Gå til innhold
Hundesonen.no

DeepEyes kull III


Guest Jonna
 Share

Recommended Posts

  • Svar 1.5k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hei folkens Da her jeg lest hele tråden, *puh* den var lang Jeg har herved meldt meg inn i sonen, måtte jo det siden det er jeg som skal ha Meera Gleder seg!!

Noen har spåkuler - jeg er sanndrømt. Og jeg drømte om Tallis fødsel i natt. Først kom det fire valper i en lett og fin fødsel, med korte mellomrom. Deretter stoppet ting litt opp. Jeg var fødse

Jeg har sett inn i krystallkulen min, og har følgende melding å komme med: Talli slår på stortrommen denne gangen hun, etter julens hyppige hyrdestunder, så det kommer hele åtte valper. Seks av disse

Tidslinjen på FB er jo GENIAL!

Ettersom blogtown gikk brått under fikk jeg ikke skrevet ned noe av det som var dokumentert der fra forje parring. Så nå fikk jeg en lys ide :ide: tidslinjen til FB!

Hun parret seg sist på dag 11 og 12. Så om hun følger samme rytme så er det vel parring 24-25 desember. :P

Foreløpig ikke mye action, han sjekker, Talli maser litt på han rett etter han har sjekket og Enzo går å legger seg og lader :yawn:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:lol: Han så rimelig avslappet ut!

Hahaha :lol: De sløve øynene på det ene bildet, også ligger han som dø på det andre :P Talli med ørene bakover og øyne store som tinntallerkener! *fniiis*

Jeg liker timingen til Talli! Løpetid til bursdagspresang og parring til julepresang! :ahappy: Flinkeste, smarteste hunden det, tenker jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:lol: Ja, det der minner meg litt om en meget interessant diskusjon i chatten vedr ting oppdrettere egentlig fokusere på i avlen!

Men her ventes det i spenning og forventning..

Bevegelig mål TonjeM! :lol:

Det kommer stadig litt nærmere målet for hvert forsøk. De holder jo gjerne på en stund til Enzo blir sliten (*hostbedretrimmethundhost*) så må han ha pause. Da sitter jeg og Enzo i sofaen og ser en film og Talli er på kjøkkenet.

Dingsen har nå vært på rett sted, men desverre blir han litt for ivvrig i tjenesten da og ender med å smette ut igjen :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får vel utbrodere litt mer da :P

Nå for 30 min siden hadde vi det jeg vil si en 90% fullført parring. Enzo er for lav og jeg har ikke helt timingen til å gi han det siste "dyttet" for å løfte han. Og han vil IKKE stå oppå noe, nei det er under hans verdighet.

Men nå er det jo slik at hannhundene blir litt apatisk når de tømmer seg (for at de ikke skal rømme :P ) og jeg klarte helt fint i sted å holde de sammen. Kjente at alt var på plass utenom kulene og det fikk pumpet der noen minutter før han ble urolig og falt ut. Jeg kunne selvsagt "klemt" han fast, men de skal jo faktisk prøve igjen og ikke bli skremt. Men det sier jo litt om håndterinsvennelighet når jeg har da en fot og to armer omtrent brettet rundt de og de står helt rolig uten å la seg stresse av det :ahappy:

Talli er selv ett resultat av slik en parring, enda så lite fertil Blaze har vist seg å være. Så jeg tror dette kan gi resultater. :)

Nå skal de få prøve igjen før jeg drar på jobb evt vente til i morgen tidlig om det virker være litt labert. Enzo får være med meg på jobb (og jeg lurer på hvordan jeg skal overleve nattevakten i natt :| )

386235_10151087595265072_834435071_22275975_800857148_n.jpg

Etterøkten ble det litt intimhygene og ørevask. Også fikk Talli ligge opp/ned og kose på fanget mitt. Der sovnet hun :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å jeg dør av latter her... *veldig appellerende til ens visuelle fantasi dette*

Enzo lurer sikkert på åssen han skal orke nattevakt han også.. han må jo bli litt sliten etterhvert!

Men, who cares how, så lenge det gir resultater!

Følger fortsatt spent med altså!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*mentale bilder av Jeanette bak Enzo som igjen er på Talli* Bikkjefolk! :lol:

Det er bare på ett slikt forum man kan skrive slikt uten å bli sensurert *flirer* Det værste er at alle som leser her inne flirer litt, men alikavel leser man med store øyner :P

Å jeg dør av latter her... *veldig appellerende til ens visuelle fantasi dette*

Enzo lurer sikkert på åssen han skal orke nattevakt han også.. han må jo bli litt sliten etterhvert!

Men, who cares how, så lenge det gir resultater!

Følger fortsatt spent med altså!

Enzo er faktisk dø-sliten av forsøkene, så han er "fylt på" med V&H og oksens energistang (det MÅ jo gi resutlater :lol: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og jeg har ligget tvekroket opptil flere ganger i løpet av dagen, etter Jeanettes noe mer intime fortellinger om hva som har foregått av dette og hint på Sessvoll :lol: :lol:

Ja du har jo fått den usensurert versjonen du, heldiggris :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Round 2.

Da har de hatt en slik parring igjen, men denne gangen var ikke teknikken min god nok til å hjelpe støtte de. Så det ble ikke lenge de "hang sammen".

Snakket akkurat med eier og oppdretter av Enzo og hun har selv hatt to kull med slike parringer hvor det har blitt 5 og 7 valper. Da har hun bare "kjørt på" og latt det bli endel tømminger slik at noen kommer i tispen og latt de holde på til tispen ikke har villet mer.

Så da får vi se hvor lenge Talli er skjøge. Teknikken hans har blitt bedre og tiden han bruker på sprellet har blitt kortere, så skal brått se det blir mer enn assistert befruktning :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*fniser lattermildt og tenker tilbake på alle forsøkene i ørten kuldegrader i Kirkenes i fjor for å få litt liten hannhund til å rekke opp til litt stor tispe - inkludert parring i trapp, grave grøft til X'en og grave brøytekant til hannen*

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Men hvorfor går du ikke ut hvor Talli kan stå naturlig litt lavere enn han? Det er jo enklere for hundene også i forhold til underlag.

Noah sleit med å pare sin første tispe Wilma fordi hun var stor - Anne Grete måtte låne med seg dyret og når de bare fikk parkert seg sånn at hun stod i en helling med rompa opp og han ovenfor så gikk det strålende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvorfor går du ikke ut hvor Talli kan stå naturlig litt lavere enn han? Det er jo enklere for hundene også i forhold til underlag.

Jeg får lov til å ta i han, men han plasserer selv hvor Talli skal stå og dytter jeg i henne så stopper han. Holder jeg i Talli så går han sin vei.

Har prøvd både madrass på stuen, bygge opp med tepper og dytte noe under bena. Men han syns ikke det er aktuelt overhode, dytte han i rumpen derimot syns han er greit. :)

Men så lenge ting er på plass med sædavgang så tror jeg nok at det blir valper når jeg får de til å stå slik i 2-5 min. Før i dag så sto de slik til kulene hans begynnte forminske seg igjen. Så i teorien var han like lenge der inne som i ett heng.

Edit:

Og Enzo mener at slikt skal gjøres inne. Gubben ER sær :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...