Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer sterkt å gå til anskaffelse av bur.. Jeg syns det begynner å bli for kaldt å være med i bilen på jobb.

Tesh har ingen problemer med å være alene, hun kan ligge i bilen i mange timer uten å lage så mye som et knyst.

Hjemme virker hun heller ikke redd så jeg klarer liksom ikke slå meg til ro med separasjonsangst som flere mener de kan være. Hun bryr seg døyten om at jeg går ut (sover stort sett), hun bjeffer ikke og lager ingen lyder, står ikke ved døra og piper ikke (har filmet mange ganger med webcam).

Det hun gjør er at hun begynner å ødelegge ting etter en time eller to. Tesh er stor (grand danois) og det er ikke bare å rydde unna for å si de sånn. Å for å være ekstra vanskelig så kan jeg heller ikke ha henne på badet/kjøkkene for hun får tak i ting der også.

Stort sett holder hun på med dette en stund før hun legger seg for å sove igjen. Hun stresser heller ikke når hun ødelegger, hun tar med noe, legger seg ned og tygger før hun etterhvert finner seg noe annet.

Har prøvd å slite henne ut før jeg drar, samt at hun har tyggebein, fylt kong osv men hun bryr seg ikke mye om det når det er mer spennende ting å spise på.

Hun ødelegger mindre om vi ikke går noe tur først annet enn for å gå på do. Merkelig nok.

Har prøvd å ha henne helt alene, og sammen med kua, hun gjør det samme.

Hun er jo bare ett år, og har ikke holdt på slik hele tiden. En fase kanskje?

Men problemet er jo at, nei jeg kan ikke rydde bort ting, valpegrind kommer hun seg ut av og jeg syns det er for kaldt i bilen..

Skrevet

I og med at bikkja bare er ett år så tipper jeg at det med ødelegging av ting og tang bare er en fase. Ettersom du har prøvd det meste, som kong, bein og slite ut så har jeg egentlig ikke noe tips.

Vær dog klar over at dersom hunden ikke er vant med å sitte i bur, og spesielt over lengre tid, så er ikke dette, nødvendigvis, å innføre uten problemer. Nå virker det som du har en ganske rolig hund, men vi har en liten energibunt (iallefall før han ble kastrert) som ikke sto i veien for å bryte seg ut av bur dersom han kjedet seg. Den samme hunden, som hadde en innkjøpspris på 3000,- har ødelagt bl.a en texas-kalkulator til et par tusen, en rettetang til noen hundrelapper, x antall øretelefoner samt mye andre småting, så jeg vet hvor deilig det er å ikke kunne gå fra hunden uten å komme hjem til oppspiste eiendeler! :)

Skrevet

Er det enklere å ha henne på kjøkkenet? Mindre hun kan ødelegge?

Høres jo ut som den perioden Kovu hadde ved 7-8 mnd, hvor han ødela ting bare derfor. Rastløshet/kjedsomhet, tenker jeg (ligger en tråd jeg har startet om "drittbikkje" her et sted). Og da har ikke jeg noe bedre forslag enn bur, eller eventuelt et rom der det ikke er noe særlig hunden kan ødelegge (forutsatt at hunden ikke går på vegger og lister... :angry: ).

Det gikk ihvertfall over hos oss, om det er noen trøst.

Skrevet

Hvor stor plass har hun å gå på?

Hjemme hos pappa tok vi over en ett år gammel Irsk Setter. Hun holdt på slik som du beskriver oppførselen til Tesh. Løsningen vår var å ha henne i gangen (og på badet på vinterstid, da det ble ganske kaldt i gangen), og hun ble mye roligere. Det virket som at hun trivdes mye bedre når hun fikk mindre plass. Kanskje dette kan være en løsning, ihvertfall noe å prøve?

Skrevet

Det er en fase hun går igjennom, slett ikke ukjent hos GD. Det er bla derfor mange har hunderom.. Du vil adri finne et bur det er forsvarlig å ha henne i mer en veldig kort stund! Valpis klarte jeg å lære at det var ok å ødelegge papir, så hun fikk ha Ikeaposen med papp/papir å ødelegge, men det var vel bare to-tre ganger at hun faktisk gjorde det.

Om du har en isoporplate, saueskinn oppå der og dekken på henne i bilen, burde det holde lenge. Iallefall om du har anledning til å ta henne ut og gå en tur (varme henne opp) en gang ila tiden hun er der. Selv om hun er korthårs tåler hun nok mer enn du tror ;) Såklart, når det begynner å bli mot 15-20 minus ville jeg ikke hatt henne i bilen over lengre tid, men inntil da hadde jeg ikke nølt, jeg.

Hva med soverommet ditt, det er kanskje det letteste å rydde?

Skrevet

Det er nok en fase ja, tispa mi var innom der hun også. Hun gikk faktisk på lister og vegger så smått, men det gikk over, og nå ødelegger hun ikke noe. Tipper også på rastløshet. Forskjell på bil og hjemme kan jo være så mangt, mindre plass, andre forventninger eller bare vane..

Skrevet

Har du en gang du kan stenge henne inn i? Hvis det ikke er dør så kan du jo feste sammen to valpegrinder og sette de foran døra, i høyden, hvis hun kommer seg over èn. Feste de godt såklart.... Eller et rom, hvis det hadde gått an..

En GD i bur tror jeg ikke er så bra, da de største burene såvidt passer..

Skrevet

Det er nok lurt å begrense plassen så mye som mulig. På badet eller soverom eller gang. Jeg skjønner at det er veldig fustrerende å få ødelagt ting. Har selv en hund som prøver å kommer seg ut av huset, skraper på dører og hopper i vinduskarmen. Hun er i bur når vi ikke er hjemme. Så vet jeg hvor jeg har henne for å si det sånn, istedet for å uroe meg på hva hun raserer nå. Jeg ville selv ha valgt bur i denne fasen, men forstår at en GD ikke er så lett å finne store nok bur til.

Skrevet

Hørest ut som Yaris!

Heldigvis fant jeg en løsning med noen grinder som han av en eller annen grunn ikke prøver å komme seg igjennom :icon_confused: Har hatt han i bur noen få ganger, men de bare bryter han seg ut av. Hos foreldrene mine brukte de kun bur, men når de fant bikkja sittende fast i det, så innså de at det begynte å bli på nippet til farlig det han dreiv med.

Han er mye greiere jo større området han har, og gjerne leker og tyggebein og slikt. Men jeg forstår god problemet med ødeleggelse, for jeg må virkelig rydde vekk alt. Eneste han har er et skostativ og skålene sine, samt som sagt leker, seng osv.

Jeg håper også bare at det er en periode, og satser egentlig på det.

Men da må du faktisk klare å finne en løsning som funker frem til da. Min løsning var som sagt kompostgrinder foran dørerkarmer (skrudd fast på fester hvor jeg bare hekter de av og på. Samt satte skapdører på expedit-hyllen, mye arbeid men det måtte til.

Skrevet

Det er en fase hun går igjennom, slett ikke ukjent hos GD. Det er bla derfor mange har hunderom.. Du vil adri finne et bur det er forsvarlig å ha henne i mer en veldig kort stund! Valpis klarte jeg å lære at det var ok å ødelegge papir, så hun fikk ha Ikeaposen med papp/papir å ødelegge, men det var vel bare to-tre ganger at hun faktisk gjorde det.

Om du har en isoporplate, saueskinn oppå der og dekken på henne i bilen, burde det holde lenge. Iallefall om du har anledning til å ta henne ut og gå en tur (varme henne opp) en gang ila tiden hun er der. Selv om hun er korthårs tåler hun nok mer enn du tror ;) Såklart, når det begynner å bli mot 15-20 minus ville jeg ikke hatt henne i bilen over lengre tid, men inntil da hadde jeg ikke nølt, jeg.

Hva med soverommet ditt, det er kanskje det letteste å rydde?

OM jeg ender opp med bur så blir det helsveisa tilpasset hennes str, ikke disse sprinkelburene. Hun takler helt fint å være i bur så lenge burene er store nok, men det blir uansett gradvis tilvenning.

Kjøkkenet tør jeg rett å slet ikke å ha henne på om hun skal gå på lister osv, på badet er det mur så jeg får bare rydde u alt som er der å prøve det kanskje, hehe. Noe soverom har jeg ikke :( Til nå har hun hatt hele huset minus badet. Jeg tror ikke at hun vil gå løs på lister da hun bare henter seg ting. Nå jeg får avse noen sokker osv som hun syns er morsomme så hun kan "rasere" uten at det gjør noe :P

Ingen som har noen mirakelkur altså? :o

Neida, men nesten så jeg syns det hadde vært bedre om hun hadde angst og vi kunne ta babysteps og kanskje komme noen vei.. Virker nesten som hun er glad for at jeg går for da kan hun ha det morsomt.

Skrevet

Hva med en stallboks da? Kan hun ikke være der mens du er på jobb? Å ha et helsveiset bur som er stort nok i stua... vel, etter min mening er det for dyrt og stygt, da hadde jeg heller hatt henne i bilen :lol:

Skrevet

Hva med en stallboks da? Kan hun ikke være der mens du er på jobb? Å ha et helsveiset bur som er stort nok i stua... vel, etter min mening er det for dyrt og stygt, da hadde jeg heller hatt henne i bilen :lol:

Hestene står inne når jeg er på jobb på kvelden hehe, og det er kaldt i stallen :P

Ja, stygt men må man så må man? I bilen blir det kaldt syns jeg. Selvom hun ikke ser ut itl å bry seg veldig enda :P

Skal prøve med badet litt framover å se om det kanskje kan fungere.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...