Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har hatt noe utstillingstreninger i klubben og jeg lurer på hvilke tips dere har :-)

Det gjelder ikke min hund. Men en liten hund ca 8 mnd som skal på utstilling. Vistnok blitt skremt hos vet i forbindelse med tannsjekk og derfor reagerer ganske kraftig på dette. Såpass at den biter, den tolererer eier som sjekket, men såpass er det at allerede ved kontakt med hodet så reagerer hunden med knurring og trekke seg unna og glefsing.

Dette er det sikkert flere her inne som har vært borti og kan komme med tips og råd som jeg kan gi videre til eier? :-)

Om hunden reagerer med å bite dommer så blir det vell KIP??

Takker for råd :-)

Skrevet (endret)

Trene inn positivt? Ta et skritt av gangen. Først trene på at det kommer en person mens hunden blir sittende. Videre at han nærmer seg med hånden, så at han stryker hunden på snuten, og så neste gang løfter overleppa osv... Ta det rolig steg for steg med mye belønninger.

Endret av :)Kine
Skrevet

Eier kan såvidt jeg vet be om å få vise tennene selv? Men hvis den hunden er såppas usikker på folk ville jeg ikke tatt den med på noe stor utstilling ihvertfall. Valpeshow der dommeren kan bruke tid og tålmodighet og la den slippe unna tannsjekk, ja, men ikke NKK-utstillinger. Jeg antar jeg vet hvilken hund det er, og jeg ville virkelig ikke utsatt den for det.

Og siden jeg måtte sortere litt hunder ut og inn av hagen i løpet av innlegget kom Kine foran meg med treningstipset. Masse belønning, og bruk MYE tid (ikke bare mye tid per enkelt gang, men også tidsperspektiv på treningen).

  • Like 1
Skrevet

Hunden er 7-8 mnd tror jeg og utstillingen er en liten utstilling :-) Jeg har sagt til eier at de må trene gradvis, ikke presse den for langt osv. Og at de kan spørre om å vise tennene selv om hunden ikke er trygg til utstillingen...

Simira, tror ikke du vet hvem hunden er.

Skrevet

Jeg hadde god hjelp av å trene hunden til selv å ta kontakt med hånden. Dvs at jeg brukte klikker for å få henne til å dytte snuten opp i hånden. Først med eier, så med noen hun kjenner, så fremmede.. Det er viktig at hunden ikke blir presset, men at den selv tar initiativet. Tiden hunden skulle holde snuten "oppi" hånden økte også, og etterhvert ble leppene løftet uten protester.

  • Like 2
Skrevet

Skal gi tipsene videre til eier :) Får se om de har trent noe i helgen nå da, mine tips lignet litt på et par av deres. Men greit å sjekke at jeg ikke er helt på villspor heller.

Takk for svar ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...