Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er litt paff her jeg sitter fordi jeg nettopp har fått ganske mange ufine kommentarer til en film jeg har på youtube. Det er flere der som nå plutselig (etter filmen har ligget ute i godt over et år) påstår at å trene triks med en valp på 10 uker er VELDIG skadelig og helt uforsvarlig. Det er da min BC på 10 uker som løfter opp bakbeina i totalt 30 sek og maks 3 sek av gangen.

Noen som har kunnskap om faren for belastning på valper?

Jeg tenker jo at det er fint å trene kroppskontroll bygge opp muskulatur gradvis fra et tidlig stadium, nettopp for å unngå skader. Kan kan bare ikke fatte å begripe at det kan være skadelig for en valp å stå noen sekunder på 3 bein. I så fall ville jeg vært ganske skeptisk det det genetiske materialet!

Skrevet

Har ikke noe å komme med, men må si jeg lo litt inni meg når jeg leser noe av det. Ser ut til at de tror du ikke kan noen ting om hund, og trening av bc. De skulle bare vist :D

Skrevet

Hm, kanskje det er det at det ser ut som det blir mye belastning på skuldrene og sånn, og det er vel helst slike ting man skal unngå? Men er enig med deg, om at det kan da ikke være så farlig. Men jeg har ikke så mye erfaring med sånne ting akkurat.

Skrevet

Har ikke noe å komme med, men må si jeg lo litt inni meg når jeg leser noe av det. Ser ut til at de tror du ikke kan noen ting om hund, og trening av bc. De skulle bare vist :D

Tenkte jeg også!

  • Like 1
Skrevet

Du har jo tom matte slik at valpen ikke skal gli med forbena :)

Nei, litt triksing og lekeøvelser ser jeg ikke på som noe galt, hadde vært verre om dere hadde vært på joggetur el..

Skrevet

Nei herlighet! Jeg tror slik trening er nesten utelukkende positivt, fordi du lærer valpen kroppskontroll. Jeg drev med akkurat samme øvelse når Ikke var like gammel.

Er du ikke redd den blir understimulert når den blir eldre fordi det ikke finnes flere triks den kan gjøre? :whistle:

  • Like 1
Skrevet

Nå veit jeg det er litt "på siden", men jeg begynte med slik trening med bikkja mi i 1,5års alderen. Rygging opp i soffa, opp trapper. Like etterpå begynte den å halte ganske tydelig. Etter dyrelegeutredning viste det seg å være et gammelt brudd med forkalkning som det gikk betennelse i. Ante ikke bikkja hadde hatt noe brudd, men det er tydelig at det var svært hard belastning for beinet å rygge på den måten - for betennelsen gikk ned og vi så ikke noe mer til haltinga før neste gang jeg prøvde trikset igjen. Vi har sluttet med rygging opp på ting, for å si det sånn :)

Skrevet

Ja, staakars Kiter :no:

Vel, Silvia Trkman er også ei som driver mye med triks med alle hundene sine, fra de er små valper og hun har vel en av de sprekeste hundene for alderen sin, 11 (?) år gammel og tar fortsatt pallplasseriger i VM i agility :)

Og dessuten, små barn blir jo oppfordra til å være mye i aktivitet, danse, spille fotball, drive med turn osv, mens valper, de skal helst ikke være i aktivitet før de er minst 8-9 mnd de virker det som.. Synes egentlig det er litt merkelig :icon_confused:

Skrevet

Hvis noen hadde lagt ut en video av et barn som lekte ved å hoppe/kravle/gå/osv. opp og ned på en kasse eller lignende, ville det blitt like mange reaksjoner?

Man kan jo nesten ikke gjøre noe med en valp før det hyles om overbelastning, HD, AD, ryggskader, stress, oversosialisering, osv. Er de virkelig slike sarte sjeler laget av porselen?

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...