Gå til innhold
Hundesonen.no

Drar i båndet på tur...


Recommended Posts

Skrevet

Har fått et problem jeg ikke har hatt tidligere; hunden har begynt å dra i båndet på tur. Han har hatt tendendsen til å dra siden han var valp, men jeg har klart å holde det på et ok nivå. Tidligere sluttet han å dra på beskjed fra meg. Nå skal han framover-framover-framover i en viss fart... Hvis jeg går raskere, drar han på bare enda mere. Han får springe i langline, og han får springe med ungdommen i huset, så han får utløp for løping,- men jeg vil at han skal gå ok på turer. Hvilket han ikke gjør nå, så her har jeg feilet på et eller annet... Hunden er snart 16 mnd., han er veldig opptatt av andre hunder, katter, mennesker,- alt levende. Han er bare veldig glad og vil hilse, og han tar helt av dersom vi møter på løpertisper. Han har egen sele og bånd for turgåing, annen for lek og løping. Er vant med at hunder kan trenes etter hva de har på seg, f.eks "vimse og snusetur" i sele og langline, og gå-pent-i-ring med utstillingsbånd. Hunden min har ikke tatt dette poenget. Ute er ute, uansett hva man har på seg.

Har vurdert "gå-pent-sele", men vet ikke om det er riktig metode. Eller om det er bra for hunden? Har festet en ring foran på sela hans til å feste kobbelt i, slik at han mister noe av trekkraften når vi går. En midlertidig løsning, og jeg er usikker om han egentlig lærer noe av dette. Vi har fin kontakt på tur, han ser meg når jeg sier noe til han, MEN: venter kun i ett sekund, og ser seg fornøyd med det før han haster videre.

Noen tips? Eller er vi klare for et kurs?;-) Har noen erfaring med gå-pent-sele, er det ok å bruke for hunden, eller ikke? Eventuelt hvilken type sele (har sett to varianter).

post-10239-0-97768100-1317466983.jpg

Skrevet

Å lære en hund å gå pent i bånd, krever en god del konsekventhet. Den skal alltid gå pent i bånd, aldri lov til å dra noen ganger men ikke andre ganger. Da må du evt bytte utstyr på hunden slik at det blir OK å trekke i sele, men skal gå pent i bånd med halsebånd.

Gå pent seler og andre remedier er ikke til for hunden. Noen av disse selene har gitt store sår under forbeina på enkelte hunder. Og det regner jeg med at du ikke ønsker. :) Det beste er å lære hunden dette.

Husk at hunden ikke kan trene på å gå pent i bånd på en hel timestur. La den eksempel ha sele på når det er fritt fram for å dra, og bytt over til halsebånd når dere skal trene. Og så utvider du lengden med å gå med halsebånd lengre og lengre.

Det er vel flere metoder på dette, og man må finne det som passer seg og sin hund. Noen stopper hver gang hunden trekker, andre snur og går andre veien og noen belønner sikkert bare når den går fint. Sikkert fler som kan komme med mer konkrete tips på metoder. Men dersom du er usikker, er ikke kurs det dummeste. Dersom du velger hverdagslydighetskurs, så får du sikker mange andre gode tips som du kanskje har bruk for.

Nå har jeg ikke hatt så mange hunder som går pent selv, siden jeg ikke har trent så voldsomt mye på det. Men jeg har lovt meg selv at neste hund skal kunne det. :lol: Vida kunne gå pent da jeg fikk henne, og det er veldig deilig å slippe å henge som et slips. :P

Skrevet

Det er veldig enkelt, men tar tid.

Stopp HVER gang han trekker, begynn å gå når han selv slakker lina, om det så tar en halvtime i starten.

Jeg gjorde samme med min border collie, god porsjon tolmodighet, dro hun stoppet jeg, slakket hun lina gikk vi, etterhvert roset jeg lavt og til slutt sluttet hun å gå som en gris og dra meg overende.

Samme måten kan gjøres med at du snur retning, dvs hunden slacker og du snur og går tilbake. Men guri da kommer man ikke alltid langt :P

Skrevet

Jeg gjorde samme med min border collie, god porsjon tolmodighet, dro hun stoppet jeg, slakket hun lina gikk vi, etterhvert roset jeg lavt og til slutt sluttet hun å gå som en gris og dra meg overende.

Samme måten kan gjøres med at du snur retning, dvs hunden slacker og du snur og går tilbake. Men guri da kommer man ikke alltid langt :P

Det tar TID, men det funker ;P

Tesh har jeg gjort det med sidne hun var valp, hender at hun glemmer seg med ett stopp så husker hun!

Acqua kan IKKE gå i bånd, å for å være ærlig vet jeg ikke om jeg gidder å lære henne det heller, hun er ikke sterk :P

Skrevet

men skal gå pent i bånd med halsebånd.

Og så utvider du lengden med å gå med halsebånd lengre og lengre.

Er ikke halsebånd sånn man bruker når man skal lære hunden å halse på kommando? :whistle:

Stopp-metoden har fungert fint med oss, men vi har også jobbet litt med bytte av retning. For noen fungerer det også med klikk og belønning hver gang hunden slakker på båndet.

Skrevet

Er ikke halsebånd sånn man bruker når man skal lære hunden å halse på kommando? :whistle:

Ja for all del. Ingen skjønner hva jeg mente når det kom en e for mye.... :rolleyes2:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Stoppe og skifte retning er metoden vi også bruker enda. Hundene våres var helt forferdelige i å gå pent i bånd, og noe måtte gjøres. Vi bruker også klikker og godbit hver gang de går perfekt, og dette har helt skremmende gode resultater.

Hvis hunden er altfor ivrig, så stopper jeg bare helt opp, og venter til energien har dempet seg litt. Det vil kanskje hjelpe litt om hunden syns det er hysterisk morsomt å gå i motsatt retning? Det å stå stille pleier jo som regelt å være kjedelig for enhver hund med mye energi. :P

Skrevet
Å endre retning syns han nesten er morsomt, og han ser på meg og logrer og står i når jeg endrer retning på turen. Bare han nå ikke lærer at man skal skifte retning i tide og utide...! Jeg syns det er ganske ok å kunne gå rett frem også;-)

Jeg ville ikke ha gitt han forsterkning slik - altså å gi han oppmerksomhet ved å se på han. Bare stopp og vent til bånd er slakt, gå videre. Ikke la det bli mer enn hva det er - absolutt 0 oppmerksomhet, bare stopp ved draing, ev rygg litt hvis den ikke slakker, og gå videre når det er slakt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...