Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

(jeg har søkt endel her inne, men fant ikke noe som hjalp meg)

Nå er snuppa noenlunde vant med halsbånd.

Har prøvd med kobbel noen ganger. Hun setter seg ned og ser bare dumt på meg. (ikke så rart...)

Hvordan trene på dette på best mulig måte?

Det hjelper ikke alltid med godbiter her med den lille magen.

Skrevet

har du prøvd å sette på henne ett bånd, åsså sette deg ned 1 m foran henne med slakt bånd og lokke henne til deg for deretter å øke lengden og tilslutt starte og gå?? :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jøss, så stress da, dette tenkte ikke jeg på engang da vi begynte å gå med Kuro, haha! Jeg bare tok på båndet og begynte å gå, jeg! :P Hvor langt er båndet dere har?

  • Like 1
Skrevet

Jeg har tatt på båndet og gått av gårde jeg.. så får valpen bare henge med.

Jada, de har hoppet og protester litt, men jeg har ikke brydd meg. De fant alle fort ut at bånd = tur og tur er gøy.

Bånd er ikke noe jeg gidder trene på.. Mulig jeg er slem :P

Skrevet

Jeg har tatt på båndet og gått av gårde jeg.. så får valpen bare henge med.

Jada, de har hoppet og protester litt, men jeg har ikke brydd meg. De fant alle fort ut at bånd = tur og tur er gøy.

Bånd er ikke noe jeg gidder trene på.. Mulig jeg er slem :P

Det gjorde jeg med Fanta og :lol: Slepte de selvsagt ikke etter asfalten, liksom, men de går som regel når jeg legger på litt trykk. Men så er jo valpen i dette tilfellet liten og ung, så er jo grenser for hvor langt man skal presse de :P

Skrevet

Aro ville heller ikke gå til å begynne med, han hadde en lei tendens til å skulle gå andre vegen. Jeg satt meg ned, lokket osv. Tilslutt går det greit. Du kan også bære henne litt, så gå hjem? Det funka iallefall på Aro - hjem var kult!

Skrevet

Har ikke engang falt meg inn på at dette måtte trenes på, både min første og nåværende hund var egentlig bare å hive bånd/sele på og trø avgårde. :huh: Lilli følger meg uansett hvor jeg går, så vi bruker hverken halsbånd eller kobbel til vanlig, bruker det bare innimellom for å trene på å gå pent. Vil tro at når valpen blir godt kjent og stoler helt på deg så går hun ganske nært deg på tur i den kjempestore og bittelitt skumle verdenen. :)

Skrevet

Har ikke engang falt meg inn på at dette måtte trenes på, både min første og nåværende hund var egentlig bare å hive bånd/sele på og trø avgårde. :huh: Lilli følger meg uansett hvor jeg går, så vi bruker hverken halsbånd eller kobbel til vanlig, bruker det bare innimellom for å trene på å gå pent. Vil tro at når valpen blir godt kjent og stoler helt på deg så går hun ganske nært deg på tur i den kjempestore og bittelitt skumle verdenen. :)

Og så blir valpen tøffere og skal utforske verden og går der den vil fordi den aldri har lært annet :)

Skrevet

jeg lot valpen bli kjent med halsbåndet og selen inne først... så tok jeg på båndet, og fulgte etter valpen rundt på plenen så den overhode ikke skulle få noen rykk i halsen...

etterhvert sa jeg navnet til valpen og lokket med godis samtidig som jeg trakk bittttttelitt i båndet.... også bygde jeg det opp sakte men sikkert...

dette er jo også noe valpen må lære

jeg ville brukt sele ved innlæring

Skrevet

Og så blir valpen tøffere og skal utforske verden og går der den vil fordi den aldri har lært annet :)

Poenget var at når valpen begynner å følge henne, så slipper hun å gå tur med en valp som sitter i ro med båndet på. Da kommer båndtreningen av seg selv, om du skjønner. :)

  • Like 1
Skrevet

Har du ikke noe mulighet til å gå uten bånd noen dager?

Bånd"treningen" kommer av seg selv. Jeg ville ikke ha dilla og dulla, ta på et langt bånd og bare gå...

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...