Gå til innhold
Hundesonen.no

Konk.trening i pinsehelgen?


Guest LXT
 Share

Recommended Posts

Jeg har veldig lyst til å trene hele helgen, fra lørdag tom mandag. Personlig liker jeg meg på banen ved Bogstad Camping hvor mange av oss har vært før, og kunne tenke meg å trene der om banen er ledig. Andre som vil trene? Dersom det er andre steder som er vel så bra å være på, er jeg åpen for det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 5/21/2012 at 9:22 AM, Kaja-T&A skrev:

Da skal jeg på spesial :(

  På 5/21/2012 at 9:25 AM, Bananen skrev:

Jeg kan kanskje på søndag? Lørdag er det basenjispesial på Bogstad. :)

Da utgår lørdag på Bogstad ivhertfall :P Får finne et annet sted den dagen. Hm..

  På 5/21/2012 at 9:26 AM, Monica123 skrev:

Jeg kan hvis jeg kommer meg innover,men ikke mandag for da er det siste dagen på blodspor kurset :D

Kult om du får til lørdag og/eller søndag da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 5/21/2012 at 11:51 AM, Blongo skrev:

Da skal jeg sjekke om jeg får lov å stikke av med bilen. Hvis ikke

er vel kanskje Monica grei å henter meg å Turte :innocent:

Som sagt, må bare dobbeltsjekke at jeg ikke har noen planer, men viss ikke, så får vi vel håpe jeg er så snill ;)

Når på lørdag blir det evt? :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 5/25/2012 at 6:14 AM, Monica skrev:

Jeg tror jeg dropper treningen på lørdag. Så hvor lite jeg faktisk fikk trent i går pga varmen, og det var på kvelden. Så trening midt på dagen i solsteika står jeg over. Beklager!

Vet du, jeg har tenkt på det samme. Jeg fikk ikke kommet i går, og det var kjipt for jeg ville trene. Men så tenkte jeg etterpå at det er så varmt nå at det kanskje er greit å droppe trening på dagen akkurat nå. Jeg slenger meg på den jeg, så tror jeg heller jeg tusler ned til sjøen og dupper både meg og hundene. Vi kan ta det igjen senere :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 5/25/2012 at 6:38 AM, *Marvin* skrev:

Vet du, jeg har tenkt på det samme. Jeg fikk ikke kommet i går, og det var kjipt for jeg ville trene. Men så tenkte jeg etterpå at det er så varmt nå at det kanskje er greit å droppe trening på dagen akkurat nå. Jeg slenger meg på den jeg, så tror jeg heller jeg tusler ned til sjøen og dupper både meg og hundene. Vi kan ta det igjen senere :)

Godt flere ser sånn på det, for får dårlig samvittighet av å ikke dukke opp. Men treningen blir så lite konstruktivt, og får så lite igjen for det. Så får heller benytte de dagene til å trene korte økter inne hvor det er svalt med øvelser som f.eks neseprøve.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 5/25/2012 at 6:57 AM, Monica skrev:

Godt flere ser sånn på det, for får dårlig samvittighet av å ikke dukke opp. Men treningen blir så lite konstruktivt, og får så lite igjen for det. Så får heller benytte de dagene til å trene korte økter inne hvor det er svalt med øvelser som f.eks neseprøve.

Jeg er helt enig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...