Gå til innhold
Hundesonen.no

Vil dere anbefale å la en valp sove i bur om natten?


Timian

Recommended Posts

Har redigert og slettet usakligheter og pjatt ut av tråden. Personangrep tolererer vi ikke her på forumet, hverken fra nye eller gamle medlemmer.

Fortsetter dette vil det bli strengere konsekvenser enn kun redigering og sletting av innlegg. Eventuelle kommentarer på moderering gjøres på PM eller rapport, ikke direkte i tråden.

Moderator IW

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 508
  • Created
  • Siste svar

Det er utrolig vanskelig å trene bort det at hunden har lov å ligge på soverommet, senga, soffaen osv..

Får den sove sammen med deg kan den få seperasjonsangst senere når den skal være hjemme alene eller plutsleig ikke får lov å ligge der. :)

Bikkja her sov i bur de første månedene,for bur måtte man jo ha :rolleyes2: No er det gitt bort, for jaggu blei det ikkje brukt når døra var åpen.

Vel eg fekk dårlig samvittighet, ikkje fordi hun så ut til lide, men fordi det var så liten plass. så fikk hun ligge hvor hun ville, på gangen, stua eller soverommet, passer det meg sover hun i senga :blink: !

Og det har aldri vert et problem at hun ikkje kan sove ein annan plass. Bikkja har fleire puter og ligger ho på ei pute blir ho ikkje forstyrra, tenk at det går an å oppdra folk til å ikkje forstyrre hunden :o

Viss hunden trenger eit "trygt" sted på tur, er det då ikkje mykje lettare å ta med ei pute eller teppe enn et heilt bur på tur?

Ingen hunder lider av å ikkje ligge i bur iallefall :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Tja, f.eks. LinnØyre brukeren skriver at hun har valpen i bur om natta, og regner man da med at "en natt" er 8 timer, så blir det en tredjedel av døgnet. Og kan du matte, vet du at en tredjedel av døgnet hver eneste dag, år ut og år inn, blir... ta-da:

en tredjedel av livet :)

Eh.. Så hvis man gjør noe selv så betyr det at man anbefaler "alle andre" det også? Ingen innlegg av de 25 sidene i denne diskusjonen har jeg klart å lese at noen anbefaler at man bruker bur hver natt, 8 timer i døgnet, resten av hundens liv, selv om man har brukt bur i en periode f.eks i valpetiden.

Jeg har ett sånt elektrisk halsbånd som Susanne nevner i ett innlegg her. Jeg har brukt det på hunden min også jeg. Det må da bety at jeg anbefaler alle andre som har hunder som har en uønsket adferd å bruke el-bånd. Eller betyr det at siden jeg brukte det på bikkja en gang for 7 år siden, så må jeg automatisk ha et behov for å bruke det fortsatt?

Her er forøvrig ett innlegg av den siterte brukeren, jeg leser ikke det samme tydeligvis.

Motseier meg ikkje sjølv, berre du som ikkje kan tolke det eg skriver..

Er hunden i bur om natta, bør den vere ute i ein hundegarde om dagen viss den skal vere åleine. Så du bør velge enten eller.... Å kvalpesikre eit hus er nesten plett umulig, den tygger jo på det meste. Viss kvalpen har panikk og prøver å komme utav buret bør du rette peikefingeren mot seg sjølv som hundeieger, da har du ikkje gjort ein god nok jobb i forkant.

Eg har aldri sagt at hunden trenger bur for å leve og ha eit fint liv, kor har du det ifra??? Eg sa at bur er bra å bruke, ikkje at ein nødvendigvis trenger å bruke det viss ein ikkje må. Men ein skal ikkje komme her og dømme folk nord og ned fordi dei velger å bruke det, folk må få ta det valget sjølv uten å bli stemplet som dyremishandlere og at dei aldri burde hatt hund.

(min utheving)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn apropos dette med å måtte ha bur til hunden når den skal sove, fordi at da har den en seng den føler seg trygg i, så må jeg bare nevne at vi var på telttur i Danmark i forrige uke (kom hjem på søndag), hvor begge mine hunder har ligget i teltet sammen med meg og min datter. De sov like godt i teltet som de gjør i stua her, de.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HAHA! jeg har 18 års erfaring med hund, faren min har oppdrett av retrievere, og driver kennel! Stemoren min sitter i styret til NKK.... Så det er ikke utifra 8 uker nei xD

Akkurat det sier vel mer om hvor manglende empati og kunnskap en oppdretter kan ha, enn at det er så bra å bruke bur til bikkja? Evt at retrivere er usedvanlig dårlige hunder som ikke tåler et liv uten bur?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, Mari! Jeg synes det er interessant at majoriteten av burmotstanderne er folk som har hatt hund lenge, som har erfaring og kunnskap - og at uten unntak er tilhengerne av bur enten dem som aldri har forsøkt seg uten, eller som ikke har den tiden, plassen og ressursene som skal til for å ha hund på annet vis.

Jeg gjentar hva jeg nettopp sa til Mari her over - problemet med burtilhengerne er at de som regel er uerfarne og kunnskapsløse, og dermed ikke skjønner hva de ser når de ser på denne bikkja som ligger resignert i buret sitt.

Jaja - bombastisk havnet jeg visst i denne kategorien.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jaja - bombastisk havnet jeg visst i denne kategorien.. :D

Jupp, jeg tror det er ganske fullt her også jeg, av kunnskapsløse, giddalause, late og følelsesløse folk, som har frekkhetens nådegave, så de skaffer seg hund, av alle ting :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kristinauu: Jeg har 27 års erfaring med hund, og faren min drev oppdrett av retrievere i hele oppveksten min.

Jeg hadde aldri hørt om at folk har hundene sine i bur før jeg leste om det her på sonen for, tja, et år siden? Men jaggu har ikke alle hundene våre vært fullt i stand til å sove hvor som helst, ute som inne, lære seg at babyens rangle ikke er tyggeleke, og ikke har de hatt problemer med å stå på kennel en gang i blant heller. Skjønne ikke? :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde aldri hørt om at folk har hundene sine i bur før jeg leste om det her på sonen for, tja, et år siden? :icon_confused:

Jeg ble også helt vantro da jeg første gang hørte om at noen brukte bur til hunden sin innendørs, ja jeg trodde faktisk at det bare var en spøk. Dette er vel snart 8 år siden. Etter hvert hørte jeg og leste om flere som gjorde det samme. Etter en hel del samtaler og diskusjoner ble det, uten å gå i detaljer om hva som lå bak vurderingen, kort fortalt til at da jeg kjøpte 2 valper for 7 år siden, kjøpte jeg samtidig bur til dem.

Jeg brukte ikke bur den første tiden, men sov med valpene som jeg alltid hadde gjort. Etter hvert begynte jeg å venne dem til å være i bur, noe som var fort gjort.

De var vel ikke innom buret hver dag, men det var jammen ikke lang i fra heller. Hundene så ut til å trives helt greit i buret de. Ingen protester, eller kroppsspråk som sa «nei» når de skulle i buret. De sov stort sett når de var der. (nå har riktignok hundene mine et stort aktivitetsnivå, og sover stort sett når de er hjemme uansett)

Men så en dag begynte jeg å tenke over om dette virkelig var både nødvendig og fornuftig, og at om jeg regnet på det, tilbrakte de jammen store deler av livet sitt i bur. Da følte jeg at det ble ukomfortabelt for meg å tenke på. Jeg tviler på at hundene hadde noe problem med det, men jeg fikk det altså. Heldigvis er nå av og til slik at når man gjør noe av bekvemmeligs hensyn for seg selv, trenger det ikke være negativt for hundene ;)

Burene i vanlig forstand ble satt vekk, men ble vel for så vidt erstattet med større «bur». Dvs. Jeg har hunder som jeg ikke ønsker skal være sammen uten tilsyn. Jeg har dem derfor i hver sine deler av huset når hundene må være alene hjemme. Det er heldigvis ikke så ofte at det skjer da.

Ene buret er også nylig satt inn igjen. Satte det først inn for at ene hunden skulle få fred å ro under sykdom, og oppdaget da at han foretrekker å være der når han er i ro hjemme. Døren blir imidlertid ikke lukket.

Jeg har ikke noen sterke meninger om burbruk. Jeg kommer ikke til å bruke det på fremtidige hunder. Men om burbruk bare er en del av et ellers aktivt hundehold, klarer jeg heller ikke å se at hundene lider av det. Om en hund er innestengt i et bur eller et rom mesteparten av livet sitt, er det jo en annen sak. Da bør man kanskje revurdere seg selv som hundeeier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...