Gå til innhold
Hundesonen.no

Stille ut en søt liten staby, for en forskremt stakkars nybegynner?


Jankaa
 Share

Recommended Posts

Noen som kunne tenke seg å hjelpe en udugelig liten Janka på de første utstillingene med Pirayaen?

Ut i fra det jeg kan lese på terminlisten er de to første valpeshowene:

13.05.2012

Hadeland Hundeklubb

Tomtervegen 24 B

2730 LUNNER

og

10.06.2012

Flateby Hundeklubb

Så til o store spørsmål, noen som vil lære meg og valpen å bli ekte vinnere? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du - det klarer du selv! Alle er nybegynnere en gang, og det er på valpeshow du virkelig får prøvd deg helt useriøst. Gå med valpen selv, det er mitt råd. Du kommer til å bli bitt av basillen hvis du først går noen ganger :P. Det er ikke vanskelig, og dommeren har forståelse for både hoppeloppevalper og nybegynnerhandlere!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gruet meg skikkelig til første gangen jeg skulle stille. Liker ikke og stå forran folk og hadde jo ikke peiling på hva dette dreide seg om... Men det gikk bra, det var jo ikke vanskelig, og heller ikke så fryktelig skummelt egentlig. Så jeg sier også, still selv. :) Men kanskje noen her inne kan ha et lite kurs med deg først, det hjelper nok litt på selvtillitten det også :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har da ikke nerver til slikt! Jeg har dessuten aldri vært på utstilling i hele mitt liv! (Okei, en gang kanskje, men det teller jo ikke omtrent..) :o

Da drar du på en utstilling uten hunden før du skal stille den og kikker. Også spør du litt her på sonen om tips fra alle dem som har masse erfaring. Det er lett som en plett! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De aller fleste dommerne på valpeshow er der for å gjøre utstilling en god opplevelse for både valp og eier.. Dette betyr at de gjerne forklarer deg hva du skal gjøre, til og med på seriøse utstillinger gjør de dette hvis du sier ifra at du er fersk :) Noen dommere forteller alle hva de skal gjøre uavhengig hvor erfaren de er :P hehe

Men hvis du er nervøs, så kan det være lurt å øve litt i forveien.. Få noen til å vise deg til osv., og da kan du jo vurdere om du vil stille selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har funnet nervene mine, og samlet de sammen, og er er nå motivert for å prøve selv! satser bare på noen vil ta en kjapp innføring i hvordan man faktisk gjør det (typ hvordan hunden skal stå etc) før første gang! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har funnet nervene mine, og samlet de sammen, og er er nå motivert for å prøve selv! satser bare på noen vil ta en kjapp innføring i hvordan man faktisk gjør det (typ hvordan hunden skal stå etc) før første gang! :)

Så bra! Det finnes masse tråder du kan lese deg opp på her, ellers kan jeg gjerne "coache" deg litt på Hadelands utstillingen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Også kan du jo legge inn et emne under passende sted i hundetreff-forumet og spørre om ikke noen vil bli med på en ringtrening. Da får du både sett litt hvordan andre gjør det, også er det garantert noen som kan hjelpe deg med å finne ut hvordan du og valpen din bør oppføre dere. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra! Det finnes masse tråder du kan lese deg opp på her, ellers kan jeg gjerne "coache" deg litt på Hadelands utstillingen :)

Du er super! OT'er min egen tråd litt, men fikk du PMen jeg sendte ang England?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...