Gå til innhold
Hundesonen.no

Tamaskan


Tigerstedt
 Share

Recommended Posts

Tamaskan

Tamaskan er en stor hund med et ulvelignende utseende. Den er mindre enn Europeisk ulv, omtrent på størrelse med rød ulv (Canis Rufus), dvs litt høyere enn en Schæfer. Utseendemessig har Tamaskan noe lengre ører enn ulver og et mer avrundet og tydelig stopp mellom snute og hode.

Tamaskan_dog.jpg

Historikk

Tamaskan, eller Tamaskan-hund, er det siste skuddet på stammen innenfor flere avlsprogram som startet på 80-tallet hvor man ønsket å fremavle en hund med et ulvelignende utseende. De fleste andre slike avlsprogram ble offer for ”design-hund-syndromet” i betydningen av at popularitet ble ensbetydende med økt ”produksjon”, eller innavl og helseproblemer på godt norsk. Mye av problemet var først og fremst at disse programmene ikke hadde en felles styring men var prisgitt de enkelte oppdretternes motiver.

For å hindre at samme skjebne skal tilfalle Tamaskan-hunden er det opprettet en internasjonal oversiktskomité bestående av oppdrettere, the Tamaskan Dog Register (TDR), hvor alle avlshunder er registrert. Potensielle parringer må godkjennes av denne komiteen før avl finner sted.

Utseende

Tamaskan har tre farger som rasestandard: grå, sort og rød, i hovedsak de samme fargene som ulver ofte deles inn i.

Pelsen er tykk med myk underpels og grovere dekkhår. Hodet skal ha en tydelig ulvemaske. øyenfargen er fra gul til brun. Blå øyne eller øyne med forskjellig farge regnes som diskvalifiserende.

Kroppen er smidig og slank med lange bein. Kroppsvekten ligger på mellom 29kg og 43kg og en høyde på fra 63cm til 84cm for en hannhund. Tispene er spedere og har mer feminine trekk.

Tamaskan.jpg

Tamaskan hannhund

Tamaskan er en flerbrukshund som trives både med trekksele, oppakning og spor. Den ser ut til å ha et sterkt flokkinstinkt, sannsynligvis etter Huskey-opphavet og er svært samarbeidsvillig, sannsynligvis etter Schæfer-opphavet (se for øvrig opphav).

Oppførsel

Hunden har mye språk, både vokalt og i kroppen. Velkomsthuling er ofte mer naturlig for en Tamaskan enn velkomstbjeff. I henhold til Oslo Hundeskole har Tamaskanen instruktøren hadde på kurset ”mer hundespråk en noen annen hund” han hadde sett. Tamaskans går erfaringsmessig veldig godt overens med andre hunder.

Hundehold

Tamaskans trenger mye mosjon og trives ikke alene. I likhet med sine Husky-forfedre vil en Tamaskan som kjeder seg kunne gå løs på gjenstander i huset eller i hundegården. Dette inkluderer gipsvegger, tepper, ledningssystem i bil etc. Enhver innhegning bør bygges som et Fort Knox og hunden bør være under oppsyn frem til alle innhegningens svakheter har blitt kartlagt.

Opphav

Rasen er basert på en blanding av et utvalg av finske trekkhunder, Malamute, Huskey og Schæfer i USA og Finland, og deretter i England. Malamute ble innblandet for størrelse og lynne samt mørk farge.

I henhold til FCI er Tamaskan å regne som en blandingshund i og med at avlsboken ble lukket i 2002 og er alt for ung til å bli akseptert av noen kennelklubb.

Avlsprogram

Avlsprogrammet ligger svært nært opp til det man finner hos NKK. Man søker å ikke parre hann og tispe mer enn en gang i løpet av livet, og man skal helst ikke ha mer enn maksimalt 1 kull annen hvert år. Eiere blir grundig screenet og ventelister på over et år er ikke uvanlig. Skulle rasen bli mer populær kan man regne med ennå lengre ventelister.

Avlsboken kan i dag sees på som semi-lukket i den betydning av at rasestandarden er satt, men man er prinsipielt åpne for å ta inn andre hunder som oppfyller rasestandarden. Dette skjer så å si aldri i praksis. Eventuelle kandidater må behandles av TDR før disse kan tas inn. Man kan naturligvis velge å se ned på en slik ”slapp” og ”liberal” holdning til rasestandard, eller man kan velge å se dette som en spennende utvikling man kan følge i en potensiell ny, FCI-godkjent rase et sted i fremtiden.

Det bør nevnes at det finnes en oppdretter i USA som holder sin egen linje. Denne linjen er en tidligere Tamaskan-linje som det i dag ikke ønsker å samarbeide med TDR. Rasesammensettingen hos denne linjen er ukjent og TDR frykter at linjen er tilknyttet en Puppy-mill, desverre.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tamaskan Tamaskan er en stor hund med et ulvelignende utseende. Den er mindre enn Europeisk ulv, omtrent på størrelse med rød ulv (Canis Rufus), dvs litt høyere enn en Schæfer. Utseendemessig har T

Nå ble jeg faktisk veldig glad for at du ikke stupte ned i skyttergraven eller gikk rett i strupen på meg! Det er en ærlig sak å velge hund etter utseende, så lenge man har et bevisst forhold til hva

Fant noen bilder gitt. Aner ikke hvordan jeg får lastet dem opp på siden, så prøver via FB 3 mnd gammel (ny i nysnø) Koseklump på 5 mnd Rundt 9 mnd og ca 1 år En uvane i henne e

Interessant lesing :) Jeg forstår det slik at du og denne helt fantastiske hunden din er bosatt i Norge? Ettersom dette ikke er en anerkjent rase, hvilke papirer kan man vise til for å bevise at det ikke finnes spor av ulv i hunden? Jeg tenker da selvsagt på forbudet mot ulv/hund-krysninger. Unnskyld hvis jeg spør dumt, jeg har rett og slett ikke peiling!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ettersom dette ikke er en anerkjent rase, hvilke papirer kan man vise til for å bevise at det ikke finnes spor av ulv i hunden?

Det vanligste spørsmålet ;)

Alle avlshunder er registrert og stamtavle følger med. Og, om man er sitt ansvar bevisst, en separat DNA-test for å sjekke opphav for å være sikker på at ingen prøver å selge deg katta i sekken. DNA-prøven jeg fikk gjennomført viser ingen spor av ulv, kun bikkje av ymse slag :) (Valgte å utføre en siden hun var den første i Norge). Og, selvsagt, i og med at hun kom fra England (tollklarert og momset og litt reisesyk, stakkar) gjelder alle EØS-garantier for varer og tjenester (med tanke på katta i sekken som NKK heldigvis har begynt å advare mot)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flotte hunder på bildene!

Kanskje fordi jeg synes de lignet en del på en mørkmasket Siberian av arbeidslinjer. Ta dette som et kompliment for jeg synes Siberians i alle farger og fasonger er flotte hunder! Men disse er tydeligvis betraktelig større ;)

Så virker det som lynnet er et ganske annet enn på Siberians generelt.

Ville du klassifisert det som en spisshund? eller er den mer "Schäfer"?

Hadde vært moro å møtt hunden din engang. Høres jo ut som Tamaskan programmet er ganske så seriøst :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I alle dager, det spørsmålet har da ikke noe i en rasetråd å gjøre?

Beklager, men det er noe jeg virkelig lurer på. Det ser ut til at ulvelignende hunder er på vei "in" og da lurer jeg på hvorfor man designer nye raser - jeg mener - når vi har mer enn nok å ta av. Eller har vi ikke det? Hva gjør tamaskan så unik, når vi har schæfer, saarloos, jämthund, vi har husky (i flere varianter), samt de litt kraftigere typene som grønnlandshund og alaskan malamute. I tillegg så er jeg litt ambivalent ifh til det å produsere "masse" ulvelignende hunder, når vi har en lov med ganske strenge rammer. Plutselig står man der, med en tamaskan for eksempel, uten papirer (ja - det kan faktisk skje) og skal kunne bevise at hunden er lovlig. Og kanskje er den det, kanskjer er den ikke det, for med økt popularitet, er sannsynligheten for forekomsten av slepphendte oppdrettere større.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Beklager, men det er noe jeg virkelig lurer på. Det ser ut til at ulvelignende hunder er på vei "in" og da lurer jeg på hvorfor man designer nye raser - jeg mener - når vi har mer enn nok å ta av. Eller har vi ikke det? Hva gjør tamaskan så unik, når vi har schæfer, saarloos, jämthund, vi har husky (i flere varianter), samt de litt kraftigere typene som grønnlandshund og alaskan malamute. I tillegg så er jeg litt ambivalent ifh til det å produsere "masse" ulvelignende hunder, når vi har en lov med ganske strenge rammer. Plutselig står man der, med en tamaskan for eksempel, uten papirer (ja - det kan faktisk skje) og skal kunne bevise at hunden er lovlig. Og kanskje er den det, kanskjer er den ikke det, for med økt popularitet, er sannsynligheten for forekomsten av slepphendte oppdrettere større.

Jeg synes problemstillingen er både viktig og interessant, men kanskje det passer bedre i en egen tråd? Det er jo langt flere hunde"raser" som skal ligne ulv, og mange har antagelig ikke like utarbeidede retningslinjer som Tamaskan virker til å ha. Jeg kjenner ingen av dissse rasene personlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så spennende! Hvordan er jaktinstinktet på de? :)

Verken mer eller mindre enn andre hunder :) . Eksempelvis trigger miniatyrhunder lek (gjerne med Tamaskanen som den "underkuede" parten) heller enn jakt når hun løper løs i hundeparken. Alt i alt ser hun ut til å ha mer flokkinstinkt enn jaktinstinkt (sannsynligvis fra trekkhundsiden av avlen).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det vanligste spørsmålet ;)DNA-prøven jeg fikk gjennomført viser ingen spor av ulv, kun bikkje av ymse slag :)

Hvilken DNA test kan skille hund fra ulv og finne evt blandinger? Hvor sendte du denne prøven? Dette må være nytt?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nok en nydesignet rase for å tilfredstille folks ønske om et spesifikt utseende på hunden sin. Med alle de samme problemstillingene og utfordringene som enhver ny "rase" opplever.

(Hvis man skal tro raseklubben, da).

Mari - DNA-testen er utelukkende for å sikre at opplysningene i stamboken stemmer, det har vært mye ikke-dokumenterte kombinasjoner her siden oppstarten på 1980-tallet.

http://www.tamaskan-dog.com/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mari - DNA-testen er utelukkende for å sikre at opplysningene i stamboken stemmer, det har vært mye ikke-dokumenterte kombinasjoner her siden oppstarten på 1980-tallet.

http://www.tamaskan-dog.com/

Det var det jeg tenkte. DNA testen sier ingenting om det er ulv eller hund, den sier utelukkende om mor er mor og far er far. Greit å ha i bakhodet, Tigerstedt. Vi gjør det samme på amerikansk bulldog for øvrig, men når alt kommer til alt er testen egentlig ganske ubrukelig. Iallfall i tilfellet med tamaskan, hvor man selv tar prøvene som blir sendt inn.

På amstaff og staff, som bruker lignende prøver, var det er krav at prøvene skulle tas av veterinær som scannet chip for å bekrefte at det ble tatt prøver av riktig hund.

Beklager OT, det er flott at du trives så godt med hunden din! Det er det aller viktigste. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor er sinnet over blandingsavl for utseende? Engasjementet fra Labradoodle/goldendoodle-trådene? Er det fordi hunden er mer estetisk pleasing for øynene enn doodlene, så det er lettere å holde kjeft da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Hvor er sinnet over blandingsavl for utseende? Engasjementet fra Labradoodle/goldendoodle-trådene? Er det fordi hunden er mer estetisk pleasing for øynene enn doodlene, så det er lettere å holde kjeft da?

Intressant at du tar opp dette, for det har streifet meg også. Dette er likefullt en designerhund laget for å være "eyecandy". Jeg har ikke noe problem med sarloos, TSU eller andre Ulvehunder, men jeg ser ikke behovet for å lage en hund som Tamaskan. Jeg kan til nød forsvare at det er avlsregler på rasen lik det er på AH, noe som gjør at rasen på sikt vil bli mer homogen. Men jeg kan ikke helt se at det er mer nødvendig å produsere Tamaskan enn det er å produsere Borderdoodler..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor er sinnet over blandingsavl for utseende? Engasjementet fra Labradoodle/goldendoodle-trådene? Er det fordi hunden er mer estetisk pleasing for øynene enn doodlene, så det er lettere å holde kjeft da?

Jeg tror ikke det handler om at de er mer "estetisk pleasing" - "beauty is in the eye of the beholder", som kjent. Her handler det vel mer om målgruppen, det er vel neppe "vanlige familier med småbarn" som ønsker seg en frisk og røytefri hund som står på kundelisten? De skaffer seg som krompe-familien en doodle, ikke en tamaskan?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg tror ikke det handler om at de er mer "estetisk pleasing" - "beauty is in the eye of the beholder", som kjent. Her handler det vel mer om målgruppen, det er vel neppe "vanlige familier med småbarn" som ønsker seg en frisk og røytefri hund, de skaffer seg som krompe-familien en doodle, ikke en tamaskan?

Men rent prinsipielt så er det vel ingen forskjell?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Plutselig står man der, med en tamaskan for eksempel, uten papirer (ja - det kan faktisk skje) og skal kunne bevise at hunden er lovlig. Og kanskje er den det, kanskjer er den ikke det, for med økt popularitet, er sannsynligheten for forekomsten av slepphendte oppdrettere større.

Veldig viktig problemstilling, ikke minst med tanke på foregående avlsprosjekter (Nothern Inuite og Utonagan som begge hadde samme mål som Tamaskan) der dette skjedde. Slik Tamaskan-prosjektet angriper dette er gjennom det omtalte registeret. Dersom jeg skulle ville ha valper må dette godkjennes av registeret og en passende make måtte velges (fjernt nok fra min hunds stamtre). Dersom jeg skulle velge å ikke følge disse retningslinjene, får jeg ikke lov til å kalle valpene Tamaskan.

I teorien, siden FCI og NKK ikke har noe med Tamaskan å gjøre, ville jeg ikke fått noen legale problemer her. Men ethvert videre samarbeid med andre Tamaskan-oppdrettere ville vært utelukket. Så det ville vært litt som å skyte seg i foten gjennom hodet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...