Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min mor har da vistnokk ikke råd til å fylle på rabiesvaksinen til bikkjedyret så jeg har sakt meg villig til å betale denne. Noen som aner sånn ca hva den vil komme på prismessig? Eller hva dere betaler? (bruker mest sannsynlig ålesund dyreklinikk da det er den vi har brukt til nå)

Skrevet

Du er klar over at man ikke "må" vaksinere årlig - kun minst 3 uker før hunden faktisk skal ut og reise?

Men jeg har dessverre ingen pris å gi. Dette varierer nok en god del fra vet. til vet. Så det lureste er å ringe litt rundt og "shoppe" etter beste pris...

Susanne

Skrevet

Nye regler :) Så det stemmer som Susanne L sier. Men kan jo være greit å "fylle på" årlig, nettopp fordi det er kjekt om man skal reise spontant.

Jeg forhørte meg i Osloområdet nylig, og det lå på omlag 5-600 inkludert nytt pass stort sett hos alle. Så du kan vel regne med å måtte betale alt fra 3-500 kroner tenker jeg.

Skrevet

Har akkurat tatt vaksiner på guttene mine.

Nå gadd jeg ikke ta imot spesifisert kvittering, men hele seansen kom på 1800 kr for følgende:

3 x rabiesvaksine.

3 x vaksine mot kennelhoste.

3 x helsesjekk.

1 x sjekk av irritert øye.

Alt i alt ikke så gal pris synes jeg.

Vil tro du vil måtte ut med ca 500 kr for bare rabiesvaksinen.

Om du bor på et sted med flere veterinærer, ta en ringerunde og sjekk pris.

Skrevet

De fleste veterinærer har "grupperabatt" på flere vaksiner/hunder samtidig, så er ikke sikkert det der er så veiledende.. Men mellom 350,- - 600,- er nok vanlig.

Skrevet

Jeg vaksinerte hunden min i dag, to ulike sprøyter, og det kom på i underkant av 700 kr. Det var ikke rabiesvaksine da, men de "vanlige".

Rabiesvaksinens pris kan være annerledes enn prisen for vanlige vaksiner, for det er jo medikamentet som bestemmer prisen. Og kanskje rabiesmedikamentet er dyrere enn de mot f.eks. kennelhoste? Ulike medisiner, ulike priser. En telefon til veterinærklinikken du har tenkt å bruke vil fort avklare hva det evt vil koste deg. Men før du vaksinerer.... er det strengt tatt nødvendig å vaksinere denne hunden mot rabies?

Jeg vaksinerer ikke hunden mot rabies, da jeg ikke har noen planer om å ta henne med til utlandet, hverken på ferie eller utstilling e.l. Det er ikke nødvendig for oss da. Har moren din noen som helst planer om å ta hunden med på ferie i sommer eller det neste året i utlandet? Hvis ikke, kan rabiesvaksinen trygt droppes. Vi er et rabiesfritt land, så det er ingen fare :)

Skrevet

3-400 kr tror jeg at jeg betaler. Men mener at vet'en slenger på en helsesjekk i samme slengen og, uten at jeg merker det.

Jeg kommer nok til å fortsette å vaksinere årlig, bare for å ha det gjort. Har uansett bruk for vaksinen minst en gang i året.

Skrevet

Jeg betalte 350 kroner for rabiesvaksinen nå i år hos en veterinærklinikk, og det inkluderte også en liten helsesjekk. I fjor hos en annen klinikk kostet det samme 800 kroner. Ganske store prisvariasjoner.

Skrevet

Hvorfor ringer du ikke Ålesund Dyreklinikk og spør?

fordi dette var utenom tlf tiden deres og på selveste 17.mai jeg lurte på det :P Og jeg har hukommelse osm en gulfisk så tenke sonen kunne hjelpe ^^

Men så det er nye regler ja, så da trenger man strengt tatt ikke ta den før 3 uker før man skal ut av landet. Må man da begynne vakinasjonsprosessen på ny med blodprøve og alt det der? Eller holder det med at dette er blitt gjort når han var valp? Hvordan fungerer denne nye regelen? Noen som har link til akkurat noe om dette, regelverk?

Skrevet

Du er klar over at man ikke "må" vaksinere årlig - kun minst 3 uker før hunden faktisk skal ut og reise?

Men jeg har dessverre ingen pris å gi. Dette varierer nok en god del fra vet. til vet. Så det lureste er å ringe litt rundt og "shoppe" etter beste pris...

Susanne

Har du link til reglene?

Vil ikke blodprøvene bli tatt lenger?

Gjelder dette til alle land?

Vil det endre noe med utreise til visse land hvis man starter å vaksinere rett før man skal reise istedenfor årlig?

Skrevet

695 betalte jeg for 2 x vanlige vaksiner (flerkomponent + kennelhoste) inkl helsesjekk.

tror jeg betalte 375 for rabiesen 2 uker seinere, men da ble den tatt samtidig som 6 valper fikk sine chip og parvovaksiner. Så ca. 450 kanskje på min klinikk.

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

Har du link til reglene?

Vil ikke blodprøvene bli tatt lenger?

Gjelder dette til alle land?

Vil det endre noe med utreise til visse land hvis man starter å vaksinere rett før man skal reise istedenfor årlig?

Fra 2012 gjelder 3 ukers regelen. Om det er noen unntak så ligger det sikkert på mattilsynet sine sider. Passer oss veldig bra for passet her er gått ut i forhold til de gamle reglene :)

vi skal ta vaksine nå igjen, rabies og de vanlige 3? Siden de ikke skal taes samtidig betaler jeg 575,- pluss 100 eller noe etter noen uker for å dele de opp. Greit nok og det er rett nedi veien :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...