Gå til innhold
Hundesonen.no

OT


Guest Vicky

Syns du hundesonen har blitt et klikkertrenings forum?  

28 stemmer

  1. 1.

    • Ja, helt klart
      5
    • Nei
      23


Recommended Posts

Ja, det er på stor fremmarsj. Men jeg skjønner bare ikke at det er så mange som gidder å la det plage seg! Jeg ser på det som on flott treningsmetode - men den passer ikke for meg nå.

Å ha klikkere her er bare bra, så blir det diskusjon, og man får flere råd man kanskje ikke ville tenkt på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det er det. Men kan ikke unngå å ikke bli irritert på ting da. hehe. har hørt så mye rart som motstrider totalt meg selv. Men jeg sier jo ikke noe da. hehe! Folk er så forskjellige.

Men har nå blitt så irritert fordi så mange har sagt forskjellig da (altså ikke her inne på forumet) så da blir man pittelitt fordomsfull. :oops: Ikke mye, bare litt. Det har nok sikkert de aller fleste opplevd. Er jo feks ikke gøy for klikkere å høre min hund hyle høyt når jeg tar tak i øret på hunden. Da kommer nok fordommene snikende frem... :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er jo feks ikke gøy for klikkere å høre min hund hyle høyt når jeg tar tak i øret på hunden. Da kommer nok fordommene snikende frem...  :wink:

Neida, jeg er ikke fordomsfull. Jeg har tidligere trent etter Nordenstam-modellen, lokke-lure trent etter "myke" metoder, men hatt best resultater med klikkertrening.

Det som har hjulpet meg mest i hundetreningen er at jeg har lært meg å analysere situasjon, atferd og konsekvens.

For eksempel:

Situasjon: Djervekvinnen tar tak i øret på sin hund. Hunden hyler høyt og Djervekvinnen slipper øret.

Hundens atferd: Hyler høyt.

Konsekvens: Djervekvinnen slipper.

Hypotese: Atferden å hyle blir mer sannsynlig = forsterkning.

Taket i øret opphører (tas bort) = negativ.

Altså hunden lærer seg å hyle for å trene Djervekvinnen til å slippe. Mange hunden (spesielt schäfere) hyler derfor høyt, ofte før vi får tak i øret på dem. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes i grunnen ikke det nei :P Men det kan kanskje være fordi at de som trener klikkertrening, vet hva de trener, det har et bestemt navn og blir derfor tydeligere. Alle de som trener noe midt mellom alt sammen, eller, ja, hva som helst egentlig, som ikke har noe bestem navn, det kommer ikke like tydelig frem på en måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, synes egentlig ikke det. Klikkermetoden er utbredt og flere og flere prøver det ut og begynner å trene etter den metoden, men selv om mange her er klikkerfolk er det også mange som ikke er det, så nei, synes ikke det er et klikkerforum og jeg er glad for det, for jeg vil gjerne snakke med andre folk om deres treningsmetoder og høre hva de mener om saker og hva de tenker om det og ikke bare klikkerfolkenes mening.

Huh, lang setning :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

næi, vi som ikke trener klikkertrening står hardt, så jeg synns ikke at klikkertrening tar over hundesonen. veldig dumt om det tar over, men jeg har ingenting i mot klikkertrening som metode, og jeg har stooor respekt og beundring for de som faktisk klarer og aldri kjefte på hunden!! :P

blir vel klikker av meg om et års tid og tipper jeg .) ikke 100 prosent, men prinsippene og klikkern hvertfall:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser det nesten bare handler om klikker i de fleste trådene.

Syns du Hundesonen har blitt et klikker forum?

Nei,overhodet ikke,vi er da visserlig i fåtall.Det skulle hett "utstillingssonen"før det :P Grunnen til at det virker klikkerks er vel at klikkerne er mer tydelige i treningsdiskusjonene,da vi har relativt enkle og observerbare argumenter å forholde oss til.Jeg personlig synes godt dere andre kan bli mer aktive i diskusjonene..Se på Vipsen som sannsynligvis står "lengst"unna klikkerne i metodevalget?Det er ikke noe problem å være enige/uenige og diskutere på en saklig måte så lenge man holder seg til fakta...Og viser pittegrann respekt :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

njaaaa det er mer enn første gangen jeg entret hundesonen jah.

Jeg syns ikke det gjør noe uansett hvilke treningsmetode man bruker. Jeg syns det er alt for masse hakking på hverandre og folk kan ikke få forklare måtene sine uten å få sarkastiske kommentarer. Det er synd.

Både klikker og nordemstam folka må skjerpe seg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

njaaaa det er mer enn første gangen jeg entret hundesonen jah.

Jeg syns ikke det gjør noe uansett hvilke treningsmetode man bruker. Jeg syns det er alt for masse hakking på hverandre og folk kan ikke få forklare måtene sine uten å få sarkastiske kommentarer. Det er synd.

Både klikker og nordemstam folka må skjerpe seg!

helt enig! Nå tar vi en avstemning for å se hvor mange klikkere det er så ser dere at det er stort flertall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

helt enig! Nå tar vi en avstemning for å se hvor mange klikkere det er så ser dere at det er stort flertall.

Det ligger alt et sånt emne som vart startet 26 november...

Og der står det: 13 på Jærverud, 2 på NS, og 20 på klikker...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ligger alt et sånt emne som vart startet 26 november...

Og der står det: 13 på Jærverud, 2 på NS, og 20 på klikker...

jess, da hadde jeg rett. da er det klikkertrenings forum spør du meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...