Gå til innhold
Hundesonen.no

Weightpulling - en sport for alle raser?


SFX
 Share

Recommended Posts

Nå er jeg på tynn is, så på forhånd beklager om jeg skriver noe feil eller dumt.

Det har i løpet av kvelden versert en rekke bilder på facebook av en berner som driver med weightpulling.

62176_1271378284392_1827945446_533255_2492558_n.jpg

321502_286058948072701_100000057931324_1265417_526914726_n.jpg

58648_1270282857007_1827945446_531436_2189801_n.jpg

Hunden er amerikansk, og det framgår lett av bildeteksten at hunden har konkurrert og oppnådd en eller annen tittel for dette.

Jeg finner en rekke engelske, tyske og franske kommentarer på om at dette er grusomt, det er dyremishandling, eieren er en forferdelig person, stakkars hunden, og at dette rett og slett er usunt fordi vår rase ikke er konstruert for slike tunge belastninger.

Igjen, jeg kan ingenting om sporten. Så jeg må bare få spørre:

Er det virkelig sant at denne sporten kun er for noen få raser? Da tenker jeg ikke på tyngden som dras - jeg forventer at det er tilpasset hver enkelt hund, og jeg forsto på bildeteksten som at denne hunden var veid inn i en vektklasse før den konkurrerte. Hva slags konstruksjon kreves for å drive med dette?

Jeg ble så overrasket over alle tilbakemeldingene, for jeg ser ikke ut fra bildene at dette er fælt mot hunden, forutsatt at den er trent gradvis og i god kondisjon - og om den oppnår titler, antar jeg det ikke er første gang den er i draget...

Jeg finner det ironisk at vi har en rase hvis opprinnelige arbeidsoppgave var å trekke melk til meierier/ysterier, og da kunne trekke mengder som 300 liter melk. Det veier litt det også...

Jeg ble bare så overrasket over de bastante og negative kommentarene nå som bildene deles rundt på facebook, og jeg må bare få vite mer om denne sporten og hva slags raser som egner seg. Dette er den første berneren jeg har hørt om som gjør det, så jeg er ikke ute etter å fremme rasen som den neste store WP-rasen. Jeg vil bare vite mer om sporten. Og om jeg er naiv som ikke reagerer på bildene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan til en viss grad forstå hvorfor folk reagerer, for det ser jo unektelig voldsomt ut når en hund legger seg i sela og virkelig jobber på med så tung belastning. Samtidig synes jeg det er fantastisk at folk finner stadig nye aktiviteter å drive på med for hundene sine. Opprinnelig (om man kan si opprinnelig om noe så nytt i organisert form) blei det jo brukt bullehunder til wp. I dag ser vi dvergpinschere, pitbuller og åpenbart også bernere som trekker. Om et par år vil et visst knertmonster entre banen også.

Det viktige for å få jevnt drag, er den spesielle selen som brukes, i tillegg til sakte og gradvis opptrening. Det anbefales ikke å bruke lokking når man trener inn trekket, da målet er at hunden skal finne glede i å trekke i seg sjøl. Dersom man lokker med godis eller leker, vil hunden trekke for å nå fram til fristelsen og høyst sannsynlig få en trekkopplevelse prega av frustrasjon. I stedet anbefales det å lære hunden at det å trekke er en bra ting, noe vi ønsker oss, og at når vi oppmuntrer og heier, så er dette fordi hunden er flink av egen maskin. På den måten får vi også jevnere trekk uten byksing eller kveiling i sela for å komme seg fram, men bruk av muskulatur med jevn belastning.

Hvis denne berneren gjør det skarpt innen wp, antar jeg at det er fordi den liker det. Skal man dømme etter lasset den drar, er den også veldig sterk og dermed godt trent. En rase som opprinnelig dro kjerrer er da mer naturlige kandidater til denne sporten enn feks en amerikansk bulldog?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

mener å ha hørt at tilogmed chihuahua er med på dette? og hørt mye om at dette passer for alle raser(om det er sant, vet ikke jeg)

men vil bare legge til at det var noen vilt kule bilder!

Det stemmer. Ligger bilder av Chi'en ute på norwegian Weightpull club :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle raser kan drive med WP sport... Treningen og konkurransen blir tilpasset hundens vekt, utholdenhet og styrke.

Dette er ikke dyremishandling om man gjør det riktig - det er en sport som skal være kjekk både for hund og eier. Hunden skal trekke fordi den liker det. Det er hunden selv som velger om den vil trekke eller ikke. Og det er derfor kanskje en mer populær sport for raser med litt ekstra stå-på vilje.

Jeg ønsker selv å starte WP med Casper. Men begynner ikke å trekke tungt før han er voksen.

Også det at det ikke er noe særlig miljø innenfor WP her i Bergen (som jeg vet om), gjør at vi ikke er kommet i gang ennå...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt om noen stygge skader på hunder som har konkurrert i Sverige, i bakbena spesielt, så tror nok man bør vite hva man holder på med.

Men igjen så har man skader innen agility og LC også, og sikkert de fleste hundesporter.

Så forebyggende trening er nok cluet i all hundesport.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt om noen stygge skader på hunder som har konkurrert i Sverige, i bakbena spesielt, så tror nok man bør vite hva man holder på med.

Men igjen så har man skader innen agility og LC også, og sikkert de fleste hundesporter.

Så forebyggende trening er nok cluet i all hundesport.

Det er vel slik som i all sport det. Enten det er for hunder eller mennesker. Alt må gjøres med måte - og det er viktig å varme opp, drive med forebyggende trening og starte gradvis :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan ikke annet enn å signere det de fleste her sier. Selv om det er overvekt av bullehunder, og dernest huskyer, i wp-miljøet, så finnes det en del andre raser også. Dansk/svensk gårdshund, for eksempel. ;) (nå trener vi ikke aktivt (enda?), men trener på jevnt egenhånd og har prøvd oss i England).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk...

Du klarer ikke tvinge en hund til å trekke når man kommer opp endel i vekt. Da må hunden ha et indre driv rett og slett.

Alt dette WP hysteriet er linket til at sporten tradisjonelt sett utføres av bullehunder, knall eksempel på fordommer. Heldigvis er det flere og flere raser som prøver seg, det synes jeg er kjempekult! Flinke er de også!

De miljøene jeg har hatt med å gjøre har et enormt fokus på fysisk helse, fôring og riktig trening, det er veterinærsjekk av alle hunder på konkurranser. Alle hunder varmes opp og gås ned.

Skader kan selvsagt forekomme. slik er det når man bruker kroppen fysisk. Skader forekommer neppe sjeldnere i bruks, agility eller IPO.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har planer om å kanskje få Zara på WP-kurs nå når det kommer her i området i høst :D Jeg spurte på WP-forumet om det var for alle hunder,og det var det :D Men at dette var noe som tok lang tid å trene hunden til,så det var ikke for oss hvis vi hadde hastverk.

Så lenge hunden er frisk og man bestiller riktig sele som er spesiallaget til din hund,så er det ingen problem!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En dachs med sine rokokkobein og lange rygg ville jeg vel kanskje ikke drever WP med, men det er meg.

Er visst flere med dachs som driver med det,så tror det går fint :) Man skal ikke undervurdere rasen altså,er en ganske tøff hund i forhold til hva mange tror ;) Man må selvfølgelig se det an,være forsiktig,og ta hennsyn,men det er noe man må gjøre uansett rase. Gjøres alt riktig med tanke på utstyr,trening osv. så skal det gå bra uansett rase.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så artig med berner som WP hund!

Jeg vet ikke hvor mye du vil disk denne saken på fb Emma, men jeg ville iallefall spurt de som sier at kontruksjonen ikke er egnet om hva de mener? Som du selv sier, berner ble jo avlet for trekk!

jeg har prøvd WP med valpis, men hun har ikke trekkviljen. Hun trekker kun for å komme til meg, ikke fordi hun liker å trekke, så da gjør vi ikke det mere. Gubben derimot logra så han omtrent datt overende når han så WP sela si, så han virkelig likte å få brukt kroppen sin til det ytterste. Vi kom opp i 200 og noen kilo før korsbåndet hans ble operert, og kom ikke skikkelig igang igjen etter rehaben, men han trakk nærmere 120 kg siste gangen før han ble avlivet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er visst flere med dachs som driver med det,så tror det går fint :) Man skal ikke undervurdere rasen altså,er en ganske tøff hund i forhold til hva mange tror ;) Man må selvfølgelig se det an,være forsiktig,og ta hennsyn,men det er noe man må gjøre uansett rase. Gjøres alt riktig med tanke på utstyr,trening osv. så skal det gå bra uansett rase.

Jeg vet at dachs er en tøff rase, har ikke noe med det og gjøre. Men det er jo også en rase med fysiske ekstremiteter, og både rokokkobein og lang rygg er jo oftere plaget av skader enn normale bein og rygg.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet at dachs er en tøff rase, har ikke noe med det og gjøre. Men det er jo også en rase med fysiske ekstremiteter, og både rokokkobein og lang rygg er jo oftere plaget av skader enn normale bein og rygg.

Ja,selvfølgelig. Men som jeg sier; tar man hennsyn,er forsiktige og har riktig utstyr,så skal det i utgangspunktet gå fint. Hvis vi starter,så er det kun på hobbybasis,så jeg ville aldri presset henne eller kroppen hennes til noe hun/den ikke tåler. Jeg kommer heller ikke til å ha noe spes vekt på henne før ryggen er røntget når hun blir 2år i mai neste år. Blir evt. trening med selen,og generelt det å ha noe hengende etter seg :) Sosialt er det også :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blaze hadde elsket det der. Hun digger fysisk tungt arbeid. Men jeg tror nesten 8 år er for gammelt til å begynne med slikt, med mindre det fins en veteranklasse :P

Nei, det er ikke for sent i det hele tatt om du har en hund i god fysisk kondisjon. Hunden skal ikke trekke mer enn den er rustet til, og de trekker ikke så tungt i de lavere klassene. Det viktigste er at hunden har det moro, får brukt kroppen sin og får jobbet seg gjennom litt motstand. Det er mange hunder som virkelig vokser på akkurat det siste, det er helt herlig. :)

Fyda trakk 438 kg første gang hun trakk. Hun synes det var kjempestas! Synd det ikke er noe miljø her i Trondheim, jeg kunne godt ha tenkt meg å kommet igang. Men er ikke kunnskapsrik nok til å organisere noe selv.

6191164139_5529dcd73d_o.jpg

(foto: Linn B. Hansen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet at dachs er en tøff rase, har ikke noe med det og gjøre. Men det er jo også en rase med fysiske ekstremiteter, og både rokokkobein og lang rygg er jo oftere plaget av skader enn normale bein og rygg.

Utifra hvordan jeg leser standarden så skal ikke noen av dachsrasene ha rokokkobein, det står "sett forfra, tørre rette frambein". Men klart, det er sikkert noen dachser som har det likevel.

Jeg ser ingen problemer med at hunder innenfor alle raser kan drive med WP

Alt blir jo tilpasset nivået på den enkelte hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det er ikke for sent i det hele tatt om du har en hund i god fysisk kondisjon. Hunden skal ikke trekke mer enn den er rustet til, og de trekker ikke så tungt i de lavere klassene. Det viktigste er at hunden har det moro, får brukt kroppen sin og får jobbet seg gjennom litt motstand. Det er mange hunder som virkelig vokser på akkurat det siste, det er helt herlig. :)

Fyda trakk 438 kg første gang hun trakk. Hun synes det var kjempestas! Synd det ikke er noe miljø her i Trondheim, jeg kunne godt ha tenkt meg å kommet igang. Men er ikke kunnskapsrik nok til å organisere noe selv.

6191164139_5529dcd73d_o.jpg

(foto: Linn B. Hansen)

Wow! Og jeg synes Grumpy trekker tunge saker når han trekker 3 kg kjetting på tur :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utifra hvordan jeg leser standarden så skal ikke noen av dachsrasene ha rokokkobein, det står "sett forfra, tørre rette frambein". Men klart, det er sikkert noen dachser som har det likevel.

Jeg ser ingen problemer med at hunder innenfor alle raser kan drive med WP

Alt blir jo tilpasset nivået på den enkelte hund.

Zara har ikke det. :) Men har sett en del bilder av dachser ,spesielt fra USA som har det. Men det er sikkert en del random oppdrett der som ikke bryr seg om sånt. Litt sånn "Jeg har en tispe,du har hannhund,de er samme rase. Let`s make puppies! :lol: " :getlost:

Enig i det du skriver! :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...