Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har lyst til og prøve og forklare. Jeg kan det gamle systemet, men hva er forandret nå? Og hvordan fungerer det? Har lest litt på nkk sine sider, men forstår ikke helt opplegget. Gjerne teskje forklaring :P

Skrevet

Største forskjellen:

"De endringene som blir mest synlig for norske utstillere når det gjelder selve utstillingssystemet er at HP (hederspremie) frafaller som premiering i Junior- og Unghundklasser. Det er vanskelig å gi HP-en noen definisjon og innhold, og den vil innen det foreslåtte system ikke kunne kvalifisere til noe. CK beholdes, men den endrer innhold.

I stedet for "Certifikatkvalitet" vil premieringen stå for "Championatkvalitet" og beskriver dermed noe bedre dens betydning. Den vil deles ut først i konkurranseklasser etter at kvalitetsbedømmelsen er ferdig og gir dermed dommeren en mulighet til å foreta vurderingen etter å ha bedømt og sammenliknet hundene i klassen.

En annen viktig endring blir at CERTet deles ut i Beste hannhund/tispeklasse, også for raser med brukskrav. Brukskravene for å kunne tildelse Cert opprettholdes uendret i forhold til dagens regler.

Innføring av nye begreper for kvalitetsbedømming er et annet viktig moment.

I stedet for dagens første, andre og tredje premie innføres begrepene Excellent, Very Good og Good. Man beholder samme farger på premieringsbåndene. I tillegg får man en fjerde grad, Sufficient (grønt bånd). Dette vil gi dommeren en større skala å bruke ved bedømmelsen. Dette er i tråd med FCI-reglene."

Fra NKK.no - flere spørsmål utover dette? Enklere å svare på enkeltting :)

EDIT; HP'en forsvant helt, også fra veteran

Skrevet

Det er enklere nå... Alle klassene bedømmes på samme måte - foretar kvalitetsbedømmelse (rød, blå, gul, grønn) i forhold til rasebeskrivelsen, de med rødt (og evt. blått) konkurrerer om de 4 plasseringene. De som er verdt det får CK.

I beste hann og beste tispeklasse møtes alle CK-hundene.

Ikke noen HP'er for å gå videre, ikke vinnerklasse, certvinner utpekes i beste hannhund/tispe klasse - er vel hovedpoengene.

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Er det noe jeg trenger å vite, utover at jeg skal inn i ringen og trave i ring når mitt nummer blir ropt opp? Hvilke farger tilsier at jeg evt. skal inn igjen?

  • Like 1
Skrevet

Er det noe jeg trenger å vite, utover at jeg skal inn i ringen og trave i ring når mitt nummer blir ropt opp? Hvilke farger tilsier at jeg evt. skal inn igjen?

dette lurer jeg også på. Hvem går videre og slikt? Og hva er en bra premie nå da? Kan man feks være omtrent like fornøyd med en blå sløyfe nå som med en rød tidligere?
Skrevet

Er det noe jeg trenger å vite, utover at jeg skal inn i ringen og trave i ring når mitt nummer blir ropt opp? Hvilke farger tilsier at jeg evt. skal inn igjen?

(tilgi meg om dette innlegget blir litt for mye teskje, jeg valgte å gå ut fra at du ikke har noen kjennskap til systemet i det hele tatt)

Litt flisespikking kanskje, men siden du trenger å være klar til å gå inn i ringen med ferdigbørstet hund osv når klassen din ropes opp, så er det greit å vite hvilken rekkefølge klassene bedømmes i. Du bør helst ikke bare sitte og sløve på stolen din for så å måtte finne frem katalognr og bånd og alt når du ropes opp, liksom :-)

Det første som skjer i kvalitetsklassen er at dere stiller opp i nr-rekkefølge, og så tar gjerne dommeren en kjapp titt på hver hund før dere blir bedt om å løpe en runde eller to alle sammen. Deretter går dommeren over hver enkelt hund. Du får da beskjed om når du skal løpe og når du skal stille opp foran dommeren. På min forrige rase var det vanlig at de andre hundene ble stående i ringen mens de ventet på tur, men på nåværende rase går folk ut av ringen igjen. Sånn ca når dommeren dikterer kritikk for hunden før deg kan du stille opp din hund på anvist plass.

Får du rød sløyfe (excellent) skal du helt sikkert videre til konkurranseklassen. Så er det vel kommet noen nye regler om at det er færre enn 4(?) hunder med rødt, skal også de med blått inn igjen slik at man kan fylle opp de fire første plassene. Her konkurrerer man altså mot de andre gode hundene i samme klasse. Vinneren får rødt, nr to blått, osv.

Dommeren kan, om han vil, gi ck (rosa sløyfe) til en eller flere av hundene. Alle som får ck i de ulike klassene skal inn å konkurrere mot hverandre i beste hannhund- eller tispeklasse. Beste hannhundklasse går forøvrig rett etter at alle hannhundklassene er ferdig, altså før første tispeklasse.

Vinneren i beste hannhund får vel enda en rødsløyfe om jeg ikke husker feil, samt evt cert/cacib. Så må han vente helt til alle tispene er ferdig før han stiller mot beste tispe i konkurransen om bir og bim.

Vinneren herfra går videre til gruppa, og vinneren av gruppa går til bis-finalen.

Puh, har jeg husket alt nå, tro?

Hva som er bra er det vel bare du som kan avgjøre :-) Om jeg ikke husker feil, tilsvarer vel en blå nå omtrent det samme som en "dårlig" rød før i tida, så det er jo ikke så dårlig som en blå i gamledager. Blå sløyfe betyr jo også at hunden er " very good".

For de fleste arbeidschampionater holder det vel med en gul (good) også, hvis du skulle satse mot noe slik.

  • Like 1
Skrevet

Oi, kanskje lese tråden skikkelig før man svarer.... Ser nå at susanne har forklart alt mye bedre på en brøkdel av plassen. Ja, ja, lar det stå siden det tok en evighet å skrive på den hersens mobilen.

Skrevet

Det er faktisk mye enklere enn før...

Har man katalogen foran seg (den kjøper man på utst.), er det enkelt å følge med. Hver klasse går inn i rekkefølgen de står i katalogen.

De med rødt skal konkurrere videre (og kanskje de blå). Rødt er excellent - så det kan man alltid være fornøyd med! En blå er fortsatt en fin hund.

Dommeren gir så evt. CK til de h*n synes er av championkvalitet (altså virkelig, virkelig gode!)

Når alle hannhundene er ferdigbedømt (junior, unghund, åpen, champion og veteran) går ALLE med CK inn i ringen - og så plasserer dommeren de 4 beste. Den høyest plasserte (som ikke allerede er norsk utst.champion) får automatisk Cert'et.

På internasjonale utst. kan dommeren også gi ut CACIB (internasjonale certifikater). Ferdige internasjonale champions, juniorer og veteraner får ikke CACIB.

Værre enn så er det ikke... (men sikkert "ille nok" de første gangene, da..)

Susanne

Skrevet

Den største endringen er at vi får klassevinnnere som ikke har fått bedre kvalitetsgrad enn Very good...

Ser/hører stadig ; "Hurra, jeg ble klassevinner", og så har hunden fått VG, men fordi det ikke var noen virkelig gode hunder der, så blir de klassevinnnere...

Skrevet

Den største endringen er at vi får klassevinnnere som ikke har fått bedre kvalitetsgrad enn Very good...

Ser/hører stadig ; "Hurra, jeg ble klassevinner", og så har hunden fått VG, men fordi det ikke var noen virkelig gode hunder der, så blir de klassevinnnere...

får man ikke det uansett?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...