Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan ikke være alene (raserer)


Kaja
 Share

Recommended Posts

Jeg vurderer sterkt å gå til anskaffelse av bur.. Jeg syns det begynner å bli for kaldt å være med i bilen på jobb.

Tesh har ingen problemer med å være alene, hun kan ligge i bilen i mange timer uten å lage så mye som et knyst.

Hjemme virker hun heller ikke redd så jeg klarer liksom ikke slå meg til ro med separasjonsangst som flere mener de kan være. Hun bryr seg døyten om at jeg går ut (sover stort sett), hun bjeffer ikke og lager ingen lyder, står ikke ved døra og piper ikke (har filmet mange ganger med webcam).

Det hun gjør er at hun begynner å ødelegge ting etter en time eller to. Tesh er stor (grand danois) og det er ikke bare å rydde unna for å si de sånn. Å for å være ekstra vanskelig så kan jeg heller ikke ha henne på badet/kjøkkene for hun får tak i ting der også.

Stort sett holder hun på med dette en stund før hun legger seg for å sove igjen. Hun stresser heller ikke når hun ødelegger, hun tar med noe, legger seg ned og tygger før hun etterhvert finner seg noe annet.

Har prøvd å slite henne ut før jeg drar, samt at hun har tyggebein, fylt kong osv men hun bryr seg ikke mye om det når det er mer spennende ting å spise på.

Hun ødelegger mindre om vi ikke går noe tur først annet enn for å gå på do. Merkelig nok.

Har prøvd å ha henne helt alene, og sammen med kua, hun gjør det samme.

Hun er jo bare ett år, og har ikke holdt på slik hele tiden. En fase kanskje?

Men problemet er jo at, nei jeg kan ikke rydde bort ting, valpegrind kommer hun seg ut av og jeg syns det er for kaldt i bilen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I og med at bikkja bare er ett år så tipper jeg at det med ødelegging av ting og tang bare er en fase. Ettersom du har prøvd det meste, som kong, bein og slite ut så har jeg egentlig ikke noe tips.

Vær dog klar over at dersom hunden ikke er vant med å sitte i bur, og spesielt over lengre tid, så er ikke dette, nødvendigvis, å innføre uten problemer. Nå virker det som du har en ganske rolig hund, men vi har en liten energibunt (iallefall før han ble kastrert) som ikke sto i veien for å bryte seg ut av bur dersom han kjedet seg. Den samme hunden, som hadde en innkjøpspris på 3000,- har ødelagt bl.a en texas-kalkulator til et par tusen, en rettetang til noen hundrelapper, x antall øretelefoner samt mye andre småting, så jeg vet hvor deilig det er å ikke kunne gå fra hunden uten å komme hjem til oppspiste eiendeler! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det enklere å ha henne på kjøkkenet? Mindre hun kan ødelegge?

Høres jo ut som den perioden Kovu hadde ved 7-8 mnd, hvor han ødela ting bare derfor. Rastløshet/kjedsomhet, tenker jeg (ligger en tråd jeg har startet om "drittbikkje" her et sted). Og da har ikke jeg noe bedre forslag enn bur, eller eventuelt et rom der det ikke er noe særlig hunden kan ødelegge (forutsatt at hunden ikke går på vegger og lister... :angry: ).

Det gikk ihvertfall over hos oss, om det er noen trøst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor stor plass har hun å gå på?

Hjemme hos pappa tok vi over en ett år gammel Irsk Setter. Hun holdt på slik som du beskriver oppførselen til Tesh. Løsningen vår var å ha henne i gangen (og på badet på vinterstid, da det ble ganske kaldt i gangen), og hun ble mye roligere. Det virket som at hun trivdes mye bedre når hun fikk mindre plass. Kanskje dette kan være en løsning, ihvertfall noe å prøve?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en fase hun går igjennom, slett ikke ukjent hos GD. Det er bla derfor mange har hunderom.. Du vil adri finne et bur det er forsvarlig å ha henne i mer en veldig kort stund! Valpis klarte jeg å lære at det var ok å ødelegge papir, så hun fikk ha Ikeaposen med papp/papir å ødelegge, men det var vel bare to-tre ganger at hun faktisk gjorde det.

Om du har en isoporplate, saueskinn oppå der og dekken på henne i bilen, burde det holde lenge. Iallefall om du har anledning til å ta henne ut og gå en tur (varme henne opp) en gang ila tiden hun er der. Selv om hun er korthårs tåler hun nok mer enn du tror ;) Såklart, når det begynner å bli mot 15-20 minus ville jeg ikke hatt henne i bilen over lengre tid, men inntil da hadde jeg ikke nølt, jeg.

Hva med soverommet ditt, det er kanskje det letteste å rydde?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok en fase ja, tispa mi var innom der hun også. Hun gikk faktisk på lister og vegger så smått, men det gikk over, og nå ødelegger hun ikke noe. Tipper også på rastløshet. Forskjell på bil og hjemme kan jo være så mangt, mindre plass, andre forventninger eller bare vane..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du en gang du kan stenge henne inn i? Hvis det ikke er dør så kan du jo feste sammen to valpegrinder og sette de foran døra, i høyden, hvis hun kommer seg over èn. Feste de godt såklart.... Eller et rom, hvis det hadde gått an..

En GD i bur tror jeg ikke er så bra, da de største burene såvidt passer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok lurt å begrense plassen så mye som mulig. På badet eller soverom eller gang. Jeg skjønner at det er veldig fustrerende å få ødelagt ting. Har selv en hund som prøver å kommer seg ut av huset, skraper på dører og hopper i vinduskarmen. Hun er i bur når vi ikke er hjemme. Så vet jeg hvor jeg har henne for å si det sånn, istedet for å uroe meg på hva hun raserer nå. Jeg ville selv ha valgt bur i denne fasen, men forstår at en GD ikke er så lett å finne store nok bur til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hørest ut som Yaris!

Heldigvis fant jeg en løsning med noen grinder som han av en eller annen grunn ikke prøver å komme seg igjennom :icon_confused: Har hatt han i bur noen få ganger, men de bare bryter han seg ut av. Hos foreldrene mine brukte de kun bur, men når de fant bikkja sittende fast i det, så innså de at det begynte å bli på nippet til farlig det han dreiv med.

Han er mye greiere jo større området han har, og gjerne leker og tyggebein og slikt. Men jeg forstår god problemet med ødeleggelse, for jeg må virkelig rydde vekk alt. Eneste han har er et skostativ og skålene sine, samt som sagt leker, seng osv.

Jeg håper også bare at det er en periode, og satser egentlig på det.

Men da må du faktisk klare å finne en løsning som funker frem til da. Min løsning var som sagt kompostgrinder foran dørerkarmer (skrudd fast på fester hvor jeg bare hekter de av og på. Samt satte skapdører på expedit-hyllen, mye arbeid men det måtte til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en fase hun går igjennom, slett ikke ukjent hos GD. Det er bla derfor mange har hunderom.. Du vil adri finne et bur det er forsvarlig å ha henne i mer en veldig kort stund! Valpis klarte jeg å lære at det var ok å ødelegge papir, så hun fikk ha Ikeaposen med papp/papir å ødelegge, men det var vel bare to-tre ganger at hun faktisk gjorde det.

Om du har en isoporplate, saueskinn oppå der og dekken på henne i bilen, burde det holde lenge. Iallefall om du har anledning til å ta henne ut og gå en tur (varme henne opp) en gang ila tiden hun er der. Selv om hun er korthårs tåler hun nok mer enn du tror ;) Såklart, når det begynner å bli mot 15-20 minus ville jeg ikke hatt henne i bilen over lengre tid, men inntil da hadde jeg ikke nølt, jeg.

Hva med soverommet ditt, det er kanskje det letteste å rydde?

OM jeg ender opp med bur så blir det helsveisa tilpasset hennes str, ikke disse sprinkelburene. Hun takler helt fint å være i bur så lenge burene er store nok, men det blir uansett gradvis tilvenning.

Kjøkkenet tør jeg rett å slet ikke å ha henne på om hun skal gå på lister osv, på badet er det mur så jeg får bare rydde u alt som er der å prøve det kanskje, hehe. Noe soverom har jeg ikke :( Til nå har hun hatt hele huset minus badet. Jeg tror ikke at hun vil gå løs på lister da hun bare henter seg ting. Nå jeg får avse noen sokker osv som hun syns er morsomme så hun kan "rasere" uten at det gjør noe :P

Ingen som har noen mirakelkur altså? :o

Neida, men nesten så jeg syns det hadde vært bedre om hun hadde angst og vi kunne ta babysteps og kanskje komme noen vei.. Virker nesten som hun er glad for at jeg går for da kan hun ha det morsomt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med en stallboks da? Kan hun ikke være der mens du er på jobb? Å ha et helsveiset bur som er stort nok i stua... vel, etter min mening er det for dyrt og stygt, da hadde jeg heller hatt henne i bilen :lol:

Hestene står inne når jeg er på jobb på kvelden hehe, og det er kaldt i stallen :P

Ja, stygt men må man så må man? I bilen blir det kaldt syns jeg. Selvom hun ikke ser ut itl å bry seg veldig enda :P

Skal prøve med badet litt framover å se om det kanskje kan fungere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...