Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Dixie har ingen sykdommer eller skader/utstillings feil.

Ville nevnt hvilke sykdommer hun er testet for, særlig siden du ønsker å få frem sunne individer.

Ville også nevnt hvilke utstillingspremieringer hun har, siden hun ikke har noen utstillingsfeil burde hun vel ha fått gode premieringer? :)

Ellers vil jeg som over her foreslå å kontakte raseklubben (kanskje de har en hannhundliste over hannhunder som innehar de helse og premieringskrav som er ønskelige for rasen) og oppdrettere som kan hjelpe deg å finne riktig individ og linjer til din tispe. Det er hjelper ikke om den ene hannhunden er super om resten av slekta har en haug med sykdommer etc. for å finne ut slikt må man lete i databaser og snakke med oppdretter av hannhunden, hannhundens søsken, foreldre ovs.

Raseklubben og oppdrettere har sikkert også noen tips å gi i forhold til hva som er standard sprangavgift og eventuelt pris pr valp.

Endret av HHC
  • Like 4
Skrevet

Ville nevnt hvilke sykdommer hun er testet for, særlig siden du ønsker å få frem sunne individer.

Ville også nevnt hvilke utstillingspremieringer hun har, siden hun ikke har noen utstillingsfeil burde hun vel ha fått gode premieringer? :)

Ellers vil jeg som over her foreslå å kontakte raseklubben (kanskje de har en hannhundliste over hannhunder som innehar de helse og premieringskrav som er ønskelige for rasen) og oppdrettere som kan hjelpe deg å finne riktig individ og linjer til din tispe. Det er hjelper ikke om den ene hannhunden er super om resten av slekta har en haug med sykdommer etc. for å finne ut slikt må man lete i databaser og snakke med oppdretter av hannhunden, hannhundens søsken, foreldre ovs.

Raseklubben og oppdrettere har sikkert også noen tips å gi i forhold til hva som er standard sprangavgift og eventuelt pris pr valp.

Veldig gode råd alt dette. :) Jeg ville også kjøpt og lest et par bøker om avl og oppdrett. En start er å lese NKKs artikkelserie "Oppdretteren", som du finner her. Du kan jo også ta NKKs oppdretterskole om du ønsker det.

Jeg synes egentlig ikke at du har god tid om hun løper i oktober. Jeg ville ventet en løpetid til, brukt tiden på å lære mer om genetikk og avl og finne en god match til din tispe. Hun er enda veldig ung tispen din, du har jo ikke dårlig tid. :)

Lykke til!

  • Like 1
Skrevet

På raseklubben så er det ingen liste over hannhunder som jeg kan finne, det er heller ikke noen side hvor jeg kan poste et innlegg hvor jeg søker etter en hannhund! Men takk for tipset :) Tur det kom litt feil frem det med sykdommer og utstillingfeil... Hun har ingen symptomer på noen sykdommer, derfor har hun heller ingen sykdommer. Jeg har fått høre av dyrlegen at jeg kan bruke henne på utstilling, men jeg har ikke brukt henne fordi jeg var på jakt etter en kose hund.

Jeg har lest noen bøker som handler om fra når jeg begynner å tenke på å få valper til jeg har levert dem. Jeg har også lest menge sider, blant annet den artikkel serien :)

Hvis hun ikke er testet kan du vel ikke vite om hun bærer på arvelige sykdommer. Sjekk hva som er vanlig å teste på rasen din, og få det sjekket. Du bør også få et par utstillinger slik at du har en formell bedømmelse på at hunden er riktig i forhold til ønsket utseende og gemytt på rasen.

Guest lijenta
Skrevet

Dette fant jeg på hjemmesiden til terrier klubben ang cairn terrier

Nedenfor finner du en liste over kenneler som har innrapportert valper som ønskes formidlet gjennom CTK. For å få en oppføring her, kreves det at begge foreldre må ha oppnådd minst tre førstepremier i JK/AUK/AK. Tisper skal være minst 20 mnd ved paring og hannhunder ikke ha mer enn fem paringer pr år.

Skrevet (endret)

Hvis hun ikke er testet kan du vel ikke vite om hun bærer på arvelige sykdommer. Sjekk hva som er vanlig å teste på rasen din, og få det sjekket. Du bør også få et par utstillinger slik at du har en formell bedømmelse på at hunden er riktig i forhold til ønsket utseende og gemytt på rasen.

Ville tatt med meg disse rådene,på klubben sin side står det:

"For å få en oppføring her, kreves det at begge foreldre må ha oppnådd minst tre førstepremier i JK/AUK/AK."

angående valpelisten. Dersom hunden din ikke har store utstillingsfeil er det antakelig overkommelig å få disse innen oktober dersom du ønsker det :)

Husk også at dersom din tispe oppfyller minimumskravene (som er nevnt over + eventuelle helsekrav), som tross alt er et minimum av hva som er ønskelig for individer av rasen som skal gå videre i avl er du også mer attraktiv for hannhundeiere med hannhunder som oppfyller kravene. Tenker du litt langsiktig er det veldig gunstig om hannhunden som kan være en match for din tispe kanskje ha en utstillingsinteressert eier dersom noen av valpekjøperene dine skulle få interesse for det området, f.eks? :)

Noen var visst før meg :)

Endret av HHC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...