Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I denne klynga av mer eller mindre uformelige kjøttklumper ligger min kommende Alano valp. Skal ikke hente ham før i oktober, så det blir noe venting før han er her.

cachorros-alano-espaol-ambar-74-8x6.jpg

  • Svar 81
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pelayo er nå så godt som voksen, og er en veldig stabil og god hund. Han går godt sammen med alle, enten det er hunder eller mennesker. Andre familiemedlemmer er ingen problem lenger han er en hund m

Men da tør jeg vel ikke annet enn å legge ut noen bilder da Etter noen dager hos oppdretteren i Corniero, kom vi hjem på torsdag. Reisen var lang (litt over 25 timer), men gikk som en drøm. Valpi

Skrevet

Takk for gratulasjoner :)

Åh! Du må ha den med rumpa! Grattis, og den skal hete Kungen. Du har jo en prins allerede, sant? :lol:

Den med rumpa er nok nærmest det jeg helst vil ha i farger ja :) Men oppgaven med å velge valp har jeg overlatt til oppdretter. Han blir jo kjent med og kan vurdere valpene gjnnom hele tiden før levering, og vil velge ut den som er nærmest mine ønsker. Når det er sagt, har han stor tro på at alle vil møte mine krav. Ja med unntak av en da, hun har feil type tiss.. :lol:

Hehe... joda om vi et øyeblikk skal late som om lille Prins har et bra hundenavn, vil Kungen være helt topp ;)

Skrevet

Så søte :wub: Jeg tror kanskje dette er fra samme stedet som jeg forhørte meg om valp fra. Jeg fikk ikke kjøpe nå, men kunne ta kontakt igjen når jeg hadde fått mer erfaring og forståelse for at slike hunder ikke kunne behandles som barn. Litt frekt mener nå jeg.

Vil nå uansett gratulere deg. Og så er jeg litt misunnelig :whistle:

Skrevet

Så søte :wub: Jeg tror kanskje dette er fra samme stedet som jeg forhørte meg om valp fra. Jeg fikk ikke kjøpe nå, men kunne ta kontakt igjen når jeg hadde fått mer erfaring og forståelse for at slike hunder ikke kunne behandles som barn. Litt frekt mener nå jeg.

Vil nå uansett gratulere deg. Og så er jeg litt misunnelig :whistle:

Godt at det finnes slike oppdrettere også. :)

Og fremmedkaren, er du sikker på at datterbarnet ikke vil bli fornøyd med Kungen, da? :lol:

Skrevet

Så søte :wub: Jeg tror kanskje dette er fra samme stedet som jeg forhørte meg om valp fra. Jeg fikk ikke kjøpe nå, men kunne ta kontakt igjen når jeg hadde fått mer erfaring og forståelse for at slike hunder ikke kunne behandles som barn. Litt frekt mener nå jeg.

Vil nå uansett gratulere deg. Og så er jeg litt misunnelig :whistle:

Skjønner at jeg har hatt flaks jeg da.

Takk for gratulasjonen :D

Skrevet

Godt at det finnes slike oppdrettere også. :)

Og fremmedkaren, er du sikker på at datterbarnet ikke vil bli fornøyd med Kungen, da? :lol:

Han blir nok fornøyd med navnet...kanskje... Men med tanke på hvor glad prins er i andre hunder, blir han vel neppe særlig fornøyd med denne heller :blink:

Skrevet

Ååå så spennende!

Jeg heier også på rumpa (kan du kalle den rumpa isåfall?) :whistle:

Kan du fortelle litt om rasen? Den er ny for meg. Googlet litt og leste litt på wiki, så fikk et så noenlunde inntrykk. Flotte hunder :ahappy:

Skrevet

Ååå så spennende!

Jeg heier også på rumpa (kan du kalle den rumpa isåfall?) :whistle:

Kan du fortelle litt om rasen? Den er ny for meg. Googlet litt og leste litt på wiki, så fikk et så noenlunde inntrykk. Flotte hunder :ahappy:

Rumpa var jo et bra navn samme hvem av dem det skulle vise seg for å bli ;)

Rasen er jo helt ny for meg også, så jeg kan ikke komme med noen beskrivelse basert på egen erfaring.

Det jeg har gjort, er å snakket med de som har erfaring i ulike land. Og så satser jeg på at dette stemmer med virkeligheten.

Jeg har tro på at dette blir en svært mentalt robust hund med mye fart, sterke drifter og en god "av - på knapp". Jeg er glad i å gå en del i veldig krevende terreng, og har hatt problemer med å finne hunder som kan være med på slike turer. (det er kun et par av mine Amerikanske Bulldoger og til dels ene Schæferen som hittil har fungert tilfredstillende på dette, med tanke på klatreegenskaper og utholdenhet i slikt terreng) Alanoen bør fungere fint på det området. (finnes selvsagt andre raser som kan det, men det er jo også andre egenskaper som skal klaffe) Rasen skal heller ikke være hundeaggressiv. Det er jo et stort pluss, og en heller uvanlig egenstap hos mastiff rasene.

Den er jo en jakthund, og jeg forventer et kraftig jaktinstinkt. (Alle hundene til oppdretter blir brukt i jakt.) Dette skal likevel være kontrollerbart. vaktinstinktet skal være balansert, men absolutt til stede. Jeg er ikke interessert i for mye av det, og vil dempe det mest mulig.

Rasen er energisk, sterk og selvsikker, og den trenger mye fysisk aktivitet og mental stimulering. Jeg gleder meg noe helt utrolig :D (bortsett fra at de vistnok skal være ekstreme på å ødelegge ting som valper ;) )

Her er et par linker hvor det kan leses om rasen.

http://www.ambasorejas.com/

http://www.dogbreedi...lanoespanol.htm

Her er bilder av mamma og pappadyret til min valp:

hosco2.jpg

hosco.jpg

ambar.jpg

Skrevet

Er det den oppdretteren du kjøper av? De virker veldig oppegående og ærlige..

Må innrømme at jeg gikk automatisk ut i fra at de var hundeaggressive :icon_redface:

Jeg liker virkelig måten de er bygd på. Solide med mastiffpreg, men samtidig ser de lette og smidige ut. Får håpe rasen holder seg slik. Nydelige hunder, og ser ut som en spennende rase. Lykke til!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Så utrolig søt! :wub: Gratulerer med en skikkelig fin rase! Her må du oppdatere ofte, jeg har aldri sett en alano før, så dette er interessant. Vi krever masse bilder etterhvert :D

Skrevet

Så utrolig søt! :wub: Gratulerer med en skikkelig fin rase! Her må du oppdatere ofte, jeg har aldri sett en alano før, så dette er interessant. Vi krever masse bilder etterhvert :D

Tusen takk :)

Jeg er ikke så veldig på å ta bilder, men noen skal det da bli etterhvert. Alano er jo skjelden i Norge, så det er nok ikke så veldig mange som har sett en. Selv har jeg ingen erfaring med rasen, så dette blir spennende :D

valpen oppdretter har tatt ut for meg høres helt toppers ut. Han er "kullbølla", er alltid fremst (ser jo ut til at han har nådd matfatet først også ;) ) og er mer energisk enn de andre i kullet. Han oppsøker ukjente lyder og nye ting for å sjekke det ut, mens de andre er litt mer avventende. Nå er de jo bare litt over 6 uker, men dette er en forkortet beskrivelse av ham hittil. Kjenner at tiden begynner å gå litt seint nå :)

Etter å ha tygget litt på navnet, begynner det å bli mer og mer sannsynlig at jeg beholder navnet oppdretter har gitt ham.

Skrevet

Takk for det Ane :) kan vel tenkes at det kommer noen røverhistorier fra fjellbygda ja, eller noen fjellhistorier fra røverbygda... Men det blir vel to sider av samme sak :P

  • 3 weeks later...
Skrevet

Vi godtar ikke at du ikke er så veldig til å ta bilder. Mobilbilder, blitzbilder i fullt sollys, malerier, vi godtar alt! Men bilder skal det jaggu bli, herr fremmedkar. Kom ikke her.

Men da tør jeg vel ikke annet enn å legge ut noen bilder da ;)

Etter noen dager hos oppdretteren i Corniero, kom vi hjem på torsdag. Reisen var lang (litt over 25 timer), men gikk som en drøm. Valpis lå rolig hele fly og bilturene, og var ganske så hyper når vi hadde pauser. Han var uberørt av all støy fra menneskemengder, flytraffikk og tungtraffik. Om han hørte noe han var usikker på, stoppet han opp og forsøkte å lokalisere kilden, for deretter å gå å undersøke hva det var. Han er en veldig trygg og selvsikker valp. Navnet blir forresten det samme som oppdretter har kalt ham, så nå har han skiftet fra "mr. noname" til Pelayo :)

Her kommer et par bilder:

pelayo263.jpg

pelayo200.jpg

pelayo117.jpg

pelayo065.jpg

pelayo112.jpg

pelayo040.jpg

pelayo036.jpg

pelayo025.jpg

Og så må jeg bare ta med et bilde av Bjarne også ;)

pelayo049.jpg

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...