Gå til innhold
Hundesonen.no

Mindre sjangs på utstilling med skader


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Som nevnt tidligere, så bet Chanti av øreflippen til Nitro. Skal ærlig innrømme at min første tanke var: neeeeeiiiii, der ryker hans sjangs for å nå toppen på utstilling. *fnis* :P

Er ganske surt å ryke pga dette hvis dommeren velger den andre pga helhetsinntrykket.. Men gjort er gjort, øret er som det er.. Så da har jeg vel mindre sjangs på utstilling enn før?

Noen som har erfaring med type skader på utstilling? Sår, bit av halen borte, øreflipper borte, arr etc.

Hvor viktig er det med veterinærattest på dette? Noe dommere bryr seg om? Er det noen områder som er værre enn andre når det kommer til skader?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

haha gamla mangler en øreflipp og ikke fått trekk for det.. ingen dommer som har oppdaget det.. men igjen, ørene hennes står til alle kanter og er veldig små fra før.. så ørene hennes er ikke bra ifra før, så en flipp mindre ødela ikke så mye mer egentlig :lol:

men kommer du borti en skikkelig streng dommer, så ja, da vil han sette deg ned ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ikke helt enig her. For kommer du borti en skikkelig streng dommer og du har en god hund som bemerker seg så vil han/hun se bortifra øreflippen fordi nettopp resten av hunden er så god,

Jo, det er sant.. Men vet også om hunder som har blitt satt nedover pga et lite arr ved ene øret..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er klart det dersom det er tydelig skjemmende for hundens utseende så både kan og vil endel dommere trekke litt - i alle fall i en konkurransesituasjon hvor det er to like gode hunder.

Det ER en skjønnhetskonkurranse, og hvis man bare sammenligner med et Misse-show for mennesker så ser man jo logikken i dèt.

Men nei, med en vet.attest "skal" det jo ses bort ifra, og de aller færreste dommere er så dumme at de poengterer noe som åpenbart er en ervervet feil. Men det betyr ikke at de ikke bryr seg om det fordet, liksom..

Et lite arr og sånt er noe som hunder fort kan pådra seg, og på raser hvor dette er lett synlig vil dommere nok være mer tolerante, tror jeg. Jeg har opplevd dommere som holder tilbake en CK pga et navlebrokk, en manglende tann, etc - men andre dommere setter en sånn hund til både BIR og BIS.

Så tja - dersom du har en riktig flott hund vil neppe en liten manglende øreflipp gjøre store utslaget. Har du en middelmådig hund er det vanskeligere å komme unna med noe som helst..

Det er i alle fall ingen grunn til å legge utst.karriæren på hylla for! Du vil neppe høre noe som helst fra dommere om det...

Susanne

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han er jo N S UCH da, så du er i det minste ikke på certjakt :D (eller kan jo hende du er det da, i andre land). Tror ikke den lille øreflippmangelen kommer til å trekke ned, er jo bare en liten filleting, og når hårene vokser ut og litt over kommer det kanskje ikke til å synes engang :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En vet.attest bare forklarer hvorfor hunden er som den er og det er ingen regel at dommer skal hensynta denne, det velger de selv. De dømmer for dagen hvordan hunden ser ut og syntes de arr eller andre ting er skjemmende behøver de så absolutt ikke ta hensyn til en attest på hvorfor hunden har dette.

Min erfaring er at så lenge det ikke er en typisk feil bryr de seg mindre. Min Indiana mangler 8 fortenner og en hjørnetann etter en ulykke og ikke EN dommer har brydd seg om det, eller attesten, men satt henne opp omtrent hver gang :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...