Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ser titt og ofte noe rart jeg lurer på hva er. De er nesten helt like i størrelse og utformelse som en 5-kroning (inkludert hullet), bare at den er lysebrun og i papp (tror jeg).

Ser de som regel langs veien, i gater osv. Aldri i skogen eller inne noen steder.

Noen som veit hva det er? :P

Skrevet

Haha, så bra du skulle lage en tråd om dette Ozzy. Jeg har ikke tenkt over dette før jeg leste denne tråden, men jeg har også sett disse små papp "5 kroningene" rundt omkring på turer etc, men har egentlig aldri tenkt over før hva det er. Har vel bare trodd at det bare skulle være sånne på bakken noen steder :P

Skrevet

Jeg er også ganske sikker på at det er rester etter fyrverkeri. Grunnen til at man ser dem hele året er vel at det ikke feies godt nok. Og samma som med "huskaninene" som kommer frem rett etter du har støvsuget og vasket.

Skrevet

Som flere sier her, det er rester etter fyrverkeri. Sett dem flere ganger jeg også, vanligvis så ligger resten av fyrverkeriet ikke så langt unna. Er vel noe som kommer fram nå som snøen blir borte, vil jeg tro... :)

Skrevet

Disse ser jeg også stadig vekk og har lurt på hva det egentlig er. Fyrverkeri er også det jeg kan tenke meg det er. Hva annet skulle det være...

Skrevet

Jeg er ganske sikker på fyrverkeri-teorien min. De første så jeg samme natten, og nå har de begynt å komme frem igjen ettersom snøen har blitt borte. Det lå flest av dem der folk hadde skutt opp batterier.

Skrevet

Er det ikke fantastisk hva Sonen kan gi svar på??? Trenger ikke Wikipedia, vi som har vårt eget orakel :lol:

Jo veldig! :D Jeg lurer på veldig mye rare ting, så kjekt det.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...