Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når a gjør bomelom. Det stanke i hele huset skikkelig ille. Når kail'n gjør fra seg, så stanke det vanlig som oftest.(merkes ikke i hele huset heller, da lukt ikke er så intens og ille)

Ka e det som gjør at det stanke så forskjellig?

Spiser det samme og 'normal bakterieflora' er vel nettopp det - vanlig. Samme mat skulle man tro gir de samme gassene/lukta også.

Har forøvrig bestandig vært slik og alle kjenner det, så det er ikke bare undertegnede.

Nå er det jo mange som har forskjellig lukt og ofte er det vel maten som inntas gjør forskjellen? Men hva i dette tilfellet, der matinntak er helt likt bortimot.

Skrevet
Joda, Karpe Skrotum, men i debattkjelleren på et hundeforum? Har du ikke hannhund, du? :P

Ja, jeg har hann-hund, hvordan det?

Ja, det gjelder vel også hund dette? - noen stinker det ille av og andre nesten ingenting. Selvfølgelig pga mat? , men eksemplet var pga der vet jeg at matinntak er ganske så likt.

Skrevet

Kjerringa har like lang snute som kail'n sånn ca. Har aldri tenkt på at de tar inn forskjellig mengde med luft.

Rart at hu-katta alltid har hatt slik ille lukt - rett og slett helt ******. (forskjellig for og tilogmed allergi for - samme ille greia uansett)

Skrevet
Tispa mi stinka det av når hun spiste eukanuba, hannhunden derimot fungerte helt fint på det.

Det kan bare være at den ikke tåler den så godt f.eks - men når det gjelder alle fortyper kan det virke som, da skjønner jeg det som sagt ikke (er sjekka hos dyrlege og ingenting galt)

Jeg leste tråden slik at det var damen (mennesket) i huset som lager stinkende bajs?

Fantastisk tråd! Jeg ler :D

De e fredda'n og ble skrevet for at den skulle kunne missforstås naturligvis (selv om det vel gjelder oss mennesker også temaet egentlig)- håpet minst 1 syntes det var litt god fredagsunderholdning og har nådd det målet (latter forlenger livet) Men selv spørsmålet/temaet syns jeg er interessant og derfor jeg spør. (alltid likt å fundere på litt rare ting også : )

Skrevet

Biologien er jo individuell da, selv om dietten er den samme. Kanskje kjerringa har en ekstra liten krøll på tykktarmen sin, eller tre tarmtotter for mye. Kanskje hun reagerer på fiber annerledes enn kaill'n, eller fruktose for den saks skyld. Mulighetene er jo uante her.

Jeg tror forresten det er Radiolab som har en podcast om bæsj, eller var det Stuff You Should Know? Utrolig interessant iallfall og kanskje rett opp din gate? Visste du for eksempel at bæsj regnes som et organ?

Skrevet

Vel for å gi et universelt svar, så skal den ideelle avføring være forholdsvis luktfri. Så dersom noen, enten det er dyr eller mennesker, som har illeluktende avføring over lengre dit, så er noe feil i kostholdet i forhold til hvordan kroppen tar opp maten.

Skrevet
Biologien er jo individuell da, selv om dietten er den samme. Kanskje kjerringa har en ekstra liten krøll på tykktarmen sin, eller tre tarmtotter for mye. Kanskje hun reagerer på fiber annerledes enn kaill'n, eller fruktose for den saks skyld. Mulighetene er jo uante her.

Ettersom det er samme ille greia uansett for, så har jeg mer tro på krøll eller totter, selv om jeg ikke skjønner helt hvorfor lukta skal endres utifra det.

Jeg tror forresten det er Radiolab som har en podcast om bæsj, eller var det Stuff You Should Know? Utrolig interessant iallfall og kanskje rett opp din gate? Visste du for eksempel at bæsj regnes som et organ?

Problemet mitt er at jeg er så dårlig i engelsk - regner med det sendes i det språket? Podcast om bare møkk kan jeg styre meg for, men 'stuff you should know' høres jo interessant ut.

Nei, det viste jeg ikke, trodde det ble regnet som avfalls-stoff jeg (?)

Skrevet

Ser man bort fra ordlegging, så er det et enkelt spørsmål om fysikkens/kroppens underfundigheter?

Jess, jeg så også spørsmålet, men humoren tok meg først ;) De har forskjellig bakterieflora og reagerer noe ulikt på lik mat, samtidig som at de har egne stoffer som reagerer og lager den karakteristiske fargen og lukten på avføringen. Det gjelder i hvert fall menneskets fysiologi, og jeg regner med at dette også gjelder de firbeinte du har i hus.

Ulike kroppslukter har jo individene også store variasjoner innenfor også hos de tobeinte, slik som svette, ånde og andre herlige kroppslukter. Det er jo også forsket en del på hvorfor vi reagerer og oppfatter ulikt på luktene. En del av hvordan vi oppfatter en lukt er dels miljø og dels genetisk visstnok ;)

Skrevet
De har forskjellig bakterieflora og reagerer noe ulikt på lik mat, samtidig som at de har egne stoffer som reagerer og lager den karakteristiske fargen og lukten på avføringen. Det gjelder i hvert fall menneskets fysiologi, og jeg regner med at dette også gjelder de firbeinte du har i hus.

Når vi mennesker har utfordringer med avføring, så tar vi jo samme stoffene for å 'normalisere' bakterifloraen. Er det ikke da snakk om samme bakterieflora? Reagerer ulikt på forskjellig mat er greit, men når samme ille lukt er uansett på hva man prøver og når alt er normalt i følge dyrlege.

Da tror jeg nok det kan være noe i at det er individuelle forskjeller og at kjerringa bare er sånn :D (selv om jeg fortsatt ikke skjønner det, for en tarm er en tarm liksom, med de samme bakterietypene)

Skrevet

Når vi mennesker har utfordringer med avføring, så tar vi jo samme stoffene for å 'normalisere' bakterifloraen. Er det ikke da snakk om samme bakterieflora? Reagerer ulikt på forskjellig mat er greit, men når samme ille lukt er uansett på hva man prøver og når alt er normalt i følge dyrlege.

Da tror jeg nok det kan være noe i at det er individuelle forskjeller og at kjerringa bare er sånn :D (selv om jeg fortsatt ikke skjønner det, for en tarm er en tarm liksom, med de samme bakterietypene)

Jeg tør ikke å skrive for mye, for jeg har lest om menneskets fordøyelsessystem. Jeg har ikke lyst å vranglære deg helt med å overføre vår fysiologi til Frøken Stinky-Bajs, selv om fysiologien har mye likt mellom artene.

Men hos oss mennesker er det flere ting som gjør at normalfloraen er i variasjon. Vi f eks har jo et enormt stort antall tykktarmsbakterier, og disse har mange oppgaver. Bakteriene har også sin stoffomsetning, og har avfallsprodukter. Deriblandt gass.

Laktosemangel fører f eks antallet tykktarmsbakterier. Antallet av disse bakteriene varierer også ellers mye, det øker når vi spiser fiber (cellulose) eller hvis fordøyelsen av proteiner/karbohydrater ikke fungerer helt som det skal.

Når du da ser på to individer i et hus som spiser likt, så har de to ulike kropper som responderer noe ulikt.

Analkjertler hos katt: Kjerlene til individet har sitt eget karakteriske vri på lukten, og det kan jo være at den ene katten har en lukt du reagerer mer på enn den andre, eller at katten faktisk produserer en mer illeluktende sekret enn den andre? Bare en veldig liten teori, altså ;)

Skrevet

Podcasten var fra Freakonomics, hverken RadioLab eller Stuff You Should Know, og heter The Power of Poop :)

Jeg liker podcasts. Enn å gå tur og ha en portabel forelesning på øret samtidig da? Magische.

Skrevet

Ler!

Freakonomics er kult! De har alltid så kule perspektiver synes jeg. Visste dere at årsaken til at man så en nedgang i kriminalitet på åttitallet i USA er direkte linket til at abort ble legalisert?

Skrevet
Når du da ser på to individer i et hus som spiser likt, så har de to ulike kropper som responderer noe ulikt.

Analkjertler hos katt: Kjerlene til individet har sitt eget karakteriske vri på lukten, og det kan jo være at den ene katten har en lukt du reagerer mer på enn den andre, eller at katten faktisk produserer en mer illeluktende sekret enn den andre? Bare en veldig liten teori, altså ;)

Trenger ikke være så dum den teorien, selv om forskjellen på kjerring og kail'n er ekstrem stor - er ikke noe ulikt. Når han driter, så kjenner vi det bare knapt i etasjen under(trappa), mens hun fyller nesten hele huset. Noe ulik lukt skjønner jeg at det er pga individet, men som med oss, - når vi spiser noe spesielt, SÅ kan vi kjenne stor forskjell. Hu har STOR forskjell av normalen hele tiden og uansett mat - hatt det hele livet. Er det noe rart vi er glad i våre kjære for deres særegenheter ? :x

Jeg liker podcasts.

Hehe, jeg er en eldre og avleggs herremann. Aldri vært borti podcast jeg ^^ Får se om jeg får til å prøve å legge det til Firefox og se om det er noe særlig :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...