Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pelsen har i et par dager nå verket mer enn normalt fra det ene øyet, men ikke overdrevent mye. Tror ikke det er øyekatar, for han verker alt for lite til det. Han er litt rød også, men det ser ikke ut til og plage han noe. Kan heller ikke se noe inne på øyet og han oppfører seg helt som normalt. Hva kan det være og hva ville dere gjort? Dyrlege?

Skrevet

Hva slags farge har verket? Hvis det ikke er gulgrønt hadde jeg avventa litt. Hold det rent rundt øynene. Du kan også prøve å dryppe med avkjølt kamillete, det skal hjelpe mot øyeirritasjon (har aldri prøvd det selv).

  • Like 1
Skrevet

Zera hadde også sånn for en uke eller 2 siden. Verket og var rød. Jeg avventet og bare renset vekk verket etterhvert som det kom, og nå er hun helt fin igjen :) Virket ikke som det plaget henne stort mens det stod på heller.

Skrevet

Verket varierer litt stort sett så er det vanlig farge på det, men i går var det litt grønnt og ekkelt, nå er det vanlig igjen. Får stikke på apoteket og kjøpe øyeskyllevann og se an til mandagen :)

Skrevet

Pippin har akkurat det samme. Jeg har også avventet siden det er snakk om fargeløst slim. Jeg merker det egentlig mest på at det er en del "rusk" i pelsen rundt øynene om morgenen. Men nå har det stått på et par uker uten at det ser ut til å gi seg, så jeg begynner å tenke litt på vet på mandag. Kanskje jeg skal prøve øyeskyllevann først? (Hvis han skal til vet på mandag må han gjennombørstes, dusjes, kloklippes og ørenappes i løpet av helga. Man må jo være velstelt hos vet! :P).

  • Like 1
Skrevet

Marvin har også hatt sånn et par ganger. Litt gulgrønt men veldig lite, så jeg tørket det bort og så an et par dager. Det forsvant av seg selv. Så det kan være det er noe sånt han har, men blir det værre eller ikke går over er det kanskje øyekatar.

Skrevet

Er det bare jeg som skyller og vasker med med lunka/kald kamillete når øynene er slimete og renner? Ved skade på øyet reiser jeg til vet, men kamillete er supert ved små irritasjoner.

Kamillete er helt trygt for både hund og mennesker og fungerer like bra om ikke bedre enn øyeskyllevann(saltvann) fra apoteket. Jeg dypper bomullpads i teen eller så bruker jeg selv teposen til å dryppe te i øyet og til å vaske rundt øyet flere ganger om dagen til øyet slutter å renne/slime.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Kiwi verket og ble rød på det ene øyet for noen uker siden, helt uaffisert av det men tok henne allikevel med til dyrlegen som sa det kun var en liten rift på hornhinnen av feks en pinne eller noe. Fikk spersadex øyedråper med kloramfenikol (antibiotika), ble fort fin igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...