Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja da har pelsen plutselig funnet ut at det å åpne dører er kjekt. Han gjør det aldri når vi er hjemme men så fort vi går. Vi har en liten yttergang med dør inn til stuen og en dør til ut og han åpner begge disse og døren inn til sove rommet. Nå har døren inn til yttergangen fått noen merker og det samme har listen rundt døren på den siden som håndtaket er. Han åpner døren inn til soverrommet og legger seg i sengen.

Jeg har fulgt med på han fra utsiden men fikk ikke kjeftet skikkelig på han siden det tar litt tid og komme seg inn og da følge jeg ikke jeg kunne ta han for det. Det var vell og merke døren til soverommet han da prøvte seg på. I dag har vi prøvt litt igjen der både jeg og samboer kledde på oss og gikk i gangen. Lukket døren inn til stuen og jeg ble stående i gangen mens samboer gikk ut. Så fort jeg hørte at han hoppet på døren(inn til soverommet) så brålte jeg og gikk inn.

Han har enda ikke prøvt seg på døren til gangen disse gangene vi har prøvt å få tatt han, men jeg ser tydelig at han har prøvt seg der.

Så hva kan jeg gjøre? Hvordan skal jeg få dette bort? Vi leie så det er ikke akkurat kjekt at hunden skal ødelegge dører og lister.

Kan også legge til at det ikke ligger et "problem" bak det at han åpner dører når vi går. Han verken piper, bjeffer eller er stresset når vi er borte. Han vil nåkk bare ligge i sengen når vi er borte, og vil helst være med oss når vi går eller gå ut på eventyr selv. Kan også legge til at han har klart og komme seg helt ut 2 ganger den siste mnd. 1 gangen var jeg ikke klar over hvordan han hadde fått det til og hadde en misstanke om at vi hadde glemt å lukke døren skikkelig, 2 gangen hadde det vær folk her og skulle fikse noe som hadde glemt å låse.

Skrevet

Det med å snu håndtakene kan jeg gjøre, men til nå så har jeg låst alle dørene sånn at han ikke klarer å åpne de og håpet på at han skal gi opp. Det største problemet er at han lager meker i dører/dørkarmer. Jeg dør ikke av at han kommer seg inn til soverommet og legger seg i sengen så den døren kan jeg bare ha åpen, men det er litt verre om han kommer seg ut så den døren må jo låses. Jeg kan prøve å henge noe på døren som bråker og håpe at det skal hjelpe, selv og jeg er redd det ikke vil det for dette er en hund som er vandt med det meste av lyder og ting. Men jeg skal gjøre et forsøk i morgen ;)

Takk for svar :)

Skrevet

Fant ikke noe å henge opp som bråkte i stresset i morges etter en natt men alt for lite søvn så jeg hang opp et tette over dørene og låste så nå får vi se hva som skjer :) Er i hvert fall ikke kjekt når han riper opp dører og lister :( Men nå klarer han i hvert fall ikke å åpne de og heller ikke å ripe opp selve dørene, og et par nye lister kan vi betale :)

Skrevet

Fant ikke noe å henge opp som bråkte i stresset i morges etter en natt men alt for lite søvn så jeg hang opp et tette over dørene og låste så nå får vi se hva som skjer :) Er i hvert fall ikke kjekt når han riper opp dører og lister :( Men nå klarer han i hvert fall ikke å åpne de og heller ikke å ripe opp selve dørene, og et par nye lister kan vi betale :)

Du får ikke tak i et eller annet å feste på døren, da? (Nei, vet ikke hva, kreative sjeler her inne vet kanskje). En slags plate, tjukt stoff, et eller annet som gjør at han ikke ødelegger dørene. For det er klart, når du låser de sånn at han skal forstå at det ikke nytter så vil han sikkert prøve en stund..

Skrevet

Lurt og ta tak i dette ja før de utvikler det enda bedre :P Min whippet gutt åpner dører som går innover og utover, vi har liksom aldri tatt tak i det så han har blitt ganske flink med årene, nå låser vi ofte dører til alle soverom og bad som han ikke får gå inn i når vi er borte... det har hjulpet litt på for han har liksom ikke fått så gode resultater så gir opp og teste om han kommer seg inn.Men han forsøker seg innimellom enda, så av og til når vi kommer hjem og hundene har vært alene hjemme har han åpnet alle 4 sov. dørene begge bad dørene og gangen.. og selvsagt kjøkkenet, der er det skyvedør... :gaah: Så han må liksom undersøke hele huset han når han er alene... Når vi leide endte det med at vi blokkerte dørene , satt stoler osv foran så han ikke kom til, slik han ikke skrapte dørene opp..

Skrevet

Det fines plater man kan feste på dørhåndtak for å forhindre oppskrapeing, nytt og nyttig har bla dette til en ikke så ille pris. (sorry, gidder ikke finne link)

Skrevet

Symra er ram til å åpne dører, og Pippin stiller seg ved siden av henne og venter til hun har åpnet, han aner ikke hvordan hun får det til. :lol:

Etter at hun kom etter oss da vi var ute for noen dager siden, har jeg blitt flink til å låse ytterdøra når jeg går ut. Mitt største problem er at hun åpner døra ut til den ytterste gangen når jeg går om morgenen, der er det kaldt! Og så står denne døra åpen hele dagen! Jeg lurer på om man får kjøpt sånne gammeldagse kuledørhåndtak noe sted? Ellers har jeg vært inne på tanken å feste et strikk på utsiden av døra sånn at den ikke glir opp selv om hun fikler med dørhåndtaket. Faren er at hun smetter ut før døra glir igjen, og blir stående uti en kald gang hele dagen.

Skrevet

Takk for tips og råd alle sammen :) Her åpnes også dører som går båden den ene og andre veien. Jeg skal prøve å henge opp noe som bråker i morgen før jeg går på jobb, ble bare litt vel hektisk i dag når jeg hadde hatt lite søvn og valgte å ligge i sengen en halltime ekstra, og når jeg da ikke fant noe fornuftig å henge opp og ikke hadde tid til å rote gjennom hele leiligheten så ble det et teppe over hver dør. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...