Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling? vi hadde i utgangspunktet lyst på en renraset schæfer, men det er så utrolig mye HD og feil med de og da vi fant Balder, med HD frie foreldre så bestemte vi oss ganske kjapt:) Vi er jo fortsatt ikke sikret at Balder ikke kommer til å få HD, men dette skal røntges når han er rundt 1 år gammel, han har akkurat vært hos veterinæren og hadde ingen feil foreløpig:) Fins mange utrolige vakre, snille og friske blandinger der ute, selvfølgelig er jeg imot blandinger som er helt feil, men ta foreksempel: Bulldog som ikke kan ha en naturlig fødsel og som får vedig mye problemer med tett nese og sår i hudvikene, raser hvor øynene bare renner og blir røde, hunder som blir avlet for å løpe og har pukkelrugg og alt for lange bakbein i forhold til forbeina, hunder som får for lang rygg og dermed får ryggproblemer:) Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

post-10840-0-78334700-1330695719.jpg

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Fint at du er fornøyd med hunden din- ingenting er bedre enn det. Resten av innlegget ditt kan du få fornuftige svar på ved å bruke søkefunksjonen her inne og sette tema "blandingshund".

Skrevet

En rasehund er dyrere blant annet på grunn av alle helse- og mentaltestene som utføres på slekten. Det er jo kjempebra at foreldrene til din blanding ble sjekket for HD, men det er jo langt ifra alle som bryr seg om det når de blander raser.

  • Like 1
Skrevet

Du kunne da bare kjøpt en schæfer fra HD-frie foreldre? Det er jo ikke slik at det er umulig å oppdrive akkurat. Regner med at foreldrene til din hund er testet for alt som det testes for på disse rasene og sånn og, at du ikke bare hengte deg opp i HD? Siden det er viktig for deg med et godt utgangspunkt for en frisk hund mener jeg.

Rottweiler:

  • ID-merket og HD/AA-fotografert/diagnostisert i henhold til NKK’s godkjente regler. Øyelyst av autorisert øyelyser.
  • Albueledd (AA): Hvis en av hundene som skal parres har minimale forandringer i albueleddet, skal partneren være fri for forandringer.
  • Utstilt på offisiell utstilling anerkjent av NKK. Tispen må ha oppnådd minimum Exellent etter fylte 2 år. Hannhunden må ha oppnådd Exellent etter fylte for to år for to forskjellige dommere. (AR kan gi dispensasjon fra krav under denne bokstav etter mottak av skriftlig begrunnet søknad).
  • Begge foreldredyr skal ha gjennomført funksjonsanalyse (FA) godkjent av NKK. Utgangspunktet er at begge avlsdyrene skal ha bestått FA. Dog tillates at ett av avlsdyrene har gjennomført FA med godkjent skudd, men har godkjent karaktertest eller gjennomført mentalhundbeskrivning (MH) i tillegg. Mentalhundbeskrivning (MH) må gjennomføres mellom 12-24 mnd for å være godkjent uten diskvalifiserende feil. Godkjent ZTP ansees som tilfredsstillende mentaltest.

Schæfer:

  1. Krav til avlsdyret

    1. Alle hunder må før de anvendes i avl være avlskåret i samsvar med Tysk avlskåring i et av WUSV’s medlemsland eller Avlskåret/Avlsgodkjent i henhold til NSchK Norsk Avlskåring.
    2. Aldersgrenser.

      1. Tispe som skal anvendes i avl må ikke pares før fylte 18 måneder.
      2. Hannhund som skal anvendes i avl må være fylt 2 år.

[*]Innavl.

  1. Innavl sterkere enn 2-3 eller 3-2 er ikke tillatt. (Gjelder også innavl på individenes hel-/halvsøsken.)

[*]Dersom begge foreldre i en kombinasjon har fått tildelt HD-indeks fra NKK skal denne benyttes. Total indeks for kombinasjonen må være minimum 200.

[*]Følgende gjelder hvor det ikke er tildelt HD-indeks til ett eller begge foreldredyr;

1.5.1 Hunder med HD grad C kan kun pares med hunder grad A eller B.

[*]Hunder med AA svak grad kan kun pares med hunder som er fri AA.

  • Like 4
Skrevet (endret)

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling? vi hadde i utgangspunktet lyst på en renraset schæfer, men det er så utrolig mye HD og feil med de og da vi fant Balder, med HD frie foreldre så bestemte vi oss ganske kjapt:) Vi er jo fortsatt ikke sikret at Balder ikke kommer til å få HD, men dette skal røntges når han er rundt 1 år gammel, han har akkurat vært hos veterinæren og hadde ingen feil foreløpig:)

Fins mange utrolige vakre, snille og friske blandinger der ute, selvfølgelig er jeg imot blandinger som er helt feil, men ta foreksempel: Bulldog som ikke kan ha en naturlig fødsel og som får vedig mye problemer med tett nese og sår i hudvikene, raser hvor øynene bare renner og blir røde, hunder som blir avlet for å løpe og har pukkelrugg og alt for lange bakbein i forhold til forbeina, hunder som får for lang rygg og dermed får ryggproblemer:) Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

Jeg synes ikke rasehunder og blandinger går for det samme. Du vet aldri hva du får med blandinger. Det er ofte liten oversikt over helsetester bakover og liten kunnskap hos oppdretter. Blandingshunder arver sykdommer akkurat som renrasede hunder. Det er ikke som om hvis du blander inn en annen rase, så forsvinner alle de sykdoms- genene.

Jeg vil støtte seriøs avl med å kjøpe hunder fra oppdrettere som helsetester og som avler fordi de tilfører noe bra til rasen. Ikke fordi mora er søt og frisk og de kanskje vil tjene noen penger på ha et kull. Hvis du synes det er mye sykdom hos schæferen, så kunne du jo prøvd å finne en oppdretter som legger vekt på helse?

Bra du er fornøyd med hunden din da. Jeg er også fornøyd med blandingshunden jeg har, men jeg kommer aldri til å kjøpe meg en blanding igjen. :)

Edit: Jeg posta for fort.

Endret av :)Kine
  • Like 4
Skrevet

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling?

Det er forskjell på hvor mye jobb en seriøs oppdretter legger ned i et valpekull kontra hva som er vanlig ved en tilfeldig parring. I tillegg er selvsagt etterspørsel en viktig faktor, så lenge folk er villige til å betale mer for en renraset hund er de også dyrere. En tristere årsak er at en del renrasede hunder har blitt avlet slik at de ikke er i stand til å føde på egen hånd, men må ha keisersnitt (som er kostbart).

Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

Jeg er mer opptatt av egenskaper og lynne hos hunden enn rase. Som Husvarm sier er det vanskelig å vite hva man får med blandinger, men det kan det også være med renrasede hunder. Seriøse og gode oppdrettere har (bør ha) kunnskapen og erfaringen til å matche riktig hund med riktig kjøper, men det finnes mange useriøse oppdrettere og mange feller å gå i.

Det er også forskjell på planmessig avl av blandinghunder og blandingshunder som har blitt til ved tilfeldig parring. Min "Karelske bjørnedachs" finnes selvsagt ikke i noen rasebok, han er blanding av Huskey, Malamute, New Foundland og Labrador. Til mitt bruk er han ypperlig, og som omplasseringshund trengte han et hjem.

Jeg syntes uansett ikke folk skal velge hund ut fra prislapp, blir nesten litt skremt av å se hvor "billige" enkelte BCer og huskeyer annonseres på Finn.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Teorien om at rasehunder er dyrere enn blandingshunder fordi foreldrene helsetestes og meriteres er tull (selv om man kanskje ikke skulle ønske det). Rasehunder er dyrere enn blandingshunder fordi folk er villig til å betale mer for dem. Markedets matkt. En miniatyrblanding koster glatt dobbelt så mye som en helsetesta og godt meritert hund av min rase...

Fordøvrig er det en sannhet med store modifikasjoner at blandingshunder er sundere. Det stemmer delvis fordi man kan få en positiv effekt ved fullstendig utavl i første generasjon. En del raser sliter under at de har for liten genetisk variasjon. Men samtidig er blandingshunder i like stor grad som rasehunder et resultat av genene de får fra foreldrene sine. Blander du to raser med store helseutfordringer, så er det veldig stor sansynlighet for at blandingshunden kan få problemer fra begge rasene. Ulempen med blandingshunder er at veldig få skjekkes i forhold til helse, men der synder mange rasehundoppdrettere også, og at det kan være vanskelig å vite hvordan egenskaper du får i hunden om det er to veldig forskjellige raser som krysses. Pluss selvfølgelig stor variasjon i størrelse, kroppsbygning og utseende.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...