Gå til innhold
Hundesonen.no

Nå må dere hjelpe meg litt med lover og regler ang aggressive hunder


Recommended Posts

Skrevet

Ja, etter å ha snakka med mange andre i klubben har jeg bestemt meg for å ta opp kampen med dama med den aggressive store hunden. Tenker å gå rett til styret med det - eieren er nok ikke i stand til å snakkes til. Så da trenger jeg litt lover og regler som omfatter det å ha en aggressiv hund løs. Finnes det lignende eksempler også, kanskje? Hva med i konkurranse, er det andre regler der?

Det er altså en hund som får gå løst i agility og agilitykonkurranser.

(Gjorde forresten noe veldig rart i åpningsinnlegget her, dette ser jo ut som et sitat eller noe :D

Skrevet

Bare fjern quote (fet tekst) hvis du vil fjern det. (eller til neste gang ;))

[ quote name='soelvd' timestamp='1317244971' post='1135698' ] Innlegget ditt her [ /quote ]

Det er vel samme lov om det å ha kontroll på hund i slik trening som ellers? - samt klubb kan vel tilogmed øke denne, men ikke senke kravene?

Skrevet

http://www.lovdata.no/all/hl-20030704-074.html

§ 3. Generelt aktsomhetskrav

En hundeholder skal vise aktsomhet for å unngå at hunden volder skade på folk, dyr, eiendom eller ting. Hundeholderen skal sørge for at hunden eller hundeholdet ikke er til urimelig ulempe for folk, miljø eller andre interesser. Blant annet skal hundeholderen søke å avverge at hunden eller hundeholdet skaper utrygghet for andre.

Den som er berørt, kan kreve overfor hundeholderen at en varig tilstand eller varige forhold som ikke gir tilstrekkelig sikkerhet, eller som volder urimelig ulempe, blir rettet.

§ 4. Alminnelige regler om sikring av hund. Vilkår for å la hund være løs

Hunder kan være løse bare når de a) blir fulgt og kontrollert på aktsom måte, eller b) er forsvarlig inngjerdet på et sted som ikke er åpent for allmenn ferdsel.

Den som holder en hund i bånd, skal være i stand til å ha kontroll med hunden, hvis de ikke blir ledsaget av noen som har slik kontroll.

Hundeholderen skal påse at hunden ikke farer mot, hopper på, forfølger eller stiller seg i veien for folk som ikke godtar dette. Har en hund dette for vane, skal den bli holdt i bånd på steder som er åpne for allmenn ferdsel.

Hundeholderen skal vise særlig aktsomhet der det er barn, for å hindre slik kontakt mellom hund og barn som barnet eller voksne som følger barnet, ikke inviterer til, og for å forebygge at barn blir skremt. Om nødvendig skal hunden bli satt i bånd eller holdt tett inntil hundeholderen.

Hunder skal alltid holdes under slikt tilsyn at de så vidt mulig hindres i å drive eller forfølge vilt, jf. likevel § 9 tredje ledd.

Skrevet

Her er ett rettseksempel på noen som har blitt dømt for noe ala det samme.

http://www.lovdata.no/cgi-wift/wiftldles?doc=/app/gratis/www/docroot/lr/lrg/lg-2011-014494.html&emne=hund*&&

Nå skal ikke jeg pådra meg noe særlig erfaring med avlesning av disse dommene, men virker som hun fikk 5.000 i bot, som hun ikke vedtok, derav rettsaken videre nedover.

A født *.*.1956 ble ved forelegg utferdiget av Hordaland Politidistrikt er hun siktet for overtredelse av: I Hundeloven § 28 første ledd jf § 4 tredje ledd for som hundeholder å ha latt være å påse at hunden ikke fór mot, hoppet på, forfulgte eller stilte seg i veien for folk som ikke godtok dette Grunnlag:

Fredag 10. april 2009 ca.kl. 13.00, på skogsvei fra X til Y i Z, gikk hun som hundeeier tur med 5-6 hunder av type Collie uten å ha tilstrekkelig bånd og kontroll på disse, hvorpå flere av hundene glefset og bjeffet truende mot turgåer B, og gjorde utfall mot ham, herunder bet en av hundene ham over kneet. B opplevde situasjonen som truende, og ble skremt.

Skrevet

Jeg er glad "denne dama" er medlem i en hundeklubb, hvor forhåpentligvis flere har god kompetanse på hundespråk og kanskje også problemhunder, som hennes hund. Det hun trenger er støtte og veiledning med tanke på hvordan hun skal håndtere dette, ikke å bli anmeldt, presset ut av klubben og baksnakkes.

Har du (eller noen andre) prøvd å snakke med henne på en ordentlig måte? Klubben burde være åpen for alle, og det burde være muligheter for å tilrettelegge også for hunder med atferdsproblemer?

  • Like 1
Skrevet

Jeg er glad "denne dama" er medlem i en hundeklubb, hvor forhåpentligvis flere har god kompetanse på hundespråk og kanskje også problemhunder, som hennes hund. Det hun trenger er støtte og veiledning med tanke på hvordan hun skal håndtere dette, ikke å bli anmeldt, presset ut av klubben og baksnakkes.

Har du (eller noen andre) prøvd å snakke med henne på en ordentlig måte? Klubben burde være åpen for alle, og det burde være muligheter for å tilrettelegge også for hunder med atferdsproblemer?

Jeg har ingen planer om å stenge henne ute. Ønsker bare at hun holder bikkja si i bånd og unna andre hunder.

Hun er en dame som er en typisk bedreviter, hun nekter å høre på andre. Snakket med ei annen i går og sa forsiktig at "hun burde vel kanskje sagt beklager for hendelsen?" og fikk kontant tilbake at det kunne jeg bare glemme, sånt sa ikke hun. Hun har ingen respekt for hunden, ingen respekt for hunder rundt seg og er skremmende lite redd en sånn hund. Det er ganske lett å se at hunden ikke blir behandlet som den bør. Jeg har forsøkt å være hyggelig jeg, prøve å snakke med henne og heller havne på godsiden til tross for at hun var grådig flink til å forsøke se gpå å utestenge oss nye på treninga, være lite inkluderende, frekk, etc. Hun har også vært veldig nedlatende til meg i forhold til at jeg har en hund jeg etter hennes syn har "gitt opp" (Sagt i en sur, overlegen tone). Hun er alltid sur og kan fint finne på å bli sint om noen andre går forbi banen med hunden sin når hun trener og det forstyrrer.

Altså, jeg tåler mye rart fra folk. MYE. Men hun der liker jeg ikke. Negativ holdning, utstenger så godt hun kan, er fryktelig overlegen og beklager aldri oppførselen til hunden. NOE burde skje. Det har vært oppe saker tidligere som resulterte i at hun feks ikke slapp hunden sin løs på miljøtrening, etc og hun har også fått tilsnakk fra mange andre etter hva jeg har hørt.. Uten at det hjelper.

Det er greit at folk skal bli inkludert, få hjelp, etc. Men en som nekter for at hun har gjort feil, nekter å ta imot hjelp og ikke eier respekt for individene rundt seg mister jeg rett og slett litt respekten for.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...