Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk meg en basenjitispe i sommer, og nå begynner hun og bli så stor at jeg har lyst å kjøpe et fint halsbånd til henne.

Jeg har sett mange fine, men mange av disse er såkalte myndehalsbånd.

Hvorfor heter det dette? Er de spesielt til mynder, eller kan jeg bruke dette til min hund også? :icon_redface:

Skrevet

Det er vel fordi mange myder bruker de? Aner ikke hvorfor men du kan selvsakt bruke det på basenji også :) Cosmo hadde flere myndehalsbånd (basenji), Kua skal også få det når jeg finner nye jeg liker (dvergpinscher) :)

Skrevet

Alle hundar kan bruke dei, men sidan det stort sett er myndar som brukar dei, så blir det kalla for mynehalsbånd. Trur i vert fall det er grunnen til namnet :P

Og eg er heilt enig med deg, det finst ekstremt mange forskjellige slike halsbånd som er superfine! Ein av grunnane til at eg gler meg til eg ein dag skal skaffe meg ein Saluki :whistle:

Skrevet

Det er vel fordi mange mynder bruker de? Aner ikke hvorfor men du kan selvsakt bruke det på basenji også :) Cosmo hadde flere myndehalsbånd (basenji), Kua skal også få det når jeg finner nye jeg liker (dvergpinscher) :)

Hehe, okei :) Har vært litt nysgjerrig på dette, tenkte at det ville kanskje vært litt teit hvis det var slik at "kun" mynder brukte de, også kom jeg plutselig gående med et myndehalsbånd på Xena!

Alle hundar kan bruke dei, men sidan det stort sett er myndar som brukar dei, så blir det kalla for mynehalsbånd. Trur i vert fall det er grunnen til namnet :P

Og eg er heilt enig med deg, det finst ekstremt mange forskjellige slike halsbånd som er superfine! Ein av grunnane til at eg gler meg til eg ein dag skal skaffe meg ein Saluki :whistle:

Ja, regner egentlig med at det var grunnen til navnet! :P Har sett en del fine på petshopgirls.no!

Skrevet

Selvsagt kan Xena bruke myndehalsbånd! :) Jeg lurer på å kjøpe det til Kamar engang i tiden, men han skal få lov til å bli stor nok til at det passer hele tiden. ;)

Men han har jo et bredt martingalehalsbånd (kan reguleres). That should do it for now. :)

  • Like 1
Skrevet

Myndehalsbånd er laget til mynden som har lang hals,og at det da er godt å bruke litt breie halsbånd. (Tror det er flere mynder som har knukket nakken pga. smale halsbånd og eier har nykket for hardt,har ihvertfall hørt det ,vet ikke om det er sant altså) Men tror ikke det er noe problem å bruke det på andre raser uansett ;)

Skrevet

Ja, myndehalsbånd kan selvsagt brukes av hvemsomhelst, men de har navnet sitt fordi de er tilpasset myndenes lange, tynne hals. Bruker det selv på mine, og merker at de sitter mye bedre rundt halsen:-)

Skrevet

Har ikke funnet et myndehalsbånd som passer til Nitro. De som er passelig lange rundt halsen hans, blir så veldig brede på det bredeste punktet (5+ cm) og det syns jeg ikke er så pent. Og det andre ble så lite igjen, at det så malplassert ut på han. Så foreløpig har jeg ikke myndehalsbånd selv.

Skrevet

Selvsagt kan Xena bruke myndehalsbånd! :) Jeg lurer på å kjøpe det til Kamar engang i tiden, men han skal få lov til å bli stor nok til at det passer hele tiden. ;)

Men han har jo et bredt martingalehalsbånd (kan reguleres). That should do it for now. :)

Ja, har veldig lyst å kjøpe et, har funnet mange fine! Tenkte også å vente til hun er fullvoksen, men det er det vel ikke så lenge igjen til!

Myndehalsbånd er laget til mynden som har lang hals,og at det da er godt å bruke litt breie halsbånd. (Tror det er flere mynder som har knukket nakken pga. smale halsbånd og eier har nykket for hardt,har ihvertfall hørt det ,vet ikke om det er sant altså) Men tror ikke det er noe problem å bruke det på andre raser uansett ;)

Åja, det var lurt! De har vel litt skjør nakke ettersom de er så tynn ja!

Fort gjort det altså! Takk for sidene! :D

Vet ikke tradisjonen med myndehalsbånd, men det er som nevnt utviklet for hunder med lang, slank hals. Alle hunder kan selvsagt bruke myndehalsbånd, og jeg vil mene at de fleste hunder har godt av et litt bredt halsbånd.

Disse har en del fint:

http://www.2houndsdesign.com/

Jeg kjøpte enkelt lærhalsbånd her:

http://www.hideandco...uk/collar4.htm

Jeg syns iallefall det ser mer behagelig ut med et bredt halsbånd ja! + at det finnes så mange fine! :)

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Er det noen her som er flinke til å sy? Har lyst til å lage noen halsbånd til Tinky Winky i denne stilen, men lurer på om det blir for komplisert for meg :P Kan noen se sånn ca hvordan det er lagd?

il_570xN.230322519.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...