang tar en tå eller to... :P

Nå er det vel 10 år siden sist jeg kjøpte en sånn boks, men kostet rundt en 100-lapp da iallefall. Så grei investering det! ;)

Her klarte jeg av en eller annen idiotisk grunn å glippe sund to klør på Gry og en på Bridie i går :blink: , så fikk da bruk for litt pulver :P Bare en som blødde nok til at jeg måtte fikse noe da.

Skrevet

Nå er det vel 10 år siden sist jeg kjøpte en sånn boks, men kostet rundt en 100-lapp da iallefall. Så grei investering det! ;)

Her klarte jeg av en eller annen idiotisk grunn å glippe sund to klør på Gry og en på Bridie i går :blink: , så fikk da bruk for litt pulver :P Bare en som blødde nok til at jeg måtte fikse noe da.

OH no! stakkars små voffser! :o

*Caro gotter seg: hmhmhmhm take that Gry!* xP

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker potetmel :-)

Jeg prøvde fyrstikk en gang (råd fra veterinær) og det tror jeg var vondt til han stakkars O.o men det sluttet å blø da :-P

Skrevet

Men er dette farlig, burde jeg ringe dyrlegen liksom eller går dette over av seg selv?

Neida :) Det der skjer stadig vekk med mange hundeeiere - uhell skjer :- ) Du trenger ikke veterinærtime for dette, men du kan ta turen innom veterinærkontoret og spørre de som jobber i resepsjonen/kassen om et spesielt produkt. Hos veterinærer pleier de nemlig å selge noe som kalles blodstopper-pulver. Jeg ga 15 kr for en liten pose med et mørkelilla blodstopper-pulver, og den varer en evighet. Du dypper en q-tips i dette pulveret, og så presser du q-tipsen inntil kloa som blør. Det holder å presse bare noen få sekunder, så stopper blødningen.

Jeg er litt klønete selv noen ganger når jeg klipper klørne til hunden min, så jeg pleier alltid å legge q-tips og blodstopperpulveret klart på bordet foran meg når jeg skal klippe klør, i tilfelle jeg trenger det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...