Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye skal jeg ta i betaling for hundepass?


Debbie
 Share

Recommended Posts

Jeg har en hund av eget oppdrett her på langtidsbesøk. Hun har jeg sagt at de kan betale ca. 200kr mnd for at jeg skal ha. Bare for å dekke inn fôrutgifter.

Skulle hun bare vært her 1 uke eller 2 hadde jeg selvsagt ikke tatt noe, jeg hadde heller ikke tatt noe av venner for å passe en hund.
Mindre kjente folk sine hunder hadde jeg antagelig tatt 100kr døgnet for, og da med beskjed at jeg helst ser de tar med eget fôr. I alle fall hvis hunden spiser noe annet enn det mine gjør.

Selv tar jeg alltid med alt av fôr og utstyr som mine trenger om de skal passes.

ellers synes jeg faktisk hundepensjonat er en grei ordning for mine de få gangene jeg ikke tar de med meg, og det koster jo omtrent det samme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 80
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tar hundre kroner døgnet,mat har de da med seg. For venner passer jeg gratis,alle hundene som er her lever sammen med oss.

Vel, jeg ville tenkt motsatt jeg, at her er det noen som virkelig er glad i hunder, og som gjør det av andre grunner enn for bare pengenes skyld. Høy pris er overhodet ikke noe kvalitetsstempel i alle

Uansett hvilken pris man ender opp med, så tenker jeg at det viktigste for begge parter må være at den er godt kommunisert på forhånd, og at begge er enig i den.

Jeg har et par hunder jeg passer med jevne og ujevne mellomrom, og da tar jeg aldri betalt. Dette er hunder jeg kjenner, liker og vet at går godt sammen med mine - og ikke minst, eierne passer også mine. Vi gir hverandre en liten gave, en flaske vin eller lignende, og det synes jeg bare er rett og rimelig, og ikke minst veldig hyggelig. Setter "min ære" i å leve hunden skikkelig sliten og gjerne litt møkkete på labbene sånn at eierne ikke trenger å tenke på noe mosjon eller slikt før dagen etter :P Det setter jeg også veldig pris på at mine passere gjør for meg, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar 200 kr døgnet og synes det er passe pris. De bor inne med oss og får være med på det som er, men det er jo mer jobb og tilpassning (pluss dårligere plass i sofaen ;) ) Og spes nå som jeg har to hanner som ikke liker hverandre, tre av hundene vil gjerne spise geitene og ei med begynnende løpetid. Men jeg bruker de pengene jeg tjener på utstyr og leker til dyrene mine. Synes det er en grei ordning :)

Ellers er det jo flere som spør om dette er med mat, men må si at jeg ikke er noe fan av at hunder skal bytte mat sånn plutselig og bare for ei uke eller to... kan fort bli litt magetrøbbel

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg passer gladelig "barnebarna" mine gratis og trener de til utstilling og tar de gjerne med på utstilling uten å ta noe for det, men blir jo selvfølgelig glad for en flaske vin etc som takk for bryet.

Mamma og pappa passer hunder for meg, mens jeg passer fuglene for pappa ( han har oppdrett av fasaner, ender, og en del annen hønsefugl)

Men nå har jeg fått spørsmål om å kanskje passe en valp fra den er leveringsklar til den er klar for innreise til Island. Hva er fornuftig døgnpris for en sånn oppgave? Da blir det jo snakk om dotrening, sosialisering og daglig trening av en liten valp..

noen som har vært borti den problemstillingen før. Jeg kjenner ikke valpekjøper, men oppdretter. ( først må vi se om det blir født en lovende valp altså... )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Springer, 100%. Beagle er en jakthund, og bør brukes til det. Den har mye energi, sterkt jaktinstinkt og kan være forholdsvis krevende å trene. Springer spaniel er også en jakthund, men avlet for å samarbeide med fører, mye enklere å oppdra. De er generelt mer sosiale både med folk og hunder. De har generelt en bedre avknapp og mindre stress, og ikke jaktinstinkt for å jage etter vilt på samme måten som beagle. Jeg vil si at med riktig trening kan du ha de fleste spaniels løse men de færreste beagler.  Hvis dere er redd en springer vil være for energisk så går ihvertfall beagle ut. Men som du tydeligvis har merket deg så finnes det en del utrygge spanieler, derfor er det viktig å være spesielt oppmerksom på det, snakke med oppdrettere og tidligere valpekjøpere og møte helst begge foreldrene hvis dere skal ha valp. Det er mye gode engelsk springere å finne, welsh har jeg mindre oversikt på. Kan langhåret collie eller mellompuddel være aktuelt? Begge allsidige, førerorienterte raser, også aktive, men litt mindre krevende enn de to du nevner. Begge krever noe børsting og pelsstell, men med sportsklipp på puddelen så er det ikke så mye. Evt. om lyd/bjeffing ikke er noe problem, se på finsk eller svensk lapphund. Morsomme og aktive familiehunder som er med på det meste. Shetland sheepdog/sheltie er forsåvidt også i denne kategorien, men muligens i minste laget for hva dere ønsker dere? Alle hunder kan trenes til å være alene, men noen raser og individer er mer disponert for separasjonsangst enn andre. Sjekk at foreldrene er trygge hjemme, ikke bare alene uten folk, men alene uten andre hunder. Sjekk også eventuelt valper fra tidligere kull, om noen sliter med det. Raseklubbene og miljøene bør kunne hjelpe dere med å finne gode oppdrettere og linjer, men vær også obs på at det er en del drama og konflikt i noen rasemiljøer, så om noen kritiserer veldig noen andre så sjekk begge sider av historien før dere avskriver noen. Når det gjelder "nok" aktivisering og mosjon så spørs det jo hva dere ser for dere. Om ungene har andre aktiviteter blir dagene fort fyllt opp, og etter min mening bør alle hunder ha minimum en times tur eller aktivisering hver dag, og alle de ovennevnte bør ha mer. Å være med på fotballtrening kan også være "aktivitet", men de bør ha godt med tur, og aktivisering i form av søk, kurs, triksetrening eller hundesport ihvertfall noen dager i uken.  
    • Vi er en familie med to barn (8 og 12  år) som etter flere års betenkningstid har bestemt oss for å få vår første hund. Vi har brukt mye tid på å vurdere hvilken rase som kan passe for oss. Vi ønsker først og fremst en snill og tålmodig familiehund, men som også er litt sprek og som kan være med på turer/en løpetur i ny og ne og ellers det meste som skjer. Helst mellomstor 10 - 20 kg. Moderat røytende en fordel. Kan tåle litt pelsstell, helst ikke for ofte. Vi er en aktiv gjeng, men vi trenger en hund som også kan finne roen hjemme og med trening vil klare å være hjemme alene på dagtid når vi er på jobb og skole. Skrekken er å få en engstelig og utrygg hund, gemyttet er absolutt viktigst. Vi har hatt kontakt med en oppdretter av beagle og har fått veldig godt inntrykk av rasen. Er fullt klar over at de er avlet for jakt og drives av luktesansen sin. Men har også snakket med flere som skryter av dem som rene familiehunder. Så klart med nok mosjon og riktig aktivisering. Alternativet vi har sett på er Welsh/Engelsk Springer spaniel, men er usikker på om de kan trenes til å være hjemme alene (inntil 7 -8 timer), pluss at energinivået kan bli i meste laget? Så vi lener altså mot en beagle. Vil gjerne høre fra erfarne folk om dette er et godt valg? eller er vi helt på bærtur...:) På forhånd takk! 
    • Det @Polfarersier stemmer med det jeg har lest og hørt. Jeg har fått faste anbefalt både av lege og velmenende folk pga. kronisk sykdom, men det er ingenting (altså forskning/studier) som tilsier at det faktisk har noe særlig for seg. Pga. samme sykdom sliter jeg med å lese lengre tekster og sette meg inn i forskning, heldigvis har jeg folk rundt meg som kan det, inkludert en flink og opplyst fastlege.
    • Først og fremst har ikke jeg sagt at jeg er for eller i mot periodisk faste, bare at jeg ikke er enig i konklusjonen din basert på den forskningen som finnes per i dag.  Nå er nettopp den normale hundens energibehov ett av de viktigste argumentene for å kun gi ett måltid; redusert energiinntak. Passasjehastigheten av fôr fra hundens magesekk er dessuten langt lavere enn hos menneske (normalt 5-8 timer på hund, <1 time hos menneske) som igjen er et godt argument for færre måltider hos hund. Når det kommer til ulv vs hund er det først og fremst sammensetning av dietten (og prosessering) som er den viktigste faktoren. En ulv spiser store måltider med mye fett, som igjen har lenger oppholdstid i magesekken. Det er veldig mye her som kan diskuteres og utdypes, men poenget mitt er at det ikke er så lett å sammenlikne hund-menneske/hund-ulv som det ofte virker. Forskjellene er minst like viktige som likhetene. Jeg har ikke veldig god oversikt over studier på menneske, men et kjapt litteratursøk gir meg ikke noen overveldende positive resultater når det kommer til fasting. De siste publiserte artiklene jeg kunne finne påpeker til og med mangel på studier som viser langtidseffekter og at det er store variasjoner i dokumenterte resultater (et flertall av studiene viser ingen signifikante forskjeller i mTOR eller AMPK aktivering heller siden du nevner det). Igjen er det også på menneske vært fokus på overvektige individer eller pre-diabetikere.  Som sagt er jeg verken for eller i mot. Fasting er etter mitt syn ikke skadelig så lenge en er bevisst på å spise riktig når en ikke faster. Men jeg finner heller ingen bevis på at personer (og hunder) med en normal (fleksibel) metabolisme har noen overbevisende positiv helsegevinst av det.    
    • Autofagi er en sultreaksjon, hvilke fordeler har en frisk hund av det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...