Gå til innhold
Hundesonen.no

Åpning av dører. Hvordan få det bort?


Arielle
 Share

Recommended Posts

Ja da har pelsen plutselig funnet ut at det å åpne dører er kjekt. Han gjør det aldri når vi er hjemme men så fort vi går. Vi har en liten yttergang med dør inn til stuen og en dør til ut og han åpner begge disse og døren inn til sove rommet. Nå har døren inn til yttergangen fått noen merker og det samme har listen rundt døren på den siden som håndtaket er. Han åpner døren inn til soverrommet og legger seg i sengen.

Jeg har fulgt med på han fra utsiden men fikk ikke kjeftet skikkelig på han siden det tar litt tid og komme seg inn og da følge jeg ikke jeg kunne ta han for det. Det var vell og merke døren til soverommet han da prøvte seg på. I dag har vi prøvt litt igjen der både jeg og samboer kledde på oss og gikk i gangen. Lukket døren inn til stuen og jeg ble stående i gangen mens samboer gikk ut. Så fort jeg hørte at han hoppet på døren(inn til soverommet) så brålte jeg og gikk inn.

Han har enda ikke prøvt seg på døren til gangen disse gangene vi har prøvt å få tatt han, men jeg ser tydelig at han har prøvt seg der.

Så hva kan jeg gjøre? Hvordan skal jeg få dette bort? Vi leie så det er ikke akkurat kjekt at hunden skal ødelegge dører og lister.

Kan også legge til at det ikke ligger et "problem" bak det at han åpner dører når vi går. Han verken piper, bjeffer eller er stresset når vi er borte. Han vil nåkk bare ligge i sengen når vi er borte, og vil helst være med oss når vi går eller gå ut på eventyr selv. Kan også legge til at han har klart og komme seg helt ut 2 ganger den siste mnd. 1 gangen var jeg ikke klar over hvordan han hadde fått det til og hadde en misstanke om at vi hadde glemt å lukke døren skikkelig, 2 gangen hadde det vær folk her og skulle fikse noe som hadde glemt å låse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med å snu håndtakene kan jeg gjøre, men til nå så har jeg låst alle dørene sånn at han ikke klarer å åpne de og håpet på at han skal gi opp. Det største problemet er at han lager meker i dører/dørkarmer. Jeg dør ikke av at han kommer seg inn til soverommet og legger seg i sengen så den døren kan jeg bare ha åpen, men det er litt verre om han kommer seg ut så den døren må jo låses. Jeg kan prøve å henge noe på døren som bråker og håpe at det skal hjelpe, selv og jeg er redd det ikke vil det for dette er en hund som er vandt med det meste av lyder og ting. Men jeg skal gjøre et forsøk i morgen ;)

Takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fant ikke noe å henge opp som bråkte i stresset i morges etter en natt men alt for lite søvn så jeg hang opp et tette over dørene og låste så nå får vi se hva som skjer :) Er i hvert fall ikke kjekt når han riper opp dører og lister :( Men nå klarer han i hvert fall ikke å åpne de og heller ikke å ripe opp selve dørene, og et par nye lister kan vi betale :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fant ikke noe å henge opp som bråkte i stresset i morges etter en natt men alt for lite søvn så jeg hang opp et tette over dørene og låste så nå får vi se hva som skjer :) Er i hvert fall ikke kjekt når han riper opp dører og lister :( Men nå klarer han i hvert fall ikke å åpne de og heller ikke å ripe opp selve dørene, og et par nye lister kan vi betale :)

Du får ikke tak i et eller annet å feste på døren, da? (Nei, vet ikke hva, kreative sjeler her inne vet kanskje). En slags plate, tjukt stoff, et eller annet som gjør at han ikke ødelegger dørene. For det er klart, når du låser de sånn at han skal forstå at det ikke nytter så vil han sikkert prøve en stund..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurt og ta tak i dette ja før de utvikler det enda bedre :P Min whippet gutt åpner dører som går innover og utover, vi har liksom aldri tatt tak i det så han har blitt ganske flink med årene, nå låser vi ofte dører til alle soverom og bad som han ikke får gå inn i når vi er borte... det har hjulpet litt på for han har liksom ikke fått så gode resultater så gir opp og teste om han kommer seg inn.Men han forsøker seg innimellom enda, så av og til når vi kommer hjem og hundene har vært alene hjemme har han åpnet alle 4 sov. dørene begge bad dørene og gangen.. og selvsagt kjøkkenet, der er det skyvedør... :gaah: Så han må liksom undersøke hele huset han når han er alene... Når vi leide endte det med at vi blokkerte dørene , satt stoler osv foran så han ikke kom til, slik han ikke skrapte dørene opp..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Symra er ram til å åpne dører, og Pippin stiller seg ved siden av henne og venter til hun har åpnet, han aner ikke hvordan hun får det til. :lol:

Etter at hun kom etter oss da vi var ute for noen dager siden, har jeg blitt flink til å låse ytterdøra når jeg går ut. Mitt største problem er at hun åpner døra ut til den ytterste gangen når jeg går om morgenen, der er det kaldt! Og så står denne døra åpen hele dagen! Jeg lurer på om man får kjøpt sånne gammeldagse kuledørhåndtak noe sted? Ellers har jeg vært inne på tanken å feste et strikk på utsiden av døra sånn at den ikke glir opp selv om hun fikler med dørhåndtaket. Faren er at hun smetter ut før døra glir igjen, og blir stående uti en kald gang hele dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips og råd alle sammen :) Her åpnes også dører som går båden den ene og andre veien. Jeg skal prøve å henge opp noe som bråker i morgen før jeg går på jobb, ble bare litt vel hektisk i dag når jeg hadde hatt lite søvn og valgte å ligge i sengen en halltime ekstra, og når jeg da ikke fant noe fornuftig å henge opp og ikke hadde tid til å rote gjennom hele leiligheten så ble det et teppe over hver dør. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...