Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er funksjonen til bjella som henger på båndet? Virker som om både jeg og pus er litt misfornøyd med den :P

Er vell for å hindre dem i å ta f.eks fugl.

Har forøvrig brukt halsbånd på kattene, men er veldig påpasselig hvilke halsbånd som kjøpes etter å ha hatt en skrekkopplevelse med halvkvelt katt som kom hjem etter en liten tur ute. Så her blir det kun kjøpt halsbånd med sikkerhetsklips eller spenne(metall 'pinne' som går gjennom stoffet i halsbåndet). Er det spenne på blir det kjøpt enten med strikk i hele halsbåndet eller et slik der en liten del av halsbåndet er ren strikk.

Skrevet

Hva er funksjonen til bjella som henger på båndet? Virker som om både jeg og pus er litt misfornøyd med den :P

Jeg tar alltid en saks og brekker av bjella. Tror katta blir rimelig gal av lyden etterhvert.

  • Like 1
Skrevet

Hva er funksjonen til bjella som henger på båndet? Virker som om både jeg og pus er litt misfornøyd med den :P

Jeg vil ha den på, fordi katta gjærne blir med på tur når jeg går ut med bikkja. Det er veldig skummelt når det er mørkt, det kommer biler brått på, og katten er litt fiksert på å ikke miste bikkja av synet. Det er rett og slett for at jeg skal oppdage at han kommer etter oss, sånn at jeg eventuelt kan ta han med hjem igjen. Om dere ikke liker den/har behov for den, er det jo bare å ta den av. :)
Skrevet

Blanca var den eneste som hadde halsbånd, for hun var en så nyyydelig katte at folk tok henne inn... Men når de så halsbåndet ble hun sluppet ut igjen, slik at hun kom seg hjem. Lærte den harde veien etter å ha lett desperat etter katta i en uke, hengt opp lapper og snakka med alle naboene. Det viste seg at hun var blitt plukka opp av noen unger rett ved huset mitt, men de hadde båret henne til en annen bydel. Hun fikk på seg halsbånd (var chippet og øretatt) etter det, og jeg fikk i ettertid høre at folk hadde tatt henne inn, men sluppet henne ut igjen pga halsbåndet.

Mio er ikke ute, men han kan slippe halsbånd om/når den tid kommer, man ser det grønne ID i venstre øret hans på laaaaang avstand :D

Skrevet

Jeg tenker at Iben er en sånn type katt som folk tar til seg da hun er fryktelig kjælen Jeg er jo redd for at hun blir skadet av å ha halsbånd. I dag har jeg kjøpt halsbånd med klikklås. Synes det skal mye til før den åpnes, så jeg har moderert den og den slipper nå veldig lett. Da er jeg klar for å slippe pus ut i den store verden neste uke for da har vi bodd her i 4 uker.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Her bruker vi også halsbånd på pusen våres Sofus ;) Han har mistet to stykk nå, men vi har kjøpt nye for liker virkelig den bjellen på båndet for da kan vi høre pusen når den kommer og den er merket om det skulle være noe... men når vi skal kastrere han så kommer vi nok til og sette chip også ;) bra med begge deler!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Vel, angående den bjellen, haha.

Katten til eksen min tok fugl likevel hun, for hun lærte seg hvordan hun skulle gå uten å lage lyd i bjellen. :P:lol:

Skrevet

Aldri brukt halsbånd på mine. Men begge ble kastrert i tidlig alder og holder seg alltid rett rundt husveggene. De er chippa og står ID i øret da, syns det er en sikkerhet i det selv om de aldri går utav tomta somregel.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...