Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Noen gode kjerringsråd mot tannstein?

Begge hundene har fått merkbart mer det siste halvåret. De får jevnlig margbein, grisehaler og andre tyggeting. Har nå startet med sånt pulver man kan gi maten og kjøpt tannbørste.

Men er det noen andre gode råd?

Skrevet

Om det er hopet seg opp lag med tannstein (helt mørkt oppunder tannkjøttet) så ville jeg skrapt det av med neglen din. IKKE bruk de såkalte tannskrapene, de lager riper i tanna som gir bedre feste for bakterier og plakk. Får du det ikke av med neglen så får du det ikke av med noe forebyggende, da må det fjernes hos veterinæren.

Pusse tenna er jo alltid bra, så lenge hunden tillater det og man pusser hver dag, ellers kan du la være (sier dyrlegen, dyrebutikken sier neo annet). Tannpuss fjerner ikke tannstein kun plakk og matrester.

Det er ikke alt hundene tygger på som hjelper mot tannstein: eks tror jeg ikke margbein har noen hensikt mot tannstein. Det er for hardt og tygges på av de store tyggeflatene. Det man ønsker med tyggeting til forebygging er noe som gir en pusse effekt, noe som sklir over tennenen uten å ødelegge tannkjøtet, noe seigt eks. okseører er seigere enn griseører, bein av bøffel- og strutsehud. Skal du lete etter kjerringråd så se etter råd mot sure oppstøt (svovelgass fra magesekk får matrester til å miniralisere/forkalkes). En annen ting kan være å skylle/tørke bort matreseter av tenna etter hvert måltid, slik vi ville ført tungen over tenna på oss selv..

Skrevet

Når jeg fikk Issi var hun ganske grusom, sort og brunt belegg og ånden var grusom. Hun fikk tannforet til hills en stund som er store harde kuler som skrapet, hun fikk pulver, vi skrapet selv, og vi pusset tennne. Enda fikk vi ikke helt bukt, så vi tok henne med til vet og dopet og skrapet alt helt vekk og startet litt fresht, var lettere å holde det i orden da. nå får hun bare plaque off i maten og tannpuss for å holde de fine.

Skrevet

Hunden min er bare et halvt år og akkurat grodd ut sine "voksentenner" etter tannfellingen. For å unngå plakkdannelse og tannstein i fremtiden, forebygger jeg helt fra starten av ved å gi Plaque Off en gang daglig. Begynte med det så fort tannfellingen var over.

Iflg veterinæren skal det virkelig funke som forebyggende, men det virker jo naturligvis ikke hvis hunden allerede har fått tannstein. Da må det fjernes først, og så starter man med "blanke ark" og Plaque Off.

Hunden min får stadig ting å tygge på, men jeg stoler mest på Plaque Off, da det gjør noe med roten til problemet ved å endre spyttets sammensetning i hundens munnhule, slik at tannsteinen ikke klarer å dannes.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...