Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal lage en plakat til en teateroppsetning som skal være i A3. Jeg har sjekket målene på nett, og lagd "arket" i photoshop i disse. Så alt skal stemme. Men det blir jo så gigantisk? Skjermen min er jo bredere enn et A3 ark (kortsiden), men lerretet er større enn arket?

Skrevet

Det ser mye større ut på skjerm enn det egentlig er. Nøyaktig HVORFOR vet jeg faktisk ikke.. :P Har du det på 100% og ikke mer enn det?

Skrevet

Det ser mye større ut på skjerm enn det egentlig er. Nøyaktig HVORFOR vet jeg faktisk ikke.. :P Har du det på 100% og ikke mer enn det?

Jepp, er på 100%

Og er skikkelig irriterende, for jeg har funnet et bilde jeg vil ha med på plakaten, som er 800 pixler brett. Jeg ser på det i full størrelse, og holder ett A3 ark opp mot, og ser at størrelsen vil passe det fint. Men så limer jeg inn bildet på plakaten i photoshop, også blir det dritlite! Og da vet jeg ikke hva jeg skal gjøre, for jeg finner ikke noen bilder med større oppløsning jeg kan bruke :/

Alternativet vil da bli å krympe plakaten, men da vil den vel ikke se så lur ut når man printer den ut på a3 igjen.

Skrevet

Bilder på skjerm vises generelt sett ca fire ganger større enn de er "i virkeligheten". Så ikke fortvil, A3 SKAL være helt sinnsykt stor i PS, og det er derfor jeg trippelsjekker alle mål fjorten ganger fordi det er umulig å ta det på øyemål. (For meg iallefall. :P ) :)

Det vil også medføre litt problemer med det bildet du vil ha med, fordi 800 pixler brett kan tilsvare veldig mye rart i faktiske cm, alt ettersom hva slags oppløsning du kjører på selve plakaten. (Jeg pleier å gå for 300 dpi/ppi (pixels per inch), for ordens skyld.)

Om du har plotta inn målene riktig kan du zoome ut til 25-30% av full-size og du vil da se den slik den vil være "irl". (Du kan seff også gjøre som meg, jeg åpner en linjal og zoomer til 1 cm på linjaen på skjermen tilsvarer 1 cm på linjalen jeg holder opp mot monitoren samtidig. Kontrollfreak, meg? Neinei. )

Håper det ga mening!

  • Like 1
Skrevet

A3 ser gigantisk ut på skjermen, men som de andre sier, det ER riktig så lenge du har lagt inn riktige mål :) Jeg pleier å velge standardinnstilling for f. eks A4 eller A3 internasjonalt papir ettersom hvilken størrelse jeg skal jobbe med, og så dobbelsjekker jeg at antall pixler i hver retning stemmer.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Hvordan går det her? 800x600 er nok veldig lite på en A3. Spørs jo litt på dine krav hvor mye du kan blåse det opp.

Her fant jeg en grei kalkulator: http://www.photokabo...ators.htm#Print :D

Og om du ønsker å se resultatet på utskrift og bare har A4 kan du gjøre det i 1:1. Da får du ikke med hele men får en god feeling på hvordan resultatet blir. Red: Nå vet ikke jeg hvordan det er med PS, jeg bruker mest PDF dvs resultatet og da kan jeg velge å skrive ut som plakat og den deler opp selv og du kan såleis få hele delt i 2 enkelt og greit.

Jeg jobber endel i A3 og det kan være litt utfordrende presis som dere beskriver det blir gigantisk uten god skjerm og har endt opp med 24" skjerm på 1920x1200 for å få noe i nærheten av virkelighetsfølelse uten å måtte zoome seg i hjel. Hadde aldri trudd man kunne bli så happy med å gå tilbake til stasjonært :P Klør egentlig etter 30" og 2560x1600 alllerede :D

Endret av Kåre Lise
Skrevet

Skjermen min er en 19,2 " 1920 x1080 så den er ikke helt dårlig tror jeg. Men hadde vært digg å se det i virkelig størrelse. Jeg gikk i den fellen en gang, at jeg tok et a3 ark mot skjermen, og valgte størrelse utifra det. Ble ganske kornete da vi printet ut. Så det er vel sant som dere sier, at det bare ser gigantisk ut. Klarer bare ikke vri hjernen rundt til å skjønne hvorfor :P

Hovedproblemet mitt nå er bare at jeg ikke finner et stort nok bilde jeg kan lime på (har noen ett "hakkebakkeskogen" bilde i høy oppløsning på dataen, si fra :P ), så da håpet jeg bare litt på at jeg hadde målt feil.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Oki :) Jeg tar det litt for gitt at folk sitter på bærbart.. :no: Ellers takk, har vridd hue nok på alt dette med pixler og formater selv, Hvorfor det blir så stort er fordi A3 fortsatt krever mye mer pixler enn skjermen, ca 5000x3500 ved 300 ppi og du ,må da zoome ned som Aymee skriver. Og det du gjorde dengang ble da motsatt det ble veldig forstørret ( kornete ) ved utskrift. Alltids en grei løsning å skrive ut, A4 løsningen ( om du ikke har A3 printer ) jeg nevnte er grei om du lagrer til PDF A3. I acrobat reader skriver du ut som plakat i full str. Da blir den delt i to men det er jo greit for se an hvordan ting blir å kunne jobbe etter. Kan godt være du kan skrive ut direkte fra PS også men det vet ikke jeg helt hvordan er lurest å gjøre for å få det riktig.

PS: Du kan og sette skjermen din på høykant for å utnytte den bedre, de fleste stativer er lagd for å vri den 90° til stående. Under skjerminnstillinger finner du retning og velger stående.

Skrevet

Joda, den er bærbar, du hadde rett i det :-) Så vet ikke hvor praktisk det er å begynne å vri på skjermen :P Jeg må uansett gjøre den om til pdf når jeg er ferdig, er ikke jeg som skal printe den ut.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...