Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Noen gode kjerringsråd mot tannstein?

Begge hundene har fått merkbart mer det siste halvåret. De får jevnlig margbein, grisehaler og andre tyggeting. Har nå startet med sånt pulver man kan gi maten og kjøpt tannbørste.

Men er det noen andre gode råd?

Skrevet

Om det er hopet seg opp lag med tannstein (helt mørkt oppunder tannkjøttet) så ville jeg skrapt det av med neglen din. IKKE bruk de såkalte tannskrapene, de lager riper i tanna som gir bedre feste for bakterier og plakk. Får du det ikke av med neglen så får du det ikke av med noe forebyggende, da må det fjernes hos veterinæren.

Pusse tenna er jo alltid bra, så lenge hunden tillater det og man pusser hver dag, ellers kan du la være (sier dyrlegen, dyrebutikken sier neo annet). Tannpuss fjerner ikke tannstein kun plakk og matrester.

Det er ikke alt hundene tygger på som hjelper mot tannstein: eks tror jeg ikke margbein har noen hensikt mot tannstein. Det er for hardt og tygges på av de store tyggeflatene. Det man ønsker med tyggeting til forebygging er noe som gir en pusse effekt, noe som sklir over tennenen uten å ødelegge tannkjøtet, noe seigt eks. okseører er seigere enn griseører, bein av bøffel- og strutsehud. Skal du lete etter kjerringråd så se etter råd mot sure oppstøt (svovelgass fra magesekk får matrester til å miniralisere/forkalkes). En annen ting kan være å skylle/tørke bort matreseter av tenna etter hvert måltid, slik vi ville ført tungen over tenna på oss selv..

Skrevet

Når jeg fikk Issi var hun ganske grusom, sort og brunt belegg og ånden var grusom. Hun fikk tannforet til hills en stund som er store harde kuler som skrapet, hun fikk pulver, vi skrapet selv, og vi pusset tennne. Enda fikk vi ikke helt bukt, så vi tok henne med til vet og dopet og skrapet alt helt vekk og startet litt fresht, var lettere å holde det i orden da. nå får hun bare plaque off i maten og tannpuss for å holde de fine.

Skrevet

Hunden min er bare et halvt år og akkurat grodd ut sine "voksentenner" etter tannfellingen. For å unngå plakkdannelse og tannstein i fremtiden, forebygger jeg helt fra starten av ved å gi Plaque Off en gang daglig. Begynte med det så fort tannfellingen var over.

Iflg veterinæren skal det virkelig funke som forebyggende, men det virker jo naturligvis ikke hvis hunden allerede har fått tannstein. Da må det fjernes først, og så starter man med "blanke ark" og Plaque Off.

Hunden min får stadig ting å tygge på, men jeg stoler mest på Plaque Off, da det gjør noe med roten til problemet ved å endre spyttets sammensetning i hundens munnhule, slik at tannsteinen ikke klarer å dannes.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...